VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE: Sněhová kalamita na jižní Moravě

Jižní Morava /ANKETA/ – Desítky dopravních nehod, stovky výjezdů hasičů a záchranné služby a tisíce rodin bez elektrické energie. Taková byla situace na jihu Moravy v sobotu a v noci na neděli.

10.1.2010
SDÍLEJ:

Odbočka na Boskovice.Foto: Petr Švancara

Vážení čtenáři, tvořte s Deníkem Rovnost aktuální zpravodajtví, pošlete nám na email michal.reich@denik.cz fotografie nehod spojených se sněhem, ale neváhejte se s námi podělit i o sněhové radovánky.

Největší problémy s dodávkou elektřiny byly na Hodonínsku, Břeclavsku a Kyjovsku. „Hlášených poruch jsme měli desítky na vysokém napětí, na nízkém to byly stovky. Kvůli námraze na vedení, která měla místy až čtyři centimetry, jsme museli vypnout přes dvě stovky trafostanic. Přes víkend máme v terénu dvojnásobek techniků, kteří se snaží dodávku elektřiny v jihomoravském kraji obnovit,“ uvedla mluvčí společnosti EON Božena Herodesová.

Blanenským a vyškovským řidičům komplikovaly jízdu namrzlé silnice. „Začalo mrholit a na silnicích v Moravském Krasu se vytvořila ledovka. Nejhorší to bylo v kopcích kolem Sloupu, Vavřince a Žernovníku. Navíc silnice v Krasu nemůžeme solit, sypeme je pískem a drtí,“ uvedl dispečer údržby silnic Jaroslav Jelínek.

V Brně dělal silničářům i hasičům problémy tající sníh. „Teplota byla kolem dvou stupňů nad nulou, sněhové závěje začaly tát a kanály nestíhaly pojmout obrovské přívaly vody. Na křižovatce ulic Drobného a Sportovní bylo dvacet centimetrů vody. Nakonec se nám podařilo kanalizaci uvolnit,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Se sněhem a námrazou se potýkala také hromadná doprava a železnice. „V Brně v sobotu nejezdilo několik linek trolejbusů a tramvají. Odpoledne už byla situace lepší, všechny vypadlé spoje jsme nahradili,“ řekla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. Na Přerovsku nabíraly kvůli zamrzlým výhybkám vlaky až hodinové zpoždění.

Dopravu na jižní Moravě komplikovaly také spadlé větve a stromy, které nevydržely tíhu mokrého sněhu. „V sobotu jsme měli bezmála stovku výjezdů k odstranění polomů a jiných překážek ze silnic,“ dodal Haid. Podle meteorologů bude dnes zataženo, místy déšť se sněhem nebo mrznoucí mrholení. Teploty kolem nuly.

Počasí kácelo stromy

Hasiči v kraji také v noci a ráno odstraňovali následky výkyvů počasí. "Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům. Od sobotního večera v kraji vyjížděli ke 40 zásahům. Nejvíce práce měli na Vyškovsku, kde od šesti večer do šesti ráno zasahovali dvanáctkrát. Devětkrát hasiči kvůli počasí vyjížděli na Brněnsku, pětkrát na Blanensku a Hodonínsku, čtyřikrát v Brně a na Břeclavsku," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Kromě odstraňování popadaných stromů se hasiči potýkali i dalším problémeme způsobeným sněžením a následným táním. "Do Osové ulice ve Starém Lískovci vyjížděli kvůli velké louži, hluboké až půl metru. Stojící vodu se hasičům podařilo zlikvidovat po uvolnění kanalizačních vpustí. V Rybnické ulici v Novém Lískovci pak hasiči zasahovali u nafukovací haly, ze které odstraňovali nánosy zledovatělého sněhu. I v okolí této haly odčerpali vodní lagunu," sdělil Haid.

ONLINE: SNĚHOVÁ KALAMITA NA JIŽNÍ MORAVĚ

19:54 - Závady na vedení elektrického napětí, ke kterým došlo díky sněhu a námraze, už by neměly způsobovat problémy domácnostem. „Teď už se situace uklidnila a z devadesáti procent se nám podařilo dodávky energie obnovit,“ uvedla v neděli večer mluvčí E-onu Božena Herodesová. Podle ní byli domácnosti bez proudu kvůli námrazám na vedení vysokého i nízkého napětí až pět hodin. „Na vedení Kyjov – Ždánice máme polámaných několik sloupů, ale naši technici už to přemanipulovali na jinou trafostanici, takže domácností se to nedotkne,“ doplnila mluvčí.

