Přehledné výsledky komunálních voleb z vaší obce či města:

KOMUNÁLNÍ VOLBY NA JIHU MORAVY | SENÁTNÍ VOLBY 

Naopak hnutí Žít Brno předběžné výsledky těší. „Jsme strašně nadšení, ale počkáme samozřejmě na konečný výsledek. Nejspokojenější budeme s magickými jedenáct procenty," řekla Barbora Antonová.
Ani sčítání dalších velkých měst není u konce. V Blansku byly o půl šesté sečtené hlasy přesně v polovině z třiceti volebních okrsků. S jasným náskokem zatím vede ČSSD, která má pětadvacet procent hlasů. O druhé místo se dělí ODS a KSČM se zhruba patnácti procenty. Sociální demokraté vyhráli volby v Blansku i před čtyřmi lety, tehdy vůbec poprvé v historii.

Vedoucí příčku v Břeclavi drží sociální demokraté. „Pro vyjednávací pozici by to mohlo být dobré," poznamenal lídr kandidátky Jaroslav Válka. Na záda mu dýchá Pro Region. V Břeclavi k volbám dorazilo nejméně voličů v polistopadové historii.

Kromě komunálních politiků rozhodovali lidé také o nových senátorech. V obvodě 60 – Brno-město o první místo bojuje Zdeněk Papoušek za KDU-ČSL, Jan Bobrovský za ODS a Karel Doležal za ČSSD.
Naopak senátní volby Uherskohradišťského obvodu, v němž volí také lidé z Veselska a Horňácka, má zatím jasného favorita. Je jím podnikatel a majitel skupiny Synot Ivo Valenta.

Zatímco sčítání hlasů pro senátory a komunální politiky pokračuje. Už teď jsou jasné výsledky některých referend. Například hlasování v Mikulově je kvůli nízkému zájmu neplatné.
Také ve Vranově na Brněnsku byly sečteny hlasy v referendu, ve kterém voliči odpovídali na dvě otázky související s rozšiřováním obce o další domy. Z výsledků vyplývá, že o další rozšiřování obce obyvatelé nestojí.
Nové zastupitele si volili lidé v 672 obcích na jihu Moravy. Ve čtyřech obvodech navíc vybírali senátory a v pěti obcích rozhodovali obyvatelé v referendech o hazardu či nové výstavbě.

SLEDUJTE S NÁMI VÝSLEDKY VOLEB ONLINE!
pro aktualizaci obsahu stiskněte F5

20:28 - Šest mandátu získalo v Žabovřeskách v letošních volbách hnutí ANO. Hlasovalo pro ně 21, 48 % voličů. S pěti mandáty vyšla z voleb ČSSD. Získala 18, 44 % hlasů. Třetí příčku a čtyři mandáty dostala od voličů KDU – ČSL. Lidovce volilo 14, 54 % lidí.

20:23 - V Chrlicích je po sečtení všech hlasů vítězem hnutí ANO. Od voličů získalo 4 521 hlasů, což je 26, 50 %. Jen o kousek uniklo prvenství družení Pro rozvoj Chrlic. Získali 25, 99% hlasů. Třetí skončila KDU – ČSL s 18, 18 %.

20:22 - 37,26 %. Pouze tolik lidí přišlo k volebním urnám ve Vyškově. Jako tradičně zvítězila ČSSD, která si ovšem o jedno křeslo v zastupitelstvu oproti minulým volbám pohoršila. Nyní má devět. Tři mandáty pak získalo hnutí ANO 2011, přičemž lídr Radovan Minář se do zastupitelstva kvůli nedostatku preferenčních hlasů nedostal. Stejně tak v něm Vyškované neuvidí zástupce Volby pro Vyškov a Strany svobodných občanů.

20:21 - Ve volbách do senátu jsou v brněnském okrsku sečtené tři čtvrtiny hlasů. Vedení si s téměř dvaceti procenty drží Zdeněk Papoušek, na druhém místě je s osmnácti procenty Karel Doležal.

20:10 - Koalice STAN a TOP09 v čele se Zdeňkem Drahošem získala v Útěchově 61,75 % hlasů, hlasovalo pro ni 1 340 lidí. V této městské části kandidovaly pouze dvě strany. Druhá ODS získala 38, 25 % hlasů. Celkem v Útěchově přišlo volit 371 lidí. Volební účast byla 62,77 %.

Jana Drápalová a Ivana Fajnorová slaví v Brně obhajobu postu starostek ve svých městských částech - Novém Lískovci a Jundrově.

Jana Drápalová a Ivana Fajnorová slaví v Brně obhajobu postu starostek ve svých městských částech - Novém Lískovci a Jundrově.

20:08 - Vítězem komunálních voleb v Břeclavi je po čtyřech letech opět sdružení Pro Region. Se ziskem 18,30 procent hlasů získalo šest mandátů. Na druhém místě se umístila sociální demokracie, bude mít pět zastupitelů. „Přestože jsme měli v posledních měsících problémy, jsme za výsledek rádi," reagoval na výsledky nový zastupitel za ČSSD Jaroslav Švach. Ten byl vykřížkovaný z osmnácté pozice. Hnutí ANO je třetí se ziskem 13,55 procent hlasů a čtyřmi mandáty. Rýsuje se tak možnost vzniku koalice Pro Regionu, ČSSD a ANO. Volební účast je v Břeclavi od vzniku České republiky nejnižší v historii. O zastupitelích v okresním městě šlo rozhodnout svými hlasy pouze 33,63 procent voličů.

20:07 - Současný náměstek primátora Oliver Pospíšil je výsledky voleb překvapený. "Čekali jsme, že výsledek bude těsný a nebude jasný vítěz. Překvapivá je ztráta tradičních stran," komentoval. Pravděpodobný vítěz voleb, hnutí ANO je pro Pospíšila přijatelný koaliční partner. "Podle programů příliš překážek nevidím, ale bude záležet na jejich konkrétních názorech," dodal.

19:56 - O jeden mandát si přilepšila Sedmadvacítka nezávislých v Kyjově v čele se starostou města a bývalým mistrem pro místní rozvoj Františkem Luklem. Volby opanovala s 39,21 % hlasů. ČSSD získala tři zastupitele, mezi nimi je i ředitelka nemocnice Danuše Křiváková. Překvapení přineslo ANO 2011, které v zastupitelstvu "obarví" dvě křesla. Stejně tak Sdružení nestraníků. Největší propad, minus dva mandáty, je u ČSSD.

19:49 - Jaká je nálada ve znojemském volebním štábu vítězné sociální demokracie není v tuto chvíli jasné. Přestože redakce Znojemského deníku měla dohodu s okresním předsedou ČSSD Janem Groisem k návštěvě ve volebním štábu, omluvil se Grois kolem půl čtvrté odpoledne redakci formou SMS s tím, že nemá čas. Redakce se následně kolem půl osmé večer snažila získat vyjádření předsedy Groise, který na požadavek komentáře k výsledku voleb reagoval SMS zprávou. „To má čas, díky za gratulaci," napsal v reakci s tím, že je na poradě.

Lidovci se sešli kolem sedmé hodiny večerné ve své kanceláři na Havlíčkově ulici ve Znojmě. Kromě lídra znojemských lidovců Pavla Jajtnera výsledky komunálních voleb očekával i úspěšný kandidát na senátora Jiří Němec.

