Vážení čtenáři, tvořte s Deníkem Rovnost aktuální zpravodajtví, pošlete nám na email michal.reich@denik.cz fotografie nehod spojených se sněhem, ale neváhejte se s námi podělit i o sněhové radovánky.

Největší problémy s dodávkou elektřiny byly na Hodonínsku, Břeclavsku a Kyjovsku. „Hlášených poruch jsme měli desítky na vysokém napětí, na nízkém to byly stovky. Kvůli námraze na vedení, která měla místy až čtyři centimetry, jsme museli vypnout přes dvě stovky trafostanic. Přes víkend máme v terénu dvojnásobek techniků, kteří se snaží dodávku elektřiny v jihomoravském kraji obnovit,“ uvedla mluvčí společnosti EON Božena Herodesová.

Blanenským a vyškovským řidičům komplikovaly jízdu namrzlé silnice. „Začalo mrholit a na silnicích v Moravském Krasu se vytvořila ledovka. Nejhorší to bylo v kopcích kolem Sloupu, Vavřince a Žernovníku. Navíc silnice v Krasu nemůžeme solit, sypeme je pískem a drtí,“ uvedl dispečer údržby silnic Jaroslav Jelínek.

V Brně dělal silničářům i hasičům problémy tající sníh. „Teplota byla kolem dvou stupňů nad nulou, sněhové závěje začaly tát a kanály nestíhaly pojmout obrovské přívaly vody. Na křižovatce ulic Drobného a Sportovní bylo dvacet centimetrů vody. Nakonec se nám podařilo kanalizaci uvolnit,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Se sněhem a námrazou se potýkala také hromadná doprava a železnice. „V Brně v sobotu nejezdilo několik linek trolejbusů a tramvají. Odpoledne už byla situace lepší, všechny vypadlé spoje jsme nahradili,“ řekla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. Na Přerovsku nabíraly kvůli zamrzlým výhybkám vlaky až hodinové zpoždění.

Dopravu na jižní Moravě komplikovaly také spadlé větve a stromy, které nevydržely tíhu mokrého sněhu. „V sobotu jsme měli bezmála stovku výjezdů k odstranění polomů a jiných překážek ze silnic,“ dodal Haid. Podle meteorologů bude dnes zataženo, místy déšť se sněhem nebo mrznoucí mrholení. Teploty kolem nuly.

Počasí kácelo stromy

Hasiči v kraji také v noci a ráno odstraňovali následky výkyvů počasí. "Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům. Od sobotního večera v kraji vyjížděli ke 40 zásahům. Nejvíce práce měli na Vyškovsku, kde od šesti večer do šesti ráno zasahovali dvanáctkrát. Devětkrát hasiči kvůli počasí vyjížděli na Brněnsku, pětkrát na Blanensku a Hodonínsku, čtyřikrát v Brně a na Břeclavsku," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Kromě odstraňování popadaných stromů se hasiči potýkali i dalším problémeme způsobeným sněžením a následným táním. "Do Osové ulice ve Starém Lískovci vyjížděli kvůli velké louži, hluboké až půl metru. Stojící vodu se hasičům podařilo zlikvidovat po uvolnění kanalizačních vpustí. V Rybnické ulici v Novém Lískovci pak hasiči zasahovali u nafukovací haly, ze které odstraňovali nánosy zledovatělého sněhu. I v okolí této haly odčerpali vodní lagunu," sdělil Haid.

ONLINE: SNĚHOVÁ KALAMITA NA JIŽNÍ MORAVĚ

19:54 - Závady na vedení elektrického napětí, ke kterým došlo díky sněhu a námraze, už by neměly způsobovat problémy domácnostem. „Teď už se situace uklidnila a z devadesáti procent se nám podařilo dodávky energie obnovit,“ uvedla v neděli večer mluvčí E-onu Božena Herodesová. Podle ní byli domácnosti bez proudu kvůli námrazám na vedení vysokého i nízkého napětí až pět hodin. „Na vedení Kyjov – Ždánice máme polámaných několik sloupů, ale naši technici už to přemanipulovali na jinou trafostanici, takže domácností se to nedotkne,“ doplnila mluvčí.