19:35 - Dosud největší příval sněhu v rámci letošní zimy zaznamenali lidé o uplynulém víkendu na Znojemsku. Situaci mohl místy zkomplikovat namrzající déšť, před kterým varovali meteorologové. Avšak policisté nezaznamenali žádnou dopravní nehodu. Sníh především komplikoval dopravu autobusovou a vlakovou.

18:47 - Podle vedoucího znojemských silničářů nenastaly od pátku do neděle žádné závažné problémy. „Všechna technika se střídala po celý víkend. Za tu dobu jsme prohrnuli kolem patnácti tisíc kilometrů, použili jsme pět set tun soli a o dvacet tun více písku a drtě. Pouze jsme řešili jeden problém. U obce Kubšice nám sypač spadl do příkopu, ale do dvou hodin bylo vše pořádku,“ popsal Zdeněk Komůrka. Problém však vidí ve střídajících se teplotách. „Sníh na krajích silnic začíná tát. Až v noci zase přituhne, může se stát, že na silnicích budou zledovatělá místa. Určitě je budeme monitorovat a předsypávat,“ dodal Komůrka.

18:43 - Na silnicích první třídy jsou zbytky rozbředlého sněhu, plužení dokončují silničáři na silnicích třídy druhé. „Nejhorší jsou silnice třetí třídy. Dobrou zprávou je, že se už netvoří jazyky a závěje,“ řekl dispečer znojemských silničářů.

18:24 - Padající mokrý těžký sníh ze střech domů nejvíce zaměstnal znojemské hasiče, nejhorší situace byla u budovy okresního soudu. Se střechy se větší množství sněhu sesunulo přímo na zaparkované auto a rozbilo přední i zadní okno. „K odstranění nebezpečného převisu se střechy vyjeli hasiči s třicetimetrovým automobilovým žebříkem. Průzkum na místě ukázal, že vrstva sněhu na střeše ohrožuje chodce a proto sníh strhli,“ informoval mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

17:52 - Na některých místech na Hodonínsku začalo slabě sněžit. Do terénu proto vyjeli silničáři, kteří budou celou noc v pohotovosti. "Jezdili jsme celý den a odstraňovali jsme zmrazky, které zůstaly na silnicích po pádech stromů, nebo v lesních úsecích, kde jsou silnice kryty posypem. Vyžadují ale jízdu se zvýšenou opatrností," uvedla Emilie Kmentová z operačního dispečinku Správy a údržby silnic v Hodoníně.

17:47 - Jednotka Sboru dobrovolných hasičů ze Žarošic vyjela před patnáctou hodinou v obci ke spadlému stromu, který zasahoval do poloviny silnice. Na jeho odstranění použili motorovou pilu.

16:19 - Jednotka Sboru dobrovolných hasičů ze Žarošic vyjela před patnáctou hodinou v obci ke spadlému stromu, který zasahoval do poloviny silnice. Na jeho odstranění použili motorovou pilu.

15:20 - Na kajaku, kanoi , bobech, sáňkách i pekáči sjížděli z Kraví hory příznivci zimních radovánek. Děti už od pátečního dne mohly využívat upraveného Horního i Masarykova náměstí. Centrum i některé další části města se proto začaly upravovat tak, aby si děti mohly co nejvíce užít sněhu. „Sníh z různých částí města, který je vždy nutné odvézt, se soustředí na Horní náměstí do středového prostoru, aby zde byl k dispozici dětem, ať už ke sjíždění na bobech, stavěni iglů či sněhuláků. Sáňkovat můžou i na cestě na Kraví horu, která se nyní výjimečně nebude sypat a proto může sloužit jako sáňkařská dráha,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

15:01 - ituace v autobusové dopravě se vrací do normálu. Neobsloužené ale zůstávají některé obce na Vyškovsku, a to Rašovice, Mouřínov, Chvalkovice, Hvězdlice, Nemochovice. Pokud nedojde ke zhoršení povětrnostní situace, lze v pondělí předpokládat běžný provoz veřejné dopravy na území Jihomoravského kraje. KORDIS JMK i nadále posiluje informační telefon 54 317 431 7 i Centrální dispečink, aby bylo možné zvládat dotazy cestujících.