Lidovci se sešli kolem sedmé hodiny večerné ve své kanceláři na Havlíčkově ulici ve Znojmě. Kromě lídra znojemských lidovců Pavla Jajtnera výsledky komunálních voleb očekával i úspěšný kandidát na senátora Jiří Němec.

19:48 - V Kuřimi si prvenství obhájila Kuřimská občanská liga i se starostou Dragem Sukalovským, který nejspíš na starostovské křeslo opět usedne. Sdružení získalo podporu 28,47 procent voličů a šest mandátů v sedmnáctičlenném zastupitelstvu. „Jsme velice rádi, s dalšími možnými partnery budeme jednat. Jako první oslovíme druhé Sdružení pro Kuřim," komentoval Sukalovský. Sdružení pro sebe získalo čtyři mandáty, pod nimi skončilo SPOLEČNĚ se třemi mandáty a komunisté se dvěma mandáty. O zbylá dvě místa se podělí ANO s lidovci.

19:44 - Jana Drápalová ze Strany zelených obhájila v brněnském Novém Lískovci post starostky.

19:43 - Ve Znojmě chybí k sečtení jediný okrsek. Sociální demokracie volby vyhrála s 31 procenty hlasů, následovaná těsně komunisty a hnutím ANO s 12,4 %. Šanci zasednout v zastupitelstvu Znojma má sedm stran a hnutí, těsně před branami zůstává Sdružení nestraníků, mimo hru je SPOlečně pro Znojmo a Občané městu Znojmu.

19:42 - Prakticky rozhodnuto je v případě dvou postupujících do druhé kola senátních voleb ve vyškovském obvodě 57. Boj o křeslo senátora čeká za týden na Ivo Bárka (ČSSD) a Romana Celého (KDU-ČSL). „Jsem samozřejmě velmi potěšený. Mám rozdělanou práci především v projektech, které se musejí v nadcházejících měsících dotáhnout do konce. Ať jsou to čistírny odpadních vod, kanalizace, zateplování budov. Samozřejmě jsou před námi další výzvy pro programové období 2014 až 2020," připomněl Bárek, který by v případě úspěchu vstoupil do třetího šestiletého cyklu.

19:39 - V sobotu v sedm hodin večer odstartovali členové boskovického ANO 2011 volební štáb v polyfunkčním domě na Růžovém náměstí. Mezi prvními příchozími je lídr kandidátky Luděk Řehoř, Martina Přichystalová, Karel Bednář, Pavel Schwarzer a Michal Bělský. V místnosti panuje dobrá nálada, všichni si připíjejí, ozývá se cinkání skleniček vína. „Jsme třetí. Mohlo to být samozřejmě i lepší, ale mohu říct, že jsme velmi spokojení," uvedla Martina Přichystalová.

19:33 - Jasno už je také v druhém největším městě Blanenska, v Boskovicích. Volby tam na plné čáře vyhrála ČSSD, která získala 26,59 procenta hlasů. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu jí tak patří osm mandátů. „Je to pro nás vynikající výsledek. Moc si vážíme podpory našich voličů a slibujeme jim, že uděláme maximum, abychom byli na radnici," reagovala jednička kandidátky Hana Nedomová. Boskovická ČSSD je podle ní připravená vyjednávat se všemi. Pokud ČSSD získá křeslo starosty, bude to poprvé v historii města. Druhé místo v Boskovicích patří KDU-ČSL s 14,57 procenty, třetí ANO 2011 s 13 procenty. ODS, která dosud drží křeslo starosty, skončila až na čtvrtém místě. Její lídr František Sivera se do zastupitelstva vůbec nedostal.

19:32 - V Pasohlávkách na Brněnsku drtivě zvítězili Moravané. Získali 56,20%. Sdružení mladých pro Pasohlávky získalo o téměř čtyřicet procent hlasů méně. S 10, 72 % skončilo na druhém místě. Volební účast byla v této obci vysoká. Svůj hlas vhodilo do volební urny 68,90 % voličů. Zároveň s komunálními volbami místní rozhodovali také o budoucnosti hazardu a klidu o nedělích a svátcích v obci v referendu. Hlasy v referendu komise ještě sčítá.

19:31 - Nálada ve volebním štábu hnutí ANO v Brně je čím dál veselejší. Hnutí zatím poráží ČSSD na místa v zastupitelstvu města o šedesát tisíc hlasů, sečtených je už 65 procent hlasů. "Je to dobré, ale do konce je ještě daleko," komentoval s úsměvem kandidát na primátora Petr Vokřál. Vokřál už má navíc první funkci zastupitele v Kníničkách, kde ANO získalo jeden mandát. Sám přitom nebyl lídr kandidátky. "Já jsem v zastupitelstvu? Vážně? To mě asi lidé museli vykroužkovat. Jsem překvapený i vzhledem k tomu, že kandidátka vznikala na poslední chvíli," odpověděl na dotaz Brněnského deníku Rovnost Vokřál.

19:30 - Třetí největší město Blanenska, Letovice už má také sečtené všechny hlasy. Na prvním místě skončila Občanská demokratická strana a získala pět mandátů. Čtyři mandáty bude mít Komunistická strana Čech a Moravy a Občanská iniciativa. Se třemi mandáty skončila Česká strana sociálně demokratická a TOP 09 a dva získala KDU-ČSL. Celkově nejvíce hlasů získal dosavadní starosta Letovic Vladimír Stejskal, který kandidoval za ODS. Získal 1069 hlasů. „Nečekal jsem to a jsem velice překvapen a velice rád za tento výsledek voleb. Nejspíš to oslavíme s kamarády a padne i nějaká lahvinka šampaňského," komentoval pár minut po sečtení hlasů výsledek voleb Stejskal.

19:26 - Po sečtení poloviny výsledků má TOP 09 v Brně 6,4 procenta hlasů. Členové strany čekali lepší výsledky. "Mysleli jsme si, že to bude lepší. Ale chceme počkat na sečtení všech hlasů," neztrácel naději lídr Jaroslav Kacer. Lídři strany v městských částech řeší především výsledky na svých radnicích a budoucí koalice.

19:20 - V Brně-Bohunicích drtivě zvítězili křesťanští demokraté. Získali 34 procent. Současný místostarosta Antonín Crha tak nejspíš usedne v čele městské části. Druhá ODS získala osmnáct procent.

19:18 -  Dvě vinařská města na Břeclavsku hlásí drtivá vítězství dosavadních představitelů radnic. Ve Velkých Bílovicích měli lidé na výběr pouze ze tří kandidátek. Jednoznačný volební úspěch tam slaví dosavadní starostka Marie Vlková, její Sdružení nestraníků převálcovalo ostatní se ziskem 60,96 procent hlasů. Ve Valticích obhájili prvenství sociální demokraté v čele se starostou Pavlem Trojanem. Získali 42,48 procent.