19:35 - Dosud největší příval sněhu v rámci letošní zimy zaznamenali lidé o uplynulém víkendu na Znojemsku. Situaci mohl místy zkomplikovat namrzající déšť, před kterým varovali meteorologové. Avšak policisté nezaznamenali žádnou dopravní nehodu. Sníh především komplikoval dopravu autobusovou a vlakovou.

18:47 - Podle vedoucího znojemských silničářů nenastaly od pátku do neděle žádné závažné problémy. „Všechna technika se střídala po celý víkend. Za tu dobu jsme prohrnuli kolem patnácti tisíc kilometrů, použili jsme pět set tun soli a o dvacet tun více písku a drtě. Pouze jsme řešili jeden problém. U obce Kubšice nám sypač spadl do příkopu, ale do dvou hodin bylo vše pořádku,“ popsal Zdeněk Komůrka. Problém však vidí ve střídajících se teplotách. „Sníh na krajích silnic začíná tát. Až v noci zase přituhne, může se stát, že na silnicích budou zledovatělá místa. Určitě je budeme monitorovat a předsypávat,“ dodal Komůrka.

18:43 - Na silnicích první třídy jsou zbytky rozbředlého sněhu, plužení dokončují silničáři na silnicích třídy druhé. „Nejhorší jsou silnice třetí třídy. Dobrou zprávou je, že se už netvoří jazyky a závěje,“ řekl dispečer znojemských silničářů.

18:24 - Padající mokrý těžký sníh ze střech domů nejvíce zaměstnal znojemské hasiče, nejhorší situace byla u budovy okresního soudu. Se střechy se větší množství sněhu sesunulo přímo na zaparkované auto a rozbilo přední i zadní okno. „K odstranění nebezpečného převisu se střechy vyjeli hasiči s třicetimetrovým automobilovým žebříkem. Průzkum na místě ukázal, že vrstva sněhu na střeše ohrožuje chodce a proto sníh strhli,“ informoval mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

17:52 - Na některých místech na Hodonínsku začalo slabě sněžit. Do terénu proto vyjeli silničáři, kteří budou celou noc v pohotovosti. "Jezdili jsme celý den a odstraňovali jsme zmrazky, které zůstaly na silnicích po pádech stromů, nebo v lesních úsecích, kde jsou silnice kryty posypem. Vyžadují ale jízdu se zvýšenou opatrností," uvedla Emilie Kmentová z operačního dispečinku Správy a údržby silnic v Hodoníně.

17:47 - Jednotka Sboru dobrovolných hasičů ze Žarošic vyjela před patnáctou hodinou v obci ke spadlému stromu, který zasahoval do poloviny silnice. Na jeho odstranění použili motorovou pilu.

16:19 - Jednotka Sboru dobrovolných hasičů ze Žarošic vyjela před patnáctou hodinou v obci ke spadlému stromu, který zasahoval do poloviny silnice. Na jeho odstranění použili motorovou pilu.

15:20 - Na kajaku, kanoi , bobech, sáňkách i pekáči sjížděli z Kraví hory příznivci zimních radovánek. Děti už od pátečního dne mohly využívat upraveného Horního i Masarykova náměstí. Centrum i některé další části města se proto začaly upravovat tak, aby si děti mohly co nejvíce užít sněhu. „Sníh z různých částí města, který je vždy nutné odvézt, se soustředí na Horní náměstí do středového prostoru, aby zde byl k dispozici dětem, ať už ke sjíždění na bobech, stavěni iglů či sněhuláků. Sáňkovat můžou i na cestě na Kraví horu, která se nyní výjimečně nebude sypat a proto může sloužit jako sáňkařská dráha,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

15:01 - ituace v autobusové dopravě se vrací do normálu. Neobsloužené ale zůstávají některé obce na Vyškovsku, a to Rašovice, Mouřínov, Chvalkovice, Hvězdlice, Nemochovice. Pokud nedojde ke zhoršení povětrnostní situace, lze v pondělí předpokládat běžný provoz veřejné dopravy na území Jihomoravského kraje. KORDIS JMK i nadále posiluje informační telefon 54 317 431 7 i Centrální dispečink, aby bylo možné zvládat dotazy cestujících.