14:57 - S odstraňováním stromů popadaných na cestu měli hasiči v Jihomoravském kraji zatím nejvíc práce na Vyškovsku, kde zasahovali v nejméně třinácti případech, a to například u Drnovic, Bučovic, Nesovic, Zelené Hory, Nížkovic a Ježkovic. U Nemochovic pořezali strom, který spadl na dráty el. vedení.

14:50 - Situace v dopravě se vrátila do normálu. Většina linek vlaků, regionálních autobusů i městské dopravy funguje bez výraznějších zpoždění. Neobslouženo zůstává pouze několik obcí na Vyškovsku - Rašovice, Mouřínov, Chvalkovice, Hvězdlice, Nemochovice. Pokud nedojde ke zhoršení povětrnostní situace, lze v pondělí předpokládat běžný provoz veřejné dopravy na území Jihomoravského kraje.

14:42 - Největší záplavy sněhu spadly v Brně v nejvýše položené městské části Útěchov. "Jako první městská část máme objednaný dokonce odvoz sněhu. Ten totiž zablokoval dvě silnice, mezi nimi hlavní průjezdovou silnici přes Útěchov. Odhrnutý sníh zítra odvezou a vysypou na vhodném místě za obcí," uvedl starosta Zdeněk Drahoš.

13:08 - Šoféři projíždějící Blanenskem by měli být ostražití. Na silnice totiž padají vlivem kalamitního počasí stromy. Hasiči vyjížděli od rána už k pěti případům. Stromy padaly v Bukovince, další byl nahnutý nad silnicí v Okrouhlé a bránil tak průjezdu autobusu. Strom zatarasil silnici i v Letovicích. Dokud jej hasiči neodstranili, cesta byla neprůjezdná. Muži ze dvou jednotek hasičů zdolávali popadané stromy přes silnici i v Sulíkově. Tam dřeviny padly kolem půl jedné odpoledne.

13:06 - Omezený provoz lze očekávat na křižovatce silnic I/52 a II/432 u Hodonína, kde se převrátil sypač do příkopu. Hasiči z Břeclavi a Hodonína vyjížděli na místo v poledne, zásah v jednu hodinu ještě pokračuje. K vyproštění je potřeba jeřáb.

12:33 - Na Brněnsku leží na silnicích I. třídy zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice II. a III. třídy také pokrývají zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, několik neprůjezdných cest protahuje sněžná fréza.

12:04 - Ve Filipově údolí u Javorníku V Bílých Karpatech nesněží. Ve zdejším ski areálu jedou oba vleky. Na sjezdovce je od třiceti centimetrů až po jeden metr sněhu. Teploměr ukazuje nulu a je trochu zataženo, místy mlha.

11:48
- Dálnice D1 u Brna je mokrá, ale bez sněhu. Sjízdná je bez omezení. Teplota na ní se pohybuje kolem 1°C, je zataženo, neprší, fouká slabý vítr.

11:47 - Na Radějově poletuje sníh. V lyžařském areálu Štěpničky jede jeden vlek. Lyžovat se zde dá od 8.30 do 20.30.

11:36 - Teploty ve městě Brně se pohybují od 1 do 2°C. Je zataženo, prší a fouká slabý vítr. Silnice městě jsou holé, mokré a sjízdné bez omezení. Stejně tak viditelnost je dobrá.

11:23 - Několik stovek rodin je na Brněnsku bez dodávek elektrické energie. Může za to námraza, která způsobuje zkraty na trafostanicích a na elektrickém vedení. „Bez proudu jsou Modřice, Želešice, Ořechov, Silůvky, Radostice a Prštice. Všichni technici jsou v terénu a snaží se dodávky obnovit,“ uvedla mluvčí společnosti E.On Božena Herodesová. Podle ní nejde přesně říct, kdy se situace zlepší. „Záleží to na počasí. Pokud nebude mrznout, obnovíme dodávku proudu do večera,“ uzavřela Herodesová.