19:15 - V Hustopečích na Břeclavsku se rýsuje jasné vítězství opozičního Sdružení nestraníků. Po sečtení tří ze čtyř volebních okrsků získalo 30,26 procent hlasů. Druhá ODS se 14,48 procenty značně ztrácí. „Překonalo to mé očekávání. Máme navíc ještě spřátelenou kandidátku Zdravé Hustopeče, budeme mít prostor pro povolební vyjednávání," uvedla lídryně Sdružení nestraníků Hana Potměšilová. Volební účast je ve třetím největším městě na Břeclavsku zatím padesátiprocentní.

19:14 - Všechny hlasy jsou sečtené také v Rosicích na Brněnsku. Tři mandáty v zastupitelstvu získá s 16,29 procenty hnutí ANO.

19:10 - Necelých čtyřicet procent voličů přišlo volit v brněnských Vinohradech. Suveréně nejvíce hlasů, 41,76 % získala ČSSD. S 16,37 procenty hlasů získalo druhé místo hnutí ANO..S 10, 26 procenty jsou na třetím místě Zelení spolu s Moravany.

19:09 - Sečteno už je v Brně-Bystrci. Dobrou vyjednávací pozici bude mít současný sociálně-demokratický starosta Vladimír Vetchý. Jeho strana v tamní městské části zvítězila s 19,2 procenty. Následuje ANO 2011 se 16,4 procenty a hnutí Bystrčáci (15,45).

19:05 - Po sečtení devadesáti procent okrsků se na Znojemsku druhé kolo senátních voleb přibližuje Pavlu Štohlovi, nezávislému kandidátovi sociální demokracie a lidovci Jiřímu Němcovi. Štohl, který ve sčítání zatím vede se čtyřiadvaceti procenty. „Výsledky ještě nejsou úplně konečné a dlouho jsem zůstával opatrný, nicméně vnitřní naději na dobrý výsledem jsem měl. Druhé kolo ovšem začne od nuly a velmi bude záležet na tom, kolik přijde lidí," řekl prorektor znojemské Soukromé vysoké školy ekonomické. Naznačil ovšem, že očekával jiného soupeře. „Pokud jsem sledoval, více se mluvilo o senátorce Bayerové nebo doktoru Podzimkovi. Nicméně pan radní Němec měl dobře postavenou kampaň, pokud vím, jezdil hodně po obcích a z toho zřejmě plyne výsledek," dodal Štohl.

18:58 - Také lidé z Brna-severu dávají přednost místním sdružením. V městské části je sečteno 40 procent okrsků a se 24 procenty vede Sdružení občanů Lesné. Druhé je zatím ANO 2011 se 17 procenty, následují sociální demokraté.

18:55 - V Kníničkách drtivě zvítězil nezávislí kandidáti za Kníničky. V devítičlenném zastupitelstvu dostali pět mandátů a volilo je 53 procent voličů. „Vstřebávám zážitky, něco podobného se ještě nestalo, máme většinu v zastupitelstvu. Kandidovaly tu čtyři strany včetně hnutí ANO s Petrem Vokřálem, je to neuvěřitelné," popsal zážitky lídr strany Martin Žák, který je už v potřetí ve vítězné straně a může se tak opět stát starostou. Jako druzí skončily Naše Kníničky bez R43 se dvěma mandáty a 22,92 % hlasů. O zbylé dva mandáty se podělí zastupitelé z TOP 09 a ANO 2011, ve kterém již zmíněný Petr Vokřál, kandidát na primátora, získal svou první funkci zastupitele ve své městské části.

18:53 - V Židlochovicích na Brněnsku je výsledek velmi těsný. ODS vyhrála pouze o necelých šest desetin hlasu. Získala 27,90 %. TOP 09 skončila druhá s 27,32 hlasy. Třetí místo získalo hnutí ANO. K volbám přišlo 48,60 procent voličů.

18:50 - Na Blanensku už je sečteno čtyřiadevadesát procent okrsků, což je nejvíc na celé jižní Moravě. Čeká se zejména na výsledky z největších okrsků v Blansku, v Boskovicích a v Adamově.

18:49 - Je jasno. Hodonín ovládlo hnutí ANO 2011 včele se starostkou Milanou Grauovou, která v minulých volbách hájila barvy ODS. Právě u Občanských demokratů je letos obrovský propad. Zatímco v minulých komunálních volbách získal 38 914 hlasů, v těch letošních jen necelých 7 000 tisíc. Důvod k oslavě mají také komunisté, kteří obsadili druhou příčku. Těsně je následuje vítěz minulých voleb – ČSSD, která ztratila více než polovinu hlasů. Nováček voleb – Strana svobodných občanů v čele s Petrem Buráněm – se může pochlubit 11 371 hlasy.

18:48 - Po sečtení necelých třiceti procent okrsků se zdá, že ve druhém kole se o senátorské křeslo v Brně utká sociální demokrat Karel Doležal a nezávislý kandidát lidovců Zdeněk Papoušek, kteří mají oba kolem devatenácti procent hlasů.

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU A TWITTERU!

18:40 - Podle prozatimních výsledků, kdy je v městské části Brno-střed zatím sečteno neclých pětapadesát procent všech hlasů, zatím vede hnutí Žít Brno v čele s občanským aktivistou Matějem Hollanem. "Chceme poděkovat všem lidem, kteří nás volili. Letošní volební výsledek může znamenat velkou změnu pro Brno," uvedl Hollan. Při sečtených zhruba čtyřiceti procentech hlasů v celém Brně má Žít Brno podporu asi dvanácti procent voličů.

18:34 - Brněnský primátor Roman Onderka sčítání sleduje z restaurace Moravská chalupa. Sociální demokracie je po sečtení třetiny hlasů na druhém mistě. Onderka zatím výsledky nechce komentovat. "Počkáme si až na závěr, až bude sečteno devadesát procent hlasů," řekl primátor.

18:31 - V brněnských Bohunicích už je sečtených 11 ze 13 volebních okrsků. Velké vítězství tam slaví křesťanští demokraté. Volilo je téměř 34 procent příchozích.

18:24 - Turisticky atraktivní Vranov nad Dyjí na Znojemsku má sečteno. Tamní ČSSD přivedl k vítězství dosavadní starosta Lubomír Vedra. Sociální demokraté tam získali 49, 57 procenta hlasů a obsadí tak osm z patnácti zastupitelských křesel. Volební účast byla z těch vyšších, konkrétně 53,67 procenta. Ve vranovském zastupitelstvu obsadí další čtyři křesla sdružení Vranov pro všechny, zbylé tři pak KSČM.

18:16 - Sečtený je už také Rousínov na Vyškovsku. Čtyři mandáty z patnáctičlenného zastupitelstva získali lidovci v čele se starostou Františkem Havířem. Druhé se stejným počtem mandátů skončilo ProRousínovsko. Volební účast se ve městě zastavila těsně pod hranicí padesáti procent.

18:15 - Při třiceti procentech sečtených hlasů hnutí Úsvit v Brně získalo necelá dvě procenta hlasů. "Je to pro nás zklamání, čekali jsme lepší výsledek. Doufáme, že se to ještě trochu změní," komentoval volby lídr Úsvitu Leoš Prokeš.

18:14 - Hlasy v referendu, které se zároveň s volbami, konalo v Černé Hoře, jsou sečtené. Pro odtržení Černé Hory od Svazku vodovodů a kanalizací hlasovalo 52,54 procenta voličů. Referenda se zúčastnilo 57,57 procenta oprávněných voličů, takže je závazné. (Více čtěte ZDE).

