Její dlouhodobě špatný stav komplikuje život Brňanům. Kvůli jízdě po poničených panelech místní trpí dennodenním hlukem. Řidiči zase často musí na kolejích kličkovat ze strany na stranu, aby alespoň částečně snížili zátěž pro tlumiče na autech. Od neděle na čtyři měsíce vystřídá dopravní hluk ruch stavebních strojů. Dělníci se pustí do oprav silnice a tramvajové trati v Merhautově ulici v Brně.

Rekonstrukci silnice místní vítají, někteří se ale bojí problémů s parkováním v době oprav. „Obávám se, že nebudu mít kde zaparkovat. Auto nechám odstavené asi na Lesné nebo nevím kde,“ uvedla obyvatelka ulice Pavlína Žítkovská.

Více než kilometrový úsek mezi Jugoslávskou a Provazníkovou ulicí dělníci opraví ve třech etapách. Kompletní výměny se dočkají koleje tramvajové trati, stávající panely dělníci odstraní. Nový povrch poté zalijí asfaltem.

Dělníci opraví také souběžné jízdní pruhy, ve kterých běžně parkují auta. Řidiči proto doteď musí jezdit po rozbité tramvajové trati. „Jízda po ní je katastrofa. Některá místa jsou tak špatná, že by tam člověk mohl nechat kolo,“ řekl redaktorovi Deníku Rovnost na místě řidič Filip Polášek.

Ulicí po celou dobu oprav neprojedou vozy hromadné dopravy. „Tramvaj číslo 5 odkloníme do smyčky Zemědělská. Náhradní dopravu zajistí autobus linky 46. Pojede z Provazníkovy souběžnou Jugoslávskou, kde obslouží přeložené zastávky Venhudovu a Zdráhalovu, až do uzlu Jugoslávská. Lidé tam přestoupí na tramvaje jiných linek,“ přiblížil provozní ředitel dopravního podniku Jan Seitl.

Opravy v brněnských ulicích

Lužánecká – rekonstrukce vodovodu a kanalizace, obnova povrchu silnice i chodníků – uzavírka od června 2019 do září 2020

Dornych-Plotní – pokračující opravy kvůli přeložení tramvaje z Dornychu na Plotní, omezení až do podzimu 2020

Veveří – opravy tramvajové trati, červen až srpen 2020

Lesnická – kompletní rekonstrukce (vozovka, chodníky, kanalizace), rok 2021

Úseky ulice, v nichž budou dělníci zrovna pracovat, zůstanou zavřené i pro řidiče aut. „Lidé z ostatních částí ulice se ke svému domu nebo provozovně dostanou bez problému,“ doplnila primátorka Markéta Vaňková.

Objízdné trasy pro ostatní řidiče aut povedou přes Jugoslávskou a Provazníkovu. Místo lidé za volantem objedou také přes Vranovskou a Dukelskou třídu.

Dopravní policisté náhradní varianty tras kvůli komplikacím na vymezených objízdných trasách nepřipravili. „Řidiči si v prvních dnech sami najdou pro ně nejlepší objízdné cesty. Nabízí se alternativy jako Drobného, Provazníkova, Lesnická ulice nebo třída Generála Píky, ale násilně je tam směřovat nebudeme,“ podotkl policejní mluvčí David Chaloupka.

Omezený provoz v ulici kvůli pracím ovlivní tamní obchodníky. Někteří už nyní předběžně uvažují o úpravě otevírací doby. „Polovina našich zákazníků není místních. Třeba ráno do osmi hodin se u nás zastavuje čtyřicítka aut jedoucích z Lesné. O tyto zákazníky kvůli opravám přijdeme,“ sdělil majitel tamního pekařství Miloš Kubík. Dodal, že by uvítal, kdyby dělníci silnici zrekonstruovali v létě. Na jaře přijde o největší tržby.