10:44 - Ani železniční doprava nemá na Brněnsku problémy. „V Brně jezdí vlaky podle jízdního řádu, nemám hlášené žádné zpoždění nad deset minut. Jediný problém je s vlaky, které jedou z Prahy do Brna přes Českou Třebovou. Tam kvůli sněhu a námraze nabírají zpoždění,“ popsala situaci mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

10:27 - Městská hromadná doprava v Brně funguje bez komplikací. „Všechny linky jezdí podle jízdních řádů, nemám hlášené žádné výluky nebo zpoždění,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

10:15 - Brněnské hlavní silnice jsou holé, mokré a sjízdné bez omezení. Na vedlejších silnicích leží vrstva rozbředlého sněhu.

09:50 - Vedení Moravských Málkovic varuje obyvatele, aby dnes nechodili zbytečně ke škole, protože padají namrzlé větve z lipové aleje. Zároveň varují před ledovkou, která se tvoří na chodnících a silnicích.

09:39 - Na 190. kilometru dálnice D1, u Ostopovic na Brněnsku, je několik dopravních nehod. Ty ale nebrání v průjezdu. Provoz je plynulý.

09:34 - Pro cestující, kteří si nejsou jistí, zda kvůli klimatickým podmínkám pojede jejich autobusový spoj, posílila společnost Kordis provozující integrovaný dopravní systém v Jihomoravském kraji informační telefon 543 174 317 i dispečink, aby bylo možné zvládat dotazy cestujících.

09:31 - Chvalkovice u Bučovic zůstávají odříznuté od světa. Včera byly neprůjezdné silnice kvůli sněhu. Dlouho byla obec i be elektřiny kvůli spadlému sloupu elektrického vedení. Nyní je vesnice opět neprůjezdná a bez energie. Ohnuté stromy zasahují do elektrického vedení. Oblast je uzavřená kvůli nebezpečí úrazu.

09:27 - Na Hodonínsku je zataženo. V noci se teploty pohybovaly kolem nuly, ale námraza na silnicích se netvořila. Silničáři přes noc vyjížděli jen tam, kde bylo potřeba. Od rána odklízejí ze silnic zbytky rozbředlého sněhu po chemickém posypu. "Silnice jsou už teď převážně holé a mokré. Jen v spíše v lesních úsecích se zbytky rozbředlého sněhu," uvedla operační dispečerka Správy a údržby silnic.

09:14 - Na pomalu jedoucí auto správy a údržby silnic si musí dát řidiči pozor mezi devátou a jedenáctou hodinou dopoledne na dálnici D1. Mezi 189. a 194. kilometrem ve směru na Prahu silničáři opravují povrch vozovky. Průjezd se zvýšenou opatrností.

09:13 - Kvůli nebezpečí pádu stromů a větví je až do odvolání dočasně uzavřená silnici 4254 mezi Mutěnicemi a Dubňany. V sobotu na vozovku popadaly stromy, které odklízeli hasiči. Silnice byla průjezdná jen v jednom směru. "Protože hrozí, že stromy tam mohou dál padat, policie silnici raději uzavřela," vysvětlila operační dispečerka ze Správy a údržby silnic.

09:05 - Na silnicích první, druhé i třetí třídy v okrese Brno-venkov leží vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Problematické nebo neprůjezdné jsou silnice v Jiříkovicích, Pracích, Křenovicích a Sobotovicích. Neprůjezdná je také silnice mezi Újezdem u Brna a Otnicemi. Silničáři pracují na uvolnění silnic sněhovou frézou.

08:52 - Dálnice D1 kolem Brna je mokrá ale sjízdná. Nejsou hlášeny žádné dopravní nehody. Silničáři očekávají normální provoz. Je zataženo s deštěm. Teplota se pohybuje kolem nuly.