18:13 - V Tišnově je spočítáno. Nejvíce mandátů, tedy čtyři, získal Místní občanský spolek Tišnováků. „Z výsledku máme samozřejmě velkou radost, spousta práce nás ale ještě čeká. O tom, s kým uzavřeme koalici, jsme ještě nejednali," řekl lídr spolku Jiří Dospíšil. Volila je téměř čtvrtina voličů. Hned po nich skončili sociální demokraté se třemi mandáty a 15,49 % hlasů a hnutí ANO se dvěma mandáty a 12,35 % hlasů. Po jednom mandátu získali KDU-ČSL, KSČM, ODS, Starostové a nezávislí, Sdružení nestraníků a Správný směr. Nyní vládnoucí TOP 09 se do zastupitelstva nedostala.

18:10 - V Brně-středu už je sečtených 40 procent hlasů. Vítěz je zatím překvapivý: Žít Brno. Hnutí Matěje Hollana vede se 17,81 procenty, následuje hnutí ANO 2011 se 16 procenty.

Matěj Hollan slaví výsledky ve volbách.
Matěj Hollan z Hnutí Žít Brno slaví překvapivé výsledky voleb.

17:59 - Po sečtení čtrnácti procent hlasů ve volbách do senátu v Brně vede Zdeněk Papoušek se ziskem 19,19 procent, na druhém místě je Karel Doležal se ziskem 17,26 procent a na třetím místě je Jan Bobrovský se 17,13 procenty.

17:57 - Všechny hlasy už jsou sečtené také v Tišnově na Brněnsku. S 24,52% zvítězil Místní občanský spolek Tišnov. O přibližně devět procent méně mělo ČSSD, na třetím místě skončilo s 12, 36 procenty hnutí ANO 2011.

17:56 - Prvním městem na Blanensku, kde mají sečtené všechny hlasy, jsou Velké Opatovice. Nejvíce hlasů dostal starosta Jiří Bělehrádek z KDU-ČSL. Jeho strana získala v sedmnáctičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty. Lídr lidovecké kandidátky Petr Přichystal se však do zastupitelstva nedostal. Čtyři mandáty má i Město lidem. Po třech získala KSČM, sociální demokraté a ANO 2011.

17:55 - V Ivančicích na Brněnsku je sečtených již 12 ze 13 volebních okrsků. Je jasné, že vítězství ve volbách obhájí tamní komunisté se současným starostou Vojtěchem Adamem. Ten ovšem z výsledků radost nemá. V zastupitelstvu zasedne osm uskupení a komunisté mají čtyři mandáty. "Bude velmi těžké sestavit koalici. Já už o post starosty usilovat nebudu. Po dvanácti letech už toho mám nad hlavu a budu se věnovat práci poslance," sdělil Adam.

17:49 - Dvě třetiny okrsků jsou sečtené v senátních volbách na Znojemsku. Druhém kolu je stále nejblíž Pavel Štohl, nezávislý kandidát sociálních demokratů a lidovec Jiří Němec. Štohl vede s dvaadvaceti procenty, Němec je druhý s dvaceti. Třetí je kandidát občanských demokratů, lékař Karel Podzimek. Dosavadní senátorka Marta Bayerová klesla na čtvrté místo s třinácti procenty.

Volební štáb ODS v Brně.

V brněnském volebním štábu ODS byla před sčítáním hlasů poměrně dobrá nálada.

17:44 - Tři čtvrtiny odevzdaných hlasů je spočítáno v Hodoníně. S poměrně jasným přehledem zatím kraluje hnutí ANO 2011, za které kandidovala starostka Milana Grauová i místostarosta Vojtěch Salajka. V minulých volbách přitom zvítězila ČSSD, ta je nyní třetí. Překvapení je zatím na druhé příčce. Tu totiž drží komunisté. ODS zažívá krušné chvíle na předposledním místě.

17:43 - Prvním spočteným městem na Hodonínsku jsou Dubňany. Svobodná občanská samospráva, která dlouhou dobu měla v Dubňanech největší převahu, získala o necelých pět tisíc hlasů méně, než tomu bylo v posledních volbách. S 15 384 hlasy a 7 mandáty je přeskočilo nové uskupení Pro Dubňany. Koalice Svobodné občanské samosprávy, ČSSD a KSŠM, která dosud Dubňany vedla, však dá dohromady 12 mandátů, což je nadpoloviční většina z jednadvacetičlenného zastupitelstva.

17:40 - Šéf hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že nynější volby jsou pokračováním příběhu akce nespokojených občanů (ANO), kteří nebyli spokojeni s fungováním tradičních stran. Mezi takové počítá například i iniciativu Žít Brno Matěje Hollana. Přesně s takovými lokálními hnutími by Andrej Babiš rád sestavoval koalice na radnicích. "Matěje Hollana nepovažuji za konkurenci. Je to občanská iniciativa, stejná jako my, akorát má trochu zpoždění, že jde do politiky trochu později než my," řekl Babiš. Přidáme jim 10 milionů na protidrogovou politiku, spolupracuje s námi i v hazardu, dodal také.

Matěj Hollan vyrazil dovolební místnosti i se svými kolegyz hnutí Žít Brno. „Odpočívat ještě nebudeme. Zítra budeme roznášet další noviny. Předpokládám, že se do zastupitelstva dostaneme,“ řekl Hollan.

17:38 - V polovině je na Vyškovsku také souboj o senátní křeslo. Suverénně vede dosavadní senátor Ivo Bárek (ČSSD) se 38 procenty hlasů. Druhý je s velkým odstupem náměstek hejtmana a lidovecký kandidát Roman Celý. Má o sedm set hlasů víc než třetí Pavel Zůna (hnutí ANO 2011).

17:36 - První dva okrsky z osmi jsou spočítané v Moravském Krumlově. Vede zatím TOP09 starosty Tomáše Třetiny s téměř třiceti procenty hlasů, druhé je hnutí ANO s téměř osmnácti hlasy a třetí lidovci s dvanácti a půl procenty hlasů. Účast je prozatím šestačtyřicet procent.

17:35  - Ve Vyškově je sečtená polovina hlasů z šestadvaceti okrsků. Suverénně, stejně jako před čtyřmi lety, si vede sociální demokracie. Má přes 31 procenta hlasů. Druzí jsou lidovci s necelými patnácti procenty hlasů. O třetí místo se zatím přetahují komunisté a Volba pro město. „Pokud by to nějak takhle dopadlo, bude to samozřejmě velký úspěch. Čísla nejsou zdaleka úplná, záležet bude ještě na přepočtu na mandáty," prohlásil vyškovský starosta Karel Goldemund (ČSSD). Právě sociální demokracie před čtyřmi lety posílila na 33 procent hlasů.

17:29 - Referendum v Mikulově spojené s komunálními volbami se setkalo s velmi nízkým zájmem. Je neplatné. O využití bývalé zbrojnice jako tržnice hlasovalo pouze 19,3 procent lidí voličů. Podle dosavadního starosty města Rostislava Koštiala (ODS) se potvrdilo, že trvání iniciátorů petiční akce na referendu bylo zbytečné. Mikulovští zastupitelé totiž přeměnu budovy bývalé hasičky v tržnici již schválili. (Více čtěte ZDE).

17:25 - Vedoucí příčku v Břeclavi nadále drží sociální demokraté. „Pro vyjednávací pozici by to mohlo být dobré," poznamenal lídr kandidátky Jaroslav Válka. Při sečtení poloviny hlasů má ČSSD v okresním městě více než osmnáct procent. Na záda mu dýchá Pro Region.

17:24 - V Blansku jsou sečtené hlasy přesně v polovině z třiceti volebních okrsků. S jasným náskokem zatím vede ČSSD, která má pětadvacet procent hlasů. O druhé místo se dělí ODS a KSČM se zhruba patnácti procenty. Sociální demokraté vyhráli volby v Blansku i před čtyřmi lety, tehdy vůbec poprvé v historii.

17:23 - Ve štábu TOP 09 v Brně jsou po sečtení zhruba desetiny hlasů nepříjemně překvapení. Často se objevuje údiv nad výsledkem Žít Brno. Náladu neztrácí kandidát na primátora a brněnský předseda Jaroslav Kacer. „Už je to tady," smál se, když dostal jako dárek pivo značky Primátor.

17:22 - Hnutí Žít Brno reaguje na předběžné výsledky: "Jsme strašně nadšení, ale počkáme samozřejmě na konečný výsledek. Nejspokojenější budeme s magickými jedenáct procenty," řekla Barbora Antonová.

17:21 - V Brně je sečteno devětadvacet z 350 okrsků. Vede ČSSD s 19 procenty, druhé je ANO 2011 s 18,3 procenty a třetí Žít Brno s podporou Pirátů s 11,7 procenty. Do zastupitelstva by se v tuto chvíli dostalo osm stran.

17:20 - Senátní volby Uherskohradišťského obvodu, v němž volí také lidé z Veselska a Horňácka, má zatím jasného favorita. Je jím podnikatel a majitel skupiny Synot Ivo Valenta (32,33 % hlasů). Jediný kandidát z Hodonínska – Václav Hučík – je zatím třetí od konce. Vlkošský starosta Jan Pijáček za ODS se drží na čtvrtém místě.

17:14 - Sčítání hlasů v senátních volbách na Znojemsku je v polovině. Po sečtení sto šesti okrsků vede lidovec Jiří Němec s dvaadvaceti procenty hlasů, druhý je Pavel Štohl, nezávislý kandidát sociálních demokratů. Senátorce Martě Bayerové, druhé kolo a šance na obhajobu mandátu zatím stále unikají, je třetí s necelými čtrnácti procenty. Těsně čtvrtý je lékař Karel Podzimek, kandidát ODS. Ostatní kandidáti zaostávají.

17:13 - Volili skoro všichni. Rekordní volební účastí se mohou pochlubit v Tasovicích na Blanensku. Volit tam přišlo 58 z 62 oprávněných voličů. To je 93,5 procenta. Do sedmičlenného zastupitelstva kandidovali zájemci každý sám za sebe.

17:06 - V Ivanovicích na Hané jsou sečtené všechny tři volební okrsky. Do zastupitelstva se dostaly všechny strany, které se ve městě ucházely o hlasy voličů. Zvítězili lidovci se čtyřmi mandáty. Těsně za nimi občanští demokraté, kteří si rovněž vybojovali čtyři křesla. Následují Nestraníci, komunisté a sociální demokraty, kteří obsadí po dvou židlích. Sdružení Správná volba pro město, kterou do voleb vedl dosavadní starosta Jozef Heretík, bude mít v zastupitelstvu jednoho člověka. Nejvyšší počet hlasů napříč všemi ivanovickými stranami získal Vlastislav Drobílek z KDU-ČSL, a to 569.

17:00 - Ve Vranově na Brněnsku byly sečteny hlasy v referendu, ve kterém voliči odpovídali na dvě otázky související s rozšiřováním obce o další domy. Z výsledků vyplývá, že o další rozšiřování obce obyvatelé nestojí. Na první otázku, zda má obec prosazovat pouze takový rozvoj území obce, který nepovede k navýšení počtu obyvatel nad celkový počet tisíc obyvatel, odpovědělo ano 81, 36 % voličů.

Ve Vřesovicích vyšly volby na hodový víkend. Svůj hlas šla hodit do urny i místní chasa v čele se stárkem Martinem Pazderou.

Ve Vřesovicích vyšly volby na hodový víkend. Svůj hlas šla hodit do urny i místní chasa.

16:56 - V Zelené Hoře na Vyškovsku budou mít lidé s jistotou nového starostu. Ten dosavadní, Petr Grmela, se totiž rozhodl nekandidovat. Nejvíc hlasů, třiačtyřicet, získala nezávislá kandidátka Vladimíra Koutníčková. O důvodech, proč se Grmela i několik dalších starostů z Vyškovska rozhodli nekandidovat, si můžete přečíst ZDE.

16:49 - Vítěz voleb v brněnském Ořešíně a současný starosta Jan Levíček s hnutím Společně pro Ořešín spolupracujícím se STAN má o povolební spolupráci jasno. I když má v sedmičlenném zastupitelstvu většinu čtyř hlasů a do koalice nikoho nepotřebuje, chce sociální demokraty. „Spolupráce s Jiřím Havířem a Vítem suchým probíhala dobře. Budu v ní chtít pokračovat. Na malé obci to není vyhraněně o politické orientaci, ale spolupráci na tom, co je nejlepší pro obec. Oba pánové prokázali, že jim na Ořešíně záleží," řekl Rovnosti Levíček. Na celobrněnské výsledky bude STAN čekat v kavárně v Josefské ulici.

16:45 - Dva z 38 okrsků má již sečtené druhé největší město jihu Moravy. Jako první dodali ve Znojmě své výsledky příměstské části Kasárna a Popice. Z nich mimo jiné vyplývá, že nejvíc lidé volili ČSSD (27,18 %) a KSČM (21,52 %). Následuje je Sdružení nestraníků s 11,7 procenty.

16:37 - Na Znojemsku je sečtená třetina okrsků ve volbě senátora. Vede lidovecký krajský radní Jiří Němec s jednadvacetu procenty hlasů před Pavlem Štohlem, nezávislým za sociální demokraty s dvaceti procenty. S necelými čtrnácti procenty je třetí dosavadní senátorka, kandidátka KSČM Marta Bayerová. Další kandidáti zaostávají, kolem dvanácti procent se pohybuje někdejší senátor za Znojemsko Vladimír Železný a kandidát občanských demokratů, lékař Karel Podzimek.

16:33 - Ve volebním štábu TOP 09 v Brně, v domě Titanium na Nových sadech je v půl páté odpoledne asi třicet lidí. Scházet se začali po druhé odpoledne. Krátce po půl přišel lídr městské kandidátky Jaroslav Kacer. Výsledky už sleduje také lídr kandidátky na Brno-střed Bohumil Straka a jednička v Bystrci Tomáš Přibyslavský. "Sčítání trvá strašně pomalu," konstatoval Straka.

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU A TWITTERU!

16:30 - Vysokou účast hlásí jedna z nejmenších vsí na Znojemsku, Podhradí nad Dyjí. Hlasovat přišlo přes osmdesát procent z tamních jednapadesáti voličů. Mandát obhájil nynější starosta Oldřich Tesárek, který kandidoval samostatně, podobně jako místostarostka Božena Zerzová. Nezávislí kandidáti dosáhli celkem na čtyři židle, dvě bralo sdružení Za klidné Podhradí, v jehož čele se do zastupitelstva vrací někdejší starosta Petr Čálek.

16:27 - Své starostování v Kobeřicích u Brna na Vyškovsku bude muset po letošních volbách ukončit Milan Piták. Ačkoli dostal ze všech kandidátů druhý největší počet hlasů, vzhledem k tomu, že šel do voleb jako nezávislý kandidát, obdržel v přepočtu jen necelých deset procent hlasů a nezískal žádný mandát.

16:22 - Po sečtení čtyř okrsků v Hodoníně se na druhém místě drží KSČM před ČSSD. Lídr komunistů v Hodoníně Ján Lahvička je s takovými výsledky velice spokojený. „Jsou to spíše silnější okrsky, ale zatím to vypadá lépe než v minulých volbách," uvedl pro Hodonínský deník Rovnost Lahvička. Na špici se zatím drží hnutí ANO 2011 v čele se starostkou Milanou Grauovou. Překvapením je zatím tábor ODS, který zaujímá předposlední příčku s 3,71% hlasů.

16:18 - V Ořešíně už je sečteno. Společně pro Ořešín získalo téměř polovinu hlasů a čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. V čele sdružení stojí dosavadní starosta Jan Levíček. Druzí skončili sociální demokraté s třiceti procenty a dvěma mandáty, Strana zelených měla jednadvacet procent a poslední mandát.

16:15 - Ve volebním štábu TOP 09 v Boskovicích je nyní tématem hovoru kvíz, který pro všechny jedničky politických stran v Boskovicích připravili redaktoři Blanenského deníku Rovnost. Lídr Pavel Vlach odpověděl správně na čtyři z deseti otázek. „Já a kultura se nemáme rádi a oni mi položili takové těžké otázky. Třeba o fotografovi z Boskovic, který žije v Paříži. To, že v Boskovicích nemáme habrovou alej, ale lipovou, jsem naštěstí věděl," dělil se o své dojmy Vlach.

Kandidáti boskovické TOP 09 sledují volby v restauraci Pod Zámkem.

Kandidáti boskovické TOP 09 sledují volby v restauraci Pod Zámkem.

16:13 - V Břeclavi je sečteno 13,6 procenta hlasů. Vede ČSSD s téměř 25 procenty, druhá je KSČM s 18 procenty. Následuje Pro Region (16,6 %), ANO 2011 (11,5 %) a KDU-ČSL (10,7%). Přes pětiprocentní hranici by se dostali ještě Mladí a Neklidní, kteří nasbírali 6,1 procenta hlasů.

16:12 - Většina stran, které se snaží získat křesla v zastupitelstvu, má na kandidátkách politiky s minimálně jedním titulem. Hnutí Žít Brno oproti tomu vsadilo i na bezdomovce Josefa Maška. „Chceme tím lidem ukázat, že se bezdomovců neštítíme. Patří do společnosti jako všichni ostatní," uvedl za Žít Brno Svatopluk Bartík. (Více čtěte ZDE).

16:08 - V Brně si na sečtení prvního okrsku lidé počkali dvě hodiny. Výsledky přišly z městské části Bystrc. Nejvíce lidí v tomto okrsku volilo ČSSD, která překonala 24 procent. Druhé skončilo ANO s 16,5 procenty.

15:57 -  V salonku v restauraci Pod Zámkem v Boskovicích se scházejí kandidáti tamní TOP O9. Setkání asi deseti kandidátů mělo začít již ve tři dopoledne, ale všichni si dali načas. Jako první dorazil Petr Šafránek, který je na třiadvacátém místě kandidátky. „Jsem tady správně? Jak to, že tady ještě nikdo není?" vtipkoval Šafránek. Asi v půl čtvrté se objevil ve dveřích i lídr strany Pavel Vlach. „Pracoval jsem na zahradě a pak jsem se musel osprchovat. Už na mě padá nervozita. Snad budou výsledky voleb v Boskovicích známé už dnes večer," řekl Vlach.

15:55 - Volba senátora v Brně bude podle předběžných výsledků ještě napínavá. Pořadí kandidátů se během sčítání neustále mění. Nyní vede s počtem 129 hlasů Zdeněk Papoušek, na druhém místě je se 126 hlasy Jan Bobrovský. Sečteno je ale jen 1,65% hlasů.

15:49 - První kolo bitvy o křeslo senátora je ve vyškovském volebním obvodě 57 u konce. Sečtených je zatím pouze 500 hlasů, vede nicméně se 41 procenty sociální demokrat Ivo Bárek, který v horní komoře sedí už dvanáct let. Druhý je zatím Pavel Zůna (hnutí ANO 2011).

15:46 - V Hodonínské Pivinici u Drtiča, kde sledují výsledky voleb Nezávislí, nejsou věrni svému hokejovému klubu! Více na našem TWITTERU

15:43 - Po sečtení desetiny z 204 okrsků vede v senátních volbách na Znojemsku Pavel Štohl, nezávislý kandidát za sociální demokracii s téměř dvaadvaceti procenty hlasů. Druhý je kandidát lidovců Jiří Němec. Stávající senátorka Marta Bayerová, kandidátka KSČM je třetí s necelými sedmnácti procenty hlasů. Ostatní kandidáti zaostávají a pohybují se kolem deseti procent hlasů. Necelých dvanáct má Vladimír Železný, který se o znojemské senátorské křeslo pokouší po dvanácti letech, kdy uspěl již v prvním kole.

15:35 - Známé výsledky jsou v Ostrovačicích na Brněnsku. Do tamního sedmičlenného zastupitelstva usedne také známý lékař hokejistů brněnské Komety Zdeněk Ziegelbauer. Kandidoval za Volbu pro Ostrovačice.

15:20 - V jedné z bzeneckých části měli místní možnost volit pouze v přesně stanoveném čase. Tamější mohli svůj hlas odevzdat v sobotu od deseti do půl dvanácté, kdy byla na místo doručena schránka. Bzenec-Přívoz má kolem padesátky oprávněných voličů, takže se na radnici rozhodli místo komise využít pouze přenosnou hlasovací urnu. Pokud někteří nestihli daný termín, museli jít s obálkou do pět kilometrů vzdálené Kolonie.

15:15 - Ve volbách do senátu v Brně zatím vede Karel Doležal, druhý je Zdeněk Papoušek. Sečteno však není ani 1 % hlasů.

15:11 - První výsledky senátních voleb na Znojemsku poslaly Křepice. 58 procent z téměř šedesáti odevzdaných hlasů získal lidovecký kandidát Jiří Němec. Po devíti procentech brali Petr Firbas a Vladimír Železný. Němec bodoval prakticky na domácí půdě, dlouhá léta je aktivní v komunální politice v sousedních Přeskačích. Křepice mají spočítané i komunální výsledky. Volit přišlo šedesát procent voličů. Kandidovalo jen SNK Křepice, jeho členové obsadí všech sedm obecních židlí.

V Boskovicích v sobotu odpoledne volila šestaosmdesátiletá olympionička z Londýna Olga Oldřichová.

Bývalá sprinterka a účastnice olympijských her Olga Oldřichová odvolila v Boskovicích.


15:09 - 
V malé obci na Hodonínsku s asi dvě stě padesáti obyvateli – v Kelčanech – budou mít s jistotu jiného starostu. Ten bývalý, Vladimír Jarošek, totiž už pověsil starostování na hřebík. V letošních volbách dostali shodně 92 hlasů Jindřich Medek a Radim Konečný. Volební účast dosáhla 65,67 %.

15:06 - Jako první z Vyškovska sečetli volební hlasy v Kožušicích. Volit přišlo osmačtyřicet z dvaadevadesáti voličů. Na výběr ale moc neměli, jedinou kandidující stranou bylo SNK za rozvoj obce Kožušice, které bude mít všech sedm členů v zastupitelstvu. Tamní starostka Anežka Neužilová si zřejmě obhájí svou pozici. Získala nejvíc hlasů.

15:03 - K nejnižší porevoluční volební účasti se schyluje v Břeclavi. Čtyři hodiny před uzavřením volebních místností přišlo v okresním městě k volbám pouhých 25 procent oprávněných voličů. Podle posledních informací je velmi pravděpodobné, že účast nepřekoná doposud nejnižší hranici 36,24 procent z roku 1998. Před čtyřmi lety volilo v Břeclavi 41,43 procent lidí. (Více čtěte ZDE).

14:58 - Na seznamu vojenského újezdu Březina na Vyškovsku jsou zapsaní pouze dva voliči. Zájem o senátní volby ovšem neměli. V první sečtené obci v případě senátních voleb v regionu tak nedostal žádný z kandidátů hlas.

14:56 - Volby do zastupitelstva města si v sobotu po poledni nenechala v Boskovicích ujít ani šestaosmdesátiletá Olga Oldřichová. Bývalá sprinterka, účastnice olympijských her v Londýně v roce 1948. (Více čtěte ZDE).

14:51 - Obdivuhodné odhodlání dát vybraným kandidátům svůj hlas prokázal jen pouhou hodinu po pátečním otevření volebních místností dvaadevadesátiletý muž ze Zahradníkovy ulice. Ten si zavolal na pomoc strážníky, kteří zajistili, aby do jeho bytu s volební urnou dorazila volební komise.

14:47 - O tom, kdo bude v následujících čtyřech letech stát ve vedení měst a obcí, rozhodli obyvatelé Vyškovska. Do sobotní druhé hodiny odpoledne odvolilo 44,6 % lidí. Jde o výrazný pokles zájmu. Před čtyřmi lety to totiž bylo 53,9 % voličů.

14:42 - První výsledek už přiletěl také z Hodonínska. V obci Skalka přišlo volit 78 ze 146 voličů. Volební účast tedy dosáhla na 53,42 procent. Kandidovalo tam pouze Sdružení nezávislých kandidátů, které bude mít všech pět členů v zastupitelstvu.

14:41 - V obci Lazinov na Blanensku jsou také sečtené všechny hlasy. Zvítězila jediná kandidující strana PROSPERITA, která získala sedm mandátů.

14:37 - V obci Nelepeč-Žernůvka v okrese Brno-venkov jsou již sečteny všechny hlasy. Vítězem se tu stala jediná kandidující strana Sdružení nezávislých kandidátů, která získala sedm mandátů.

Volby na jihu Moravy začaly. První hlasovací lístky odevzdali lidé těsně po druhé hodině odpoledne, kdy se otevřely volební místnosti.

14:34 - Ředitel brněnského střediska Drom Miroslav Zima se přihlásil k páteční akci v kulturním centru Musilka v brněnských Husovicích. „Uspořádali jsme tam informační odpoledne pro romské rodiny. Dávali jsme jim tam informace o tom, co je nutné si s sebou k volbám přinést, jak zaškrtávat volební lístky a podobně. Romové totiž často vůbec neví, jak volby probíhají, proto k nim nechodí. Chtěli jsme podpořit jejich vyšší účast," vyjádřil se pro Brněnský deník Rovnost ředitel. Odmítl ale, že by Romy motivovali k účasti ve volbách jídlem a pitím zadarmo. „Nic takové jsme nedělali, šlo pouze o vzdělávací akci. O modrých náramcích na jídlo jsem slyšel pouze z médií," dodal. (Více čtěte ZDE).

14:25 - Po čtyřech letech na brněnské radnici velmi pravděpodobně skončí velká koalice občanských demokratů a sociální demokracie. Podívejte se, které části programového prohlášení rady města vládnoucí politici v Brně splnili a které ne. (Více čtěte ZDE).

Zdroj: DENÍK/Lenka Votřelová

14:20 - V Brně je ve své funkci nejdéle starosta městské části Jehnice Václav Šicha. V čele radnice je už čtyřiadvacet let a letos se o hlasy voličů uchází znovu. „Pořád mám spoustu práce. Je potřeba dokončit všechny započaté plány. Řešíme například stavbu nové školky," uvedl Šícha. (Více čtěte ZDE)

14:18 - Referendum v Blansku o osudu hotelu Dukla bude platné. Bylo to jasné už v sobotu v jednu hodinu odpoledne. To v referendu hlasovalo přes osmatřicet procent lidí. „Předpokládáme, že do dvou hodin, než se zavřely volební místnosti, ještě nějací hlasující přibyli," řekl vedoucí odboru hospodářské správy blanenské radnice Miroslav Peterka. Nutná je přitom účast minimálně pětatřiceti procent lidí. Výsledek referenda se očekává v sobotu zhruba kolem osmé hodiny večerní.

14:11 - Hodinu před zavřením volebních místností napočítali ve správním obvodu Blansko, který čítá dvaačtyřicet obcí, volební účast téměř 51%. „Mezi voliči bylo i osmnáct cizinců," řekl vedoucí odboru hospodářské správy blanenské radnice Miroslav Peterka. V pátek vystavili na městském úřadě v Blansku pět občanských průkazů, v sobotu jeden. A to těm lidem, kteří přišli k volbám s neplatnými doklady.

14:09 - Volební účast na Znojemsku hodinu před zavřením volebních místností byla 42,5 %, před čtyřmi lety si své zastupitele přišlo zvolit 52,5% voličů. Jen v samotném Znojmě přišlo k urnám 32,5%, loni to bylo 43,5%. „Největší volební účast hlásí Vevčice – 82%, téměř 80% mají Milíčovice a Rozkoš a Blanné 75%," uvedl šéf správního odboru znojemské radnice Radek Svoboda.

14:06 - Hrnou se mladí lidé politiky? V komunálních volbách na jižní Moravě kandidovalo 145 lidí pod dvacet let. (Více čtěte ZDE).

14:04 - Hned ke dvěma volebním urnám mohli zamířit lidé v Mikulově. Čekalo je nejen hlasování o svých budoucích zastupitelích, ale i referendum k vybudování farmářské tržnice v centru města. Volební okrsky byly stejné, voliči však museli před komise do různých místností. „Zásadním rozdílem je, že hlasovací lístek oprávněná osoba obdrží v hlasovací místnosti až v den konání místního referenda," uvedla vedoucí odboru organizační a vnitřních věci v Mikulově Alena Vargová. 

14:02 - Po čtyřech letech na brněnské radnici velmi pravděpodobně skončí velká koalice občanských demokratů a sociální demokracie. Podívejte se, které části programového prohlášení rady města vládnoucí politici v Brně splnili a které ne - ZDE

14:00  - VOLBY SKONČILY. ZAČÍNÁ SČÍTÁNÍ HLASŮ, KTERÉ BUDE TRVAT AŽ DO POZDNÍCH VEČERNÍCH HODIN

13:53 - Z brněnské krajské pobočky statistického úřadu bude na volbách pracovat asi 260 lidí. Z toho přibližně 160 jsou externí spolupracovníci. „Před volbami děláme tři plošné zkoušky, při kterých se snažíme o maximální simulaci reálné situace. Pořizují se při nich elektronicky i ručně zápisy se simulovanými výsledky voleb," vysvětlila ředitelka krajské správy statistického úřadu v Brně Helena Kratochvílová.

13:49 - V letošních komunálních volbách na jižní Moravě může vyjádřit názor zhruba 950 tisíc voličů. Podle aktuálních odhadů zatím dosahuje volební účast v Brně 43,76% a na jihu Moravy 50%. Před čtyřmi lety dalo svůj hlas jihomoravským kandidátům 50,92 procent oprávněných voličů.

13:47 - Po volbách před čtyřmi lety byly v Brně ve hře dvě reálné koalice. ČSSD + ODS a ODS + TOP 09 + KDU-ČSL, kde ODS mohla mít svého primátora. Letos se velmi pravděpodobně opakovat nebude. ODS podle průzkumů výrazně oslabí. (Více čtěte ZDE).

Volby v brněnském Novém Lískovci.

13:42 - Hodinu před zavřením volebních místností přišlo v Moravském Krumlově k urnám 40% voličů. „Do zastupitelstva volilo 43% a do Senátu 38% voličů. Jsem účastí poněkud zklamaný, čekal jsem alespoň 60% účast. Máme pět tisíc voličů a do volebních místností jich zavítalo zhruba dva tisíce," podotkl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

13:40 -  Brněnský sociálně-demokratický primátor Roman Onderka je ve funkci již osm let. O svůj post usiluje také letos. Na jeho místo chce také dalších 16 lídrů jiných stran a hnutí. Třináct z nich, kteří podle předvolebního průzkumu společnosti Sanep měli šanci přesáhnout alespoň procento hlasů, odpovídalo také ve vědomostním kvízu Rovnosti. Děvet z deseti bodů získali Jaroslav Kacer z TOP 09 a právě primátor Roman Onderka.

13:38 - Letos se souběžně s komunálními volbami v Blansku uskutečnilo referendum o osudu hotelu Dukla. Pokud se většina hlasujících vysloví pro zbourání chátrající stavby v centru města, tak příští rok budova půjde k zemi. Z devíti lídrů blanenských kandidátek je sedm pro zbourání, proti je pouze Stanislav Navrkal z KSČM a Jan Hrnčíř ze Změny pro Blansko. „Duklu zbourat, je to ostuda města. Město ji opakovaně nabízelo developerům a ti o ni neměli zájem," řekl například lídr ODS a současný místostarosta Blanska Jiří Crha. (Více čtěte ZDE).

13:33 - Pokud jde o předvolební kampaně, společnost Transparency International hodnotila transparentnost jejich financování. Brněnské strany většinou dopadly špatně. Úsvit a Starostové a nezávislí dostali pětku, naopak Strana zelených jedničku. (Více čtěte ZDE).

13:27 - Každý volební den v Brně zaměstná zhruba padesát strážníků. „Ještě před otevřením volebních místností se strážníci sejdou s předsedy komisí, navzájem si vymění čísla mobilních telefonů a hlídka předá také kontakt přímo na služebnu. Ke všem volebním místnostem se pak strážníci vracejí několikrát denně v předem stanovených i zcela namátkových intervalech," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

13:23 - Netradičně. Zajímavě. V originálních kampaních před komunálními volbami se strany a sdružení předháněly, jak přitáhnout sympatizanty. V Břeclavi například nové sdružení Mladí a Neklidní vsadilo v předvolební kampani na bobra v nadživotní velikosti. Obyvatelům okresního města rozdával maskot letáky (Více čtěte ZDE).

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU A TWITTERU

13:19 - Soudní dohra hrozí komunálním volbám v Praze. Část tamních voličů dostala oddělené lístky. Podmínkou přitom je, aby lístek byl jako celek. Jinak je neplatný. Kriticky se k tomu vyjádřil například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Za vinu to dává ministerstvu vnitra, které si to podle něj nepohlídalo. Výrobu lístků zajišťovala břeclavská tiskárna Moraviapress.

13:16 - Členové volebních komisí dostanou za svou práci odměnu, která činí zhruba patnáct set korun. V Jihomoravském kraji zasednou do volební komise tisíce lidí.

Volby na jihu Moravy začaly. První hlasovací lístky odevzdali lidé těsně po druhé hodině odpoledne, kdy se otevřely volební místnosti.

13:14 - V letošních komunálních volbách mohou poprvé volit i cizinci, kteří žijí na území České republiky. „Například v Brně-středu o možnost volit požádalo sedm lidí s přechodným pobytem v Brně a osm s trvalým," informoval mluvčí městské části Roman Burián. (více čtěte ZDE).

13:11 - Kvůli přidělování preferenčních hlasů a různorodosti kandidátek patří z pohledu sčítání výsledků komunální volby k těm nejsložitějším. Podle ředitelky jihomoravské správy Českého statistického úřadu Heleny Kratochvílové bude rychlost sčítání zřejmě podobná jako před čtyřmi lety. „V roce 2010 jsme dostali výsledky z prvního malého okrsku na Blanensku asi po hodině od uzavření volebních místností. V šest večer už byla sečtená polovina a v jedenáct večer už jsme čekali jen na osm okrsků. Poslední výsledky byly v jednu ráno z jedné obce na Mikulovsku," popsala Kratochvílová, podle které může sčítání mírně urychlit statistický program, který používá čím dál víc okrsků a tentokrát ho už v kraji má asi devadesát procent volebních komisí.

13:06 - Výsledky komunálních voleb najdete v našem přehledu ZDE.

13:04 - Obyvatelé Brněnska, Znojemska, Vyškovska a části Hodonínska v těchto hodinách také rozhodují o nových senátorech (O kandidátech čtěte více zde). Druhé kolo senátních voleb je na programu za týden.

13:02 - Na Náměstí Republiky v brněnské městské částí Brno-sever se volební komise setkala s kupčení s hlasy. Romové tu za své vhozené hlasy měly dostávat pásky na ruku, které pak měli vyměnit v kulturním centru Na Musilce za jídlo a pití. Volební místnosti zaplavily celé rodiny Romů, které s volbami neměly žádnou zkušenost. Chtěly hlavně náramek na jídlo. Údajným ovlivňováním výsledků v této městské části se od pátečního odpoledne zabývá také policie. (Více čtěte