14:57 - S odstraňováním stromů popadaných na cestu měli hasiči v Jihomoravském kraji zatím nejvíc práce na Vyškovsku, kde zasahovali v nejméně třinácti případech, a to například u Drnovic, Bučovic, Nesovic, Zelené Hory, Nížkovic a Ježkovic. U Nemochovic pořezali strom, který spadl na dráty el. vedení.

14:50 - Situace v dopravě se vrátila do normálu. Většina linek vlaků, regionálních autobusů i městské dopravy funguje bez výraznějších zpoždění. Neobslouženo zůstává pouze několik obcí na Vyškovsku - Rašovice, Mouřínov, Chvalkovice, Hvězdlice, Nemochovice. Pokud nedojde ke zhoršení povětrnostní situace, lze v pondělí předpokládat běžný provoz veřejné dopravy na území Jihomoravského kraje.

14:42 - Největší záplavy sněhu spadly v Brně v nejvýše položené městské části Útěchov. "Jako první městská část máme objednaný dokonce odvoz sněhu. Ten totiž zablokoval dvě silnice, mezi nimi hlavní průjezdovou silnici přes Útěchov. Odhrnutý sníh zítra odvezou a vysypou na vhodném místě za obcí," uvedl starosta Zdeněk Drahoš.

13:08 - Šoféři projíždějící Blanenskem by měli být ostražití. Na silnice totiž padají vlivem kalamitního počasí stromy. Hasiči vyjížděli od rána už k pěti případům. Stromy padaly v Bukovince, další byl nahnutý nad silnicí v Okrouhlé a bránil tak průjezdu autobusu. Strom zatarasil silnici i v Letovicích. Dokud jej hasiči neodstranili, cesta byla neprůjezdná. Muži ze dvou jednotek hasičů zdolávali popadané stromy přes silnici i v Sulíkově. Tam dřeviny padly kolem půl jedné odpoledne.

13:06 - Omezený provoz lze očekávat na křižovatce silnic I/52 a II/432 u Hodonína, kde se převrátil sypač do příkopu. Hasiči z Břeclavi a Hodonína vyjížděli na místo v poledne, zásah v jednu hodinu ještě pokračuje. K vyproštění je potřeba jeřáb.

12:33 - Na Brněnsku leží na silnicích I. třídy zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice II. a III. třídy také pokrývají zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, několik neprůjezdných cest protahuje sněžná fréza.

12:04 - Ve Filipově údolí u Javorníku V Bílých Karpatech nesněží. Ve zdejším ski areálu jedou oba vleky. Na sjezdovce je od třiceti centimetrů až po jeden metr sněhu. Teploměr ukazuje nulu a je trochu zataženo, místy mlha.

11:48
- Dálnice D1 u Brna je mokrá, ale bez sněhu. Sjízdná je bez omezení. Teplota na ní se pohybuje kolem 1°C, je zataženo, neprší, fouká slabý vítr.

11:47 - Na Radějově poletuje sníh. V lyžařském areálu Štěpničky jede jeden vlek. Lyžovat se zde dá od 8.30 do 20.30.

11:36 - Teploty ve městě Brně se pohybují od 1 do 2°C. Je zataženo, prší a fouká slabý vítr. Silnice městě jsou holé, mokré a sjízdné bez omezení. Stejně tak viditelnost je dobrá.

11:23 - Několik stovek rodin je na Brněnsku bez dodávek elektrické energie. Může za to námraza, která způsobuje zkraty na trafostanicích a na elektrickém vedení. „Bez proudu jsou Modřice, Želešice, Ořechov, Silůvky, Radostice a Prštice. Všichni technici jsou v terénu a snaží se dodávky obnovit,“ uvedla mluvčí společnosti E.On Božena Herodesová. Podle ní nejde přesně říct, kdy se situace zlepší. „Záleží to na počasí. Pokud nebude mrznout, obnovíme dodávku proudu do večera,“ uzavřela Herodesová.

10:44 - Ani železniční doprava nemá na Brněnsku problémy. „V Brně jezdí vlaky podle jízdního řádu, nemám hlášené žádné zpoždění nad deset minut. Jediný problém je s vlaky, které jedou z Prahy do Brna přes Českou Třebovou. Tam kvůli sněhu a námraze nabírají zpoždění,“ popsala situaci mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

10:27 - Městská hromadná doprava v Brně funguje bez komplikací. „Všechny linky jezdí podle jízdních řádů, nemám hlášené žádné výluky nebo zpoždění,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

10:15 - Brněnské hlavní silnice jsou holé, mokré a sjízdné bez omezení. Na vedlejších silnicích leží vrstva rozbředlého sněhu.

09:50 - Vedení Moravských Málkovic varuje obyvatele, aby dnes nechodili zbytečně ke škole, protože padají namrzlé větve z lipové aleje. Zároveň varují před ledovkou, která se tvoří na chodnících a silnicích.

09:39 - Na 190. kilometru dálnice D1, u Ostopovic na Brněnsku, je několik dopravních nehod. Ty ale nebrání v průjezdu. Provoz je plynulý.

09:34 - Pro cestující, kteří si nejsou jistí, zda kvůli klimatickým podmínkám pojede jejich autobusový spoj, posílila společnost Kordis provozující integrovaný dopravní systém v Jihomoravském kraji informační telefon 543 174 317 i dispečink, aby bylo možné zvládat dotazy cestujících.

09:31 - Chvalkovice u Bučovic zůstávají odříznuté od světa. Včera byly neprůjezdné silnice kvůli sněhu. Dlouho byla obec i be elektřiny kvůli spadlému sloupu elektrického vedení. Nyní je vesnice opět neprůjezdná a bez energie. Ohnuté stromy zasahují do elektrického vedení. Oblast je uzavřená kvůli nebezpečí úrazu.

09:27 - Na Hodonínsku je zataženo. V noci se teploty pohybovaly kolem nuly, ale námraza na silnicích se netvořila. Silničáři přes noc vyjížděli jen tam, kde bylo potřeba. Od rána odklízejí ze silnic zbytky rozbředlého sněhu po chemickém posypu. "Silnice jsou už teď převážně holé a mokré. Jen v spíše v lesních úsecích se zbytky rozbředlého sněhu," uvedla operační dispečerka Správy a údržby silnic.

09:14 - Na pomalu jedoucí auto správy a údržby silnic si musí dát řidiči pozor mezi devátou a jedenáctou hodinou dopoledne na dálnici D1. Mezi 189. a 194. kilometrem ve směru na Prahu silničáři opravují povrch vozovky. Průjezd se zvýšenou opatrností.

09:13 - Kvůli nebezpečí pádu stromů a větví je až do odvolání dočasně uzavřená silnici 4254 mezi Mutěnicemi a Dubňany. V sobotu na vozovku popadaly stromy, které odklízeli hasiči. Silnice byla průjezdná jen v jednom směru. "Protože hrozí, že stromy tam mohou dál padat, policie silnici raději uzavřela," vysvětlila operační dispečerka ze Správy a údržby silnic.

09:05 - Na silnicích první, druhé i třetí třídy v okrese Brno-venkov leží vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Problematické nebo neprůjezdné jsou silnice v Jiříkovicích, Pracích, Křenovicích a Sobotovicích. Neprůjezdná je také silnice mezi Újezdem u Brna a Otnicemi. Silničáři pracují na uvolnění silnic sněhovou frézou.

08:52 - Dálnice D1 kolem Brna je mokrá ale sjízdná. Nejsou hlášeny žádné dopravní nehody. Silničáři očekávají normální provoz. Je zataženo s deštěm. Teplota se pohybuje kolem nuly.

Ivana Macíková, Jana Rybová, Šárka Dubská