Ivana Macíková, Jana Rybová, Šárka Dubská

Nahravá se anketa
10.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt osobně (6-16 hod.), emailem, telefonicky., , Náplň práce:, - výroba interiérů ve firmě s moderními technologiemi, - truhlářské a montážní práce, Požadujeme:, - schopnost týmové spolupráce, - samostatnost při řešení zakázek, - ochotu pracovat, - ŘP skupiny B výhodou, - znalost práce na CNC výhodou, Zaměstnanecké výhody:, - finanční ohodnocení dle výkonu, příspěvek na obědy, placená obědová přestávka, příspěvek na penzijní spoření. Pracoviště: Fersto, s.r.o., Blanenská, č.p. 240, 664 34 Kuřim. Informace: Jiří Žďára, +420 777 051 831. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 35 000 Kč Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů Přípravář výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo e-mailem., Orientace ve stavebních výkresech a dokumentaci, velmi dobrá uživatelská znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook), velmi dobrá znalost rozpočtových programů BuildPower, řidičský průkaz sk. B, technické myšlení, komunikace se zákazníky, časová flexibilita, orientace na rekonstrukce bytových domů a výstavby RD, Místo je vhodné i pro OZP, Nástup možný ihned., Výše mzdy: 35.000,- Kč + po 3 měsících náborový příspěvek 40.000,-Kč. Pracoviště: Baucom s.r.o., Trnkova, č.p. 2807, 628 00 Brno 28. Informace: Michaela Vitásková, +420 733 529 522. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 12 200 Kč Pomocní kuchaři Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky: p. Kolařík, tel. 603 184 861., Místo pracoviště se nachází v areálu TOS Kuřim, platové podmínky budou upřesněny při osobním jednání. Jen vážní zájemci.. Pracoviště: Helan spol. s r.o., 666 02 Předklášteří. Informace: Aleš Novotný, +420 603 830 427. Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč Obsluha ostatních strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků jinde neuvedená Dělnice/Dělník ve výrobě hygienických a zdravotnických materiálů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 93. Poznámka: První kontakt e-mailem nebo telefonicky., Společnost HARTMANN - RICO a.s. patří s počtem 1500 zaměstnanců mezi nejvýznamnější výrobce a distributory zdravotnického materiálu a hygienického zboží v České republice. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN, která je zastoupena v mnoha evropských i mimoevropských zemích., , NÁPLŇ PRÁCE:, - příprava komponentů pro výrobu, - skládání operačních roušek, - kompletace operačních setů, - práce v třísměnném provozu (PO - PÁ) VOLNÉ VÍKENDY, , POŽADUJEME:, - výuční list, - manuální zručnost, - chuť pracovat, - dobrý zdravotní stav, - bezúhonnost, spolehlivost , , NABÍZÍME:, - práci na plný úvazek, - za kvalitní práci odpovídající mzdu , - práci v čistém prostředí, - příspěvek na zdraví, relax , - příspěvek na dopravu , - 5 týdnů dovolené , - závodní stravování, - firemní výrobky za zaměstnanecké ceny , , Místo výkonu práce: Masarykovo nám. 77, Veverská Bítýška 664 71, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou.. Pracoviště: Hartmann - rico a.s., Masarykovo náměstí, č.p. 77, 664 71 Veverská Bítýška. Informace: Kontakt, +420 549 456 213.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oslava svátku 17. listopadu na brněnském náměstí Svobody.
2 34

Náměstí Svobody zaplnily tisíce lidí. Vzpomínalo se na sametovou revoluci

Ilustrační foto

Nejhorší radniční zpravodaje mají v Břeclavi

Do Brna dorazil letošní vánoční strom. Přivezlo jej koňské dvojspřeží

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Ulicemi zní pravidelné klapání kopyt a řehtání, prosycuje je vůně jehličnanů. Do centra Brna přináší duch Vánoc letošní strom v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne.

Ženy k ženám: Zamiřte do vesmíru a věřte si!

Brno – Vesmírný průmysl potřebuje více žen. S tou výzvou v Brně vystoupily specialistky v různých oborech, které už v odvětví pracují. Sešly se při příležitosti akce Czech Space Week.

Babiše do koše, hlásaly transparenty. Proti premiérovi se v Brně protestovalo

Brno /FOTOGALERIE/ – "Co je horší než krkavčí matka? Čapí otec…" I s takovým transparentem přišli protestovat lidé na brněnské Malinkovského náměstí v sobotu odpoledne. Svůj nesouhlas s chováním českého premiéra Andreje Babiše a českou vládou přišlo vyjádřit okolo tisíce lidí.

Muži utíkali i s kradeným alkoholem. Strážníci je museli spoutat

Brno /VIDEO/ – I s devíti ukradenými lahvemi tvrdého alkoholu utíkali před brněnskými strážníky dva mladí muži v pátek v půl třetí ráno. Na podezřelou dvojici hlídku upozornil zaměstnanec ostrahy jednoho z historických renesančních paláců v centru Brna. O případu strážníci informovali v sobotu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT