Lidé skákající přes výmoly a hromady hlíny. Tak bude část brněnského centra vypadat o měsíc déle, než si město naplánovalo.
Dokončení kompletní opravy Rašínovy ulice se totiž o zhruba čtyři týdny zpozdí. A později dokončí dělníci také prodloužení tramvajové trati u Technického muzea v Králově Poli.

Za delší stavební práce ve středu města mohou archeologové a špatný stav domů v Rašínově ulici. „Archeologové odkryli podzemí a nějakou dobu ho zkoumali. Dělníci museli také zajistit statiku okolních domů. Stavební práce se tak zhruba o měsíc prodloužily,“ prohlásil náměstek brněnského primátora Ladislav Macek.

Brněnský Deník Rovnost zjistil, že přestože má stavba zpoždění, dělníci končí velmi brzo. Už kolem čtvrté odpoledne zejí výkopy prázdnotou. To někteří oslovení lidé kritizují.

„Celkem často dělníky pozoruji a moc se nepředřou. Kdyby pracovali všichni a pořádně, tak mohli mít dávno hotovo. A vůbec by při tom nemuseli pracovat až do večera,“ soudí František Snášel, který chodí do centra pravidelně každý den.

Kdy mají končit?

Náměstek Macek ale dělníky hájí. „Je to těžké. Někteří lidé kritizují, že dělníci končí brzo, jiní jsou zase naštvaní, že je hluk ze stavby ruší i večer. Například při rekonstrukci Kobližné se pracovalo až do noci, protože měla být opravena co nejrychleji. V Rašínově jsme podobný požadavek nedali,“ řekl Macek.

Podle něj už práce v Rašínově pomalu finišují. Musejí skončit do konce června. Tehdy totiž dělníci rozkopou Husovu ulici a Rašínova bude sloužit jako objízdná trasa pro tramvaje.

Hromadnou dopravu komplikuje také oddalující se konec prací na prodloužení kolejové tratě u Technického muzea v Králově Poli. „Termín ukončení výluky stavební firma několikrát odsunula. Na nové trati tak tramvaje vyjedou zřejmě až v sobotu sedmnáctého května,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Leoš Verner z oddělení vnějších vztahů firmy Skanska DS to ale odmítá. „Termín dokončení je srpen 2008. A stavbu předáme hotovou určitě dřív, než nám stanoví smlouva. Nevím o tom, že by původní termín někdo prodloužil,“ tvrdí Verner.

Rallye pro kočárky. Tak vypadá centrum

Procházka Jakubskou a Rašínovou ulicí připomíná cestu překážkovou dráhou. Lidem se zdá, že rekonstrukce trvá dlouho. Zaprášené boty, pokud je hezky. Zmáčené a špinavé kalhoty od bláta, pokud náhodou prší. V takovém stavu vítá doma každý den svého syna Alena Kotolanová. Její dítě totiž chodí do základní školy poblíž rozkopané Jakubské ulice v centru Brna.

Podobnou každodenní zkušenost má teď ze středu města většina pěších. Ulice Rašínovu a Jakubskou totiž každý den obsadí dělníci a těžké stroje. Společně již několik měsíců dokončují rekonstrukci obou frekventovaných ulic.

Podle Kotolánové za to ale nemohou dělníci. Vše zdržují archeologové, říká. „Vypadá to, že už to brzy bude hotové. Vše se ale zdrželo kvůli archeologům, ti zdržují všechno. Viděla jsem, jak dlouho tady ometali ty kostry,“ posteskne si Kotolanová, která si při pochůzce přes Jakubskou nohavice kalhot radši shrnuje. Většina lidí si myslí, že se opravy nějak protáhly. „Trvá to už nějak moc dlouho. Měli by pracovat nepřetržitě, aby tu byl co nejdřív klid,“ myslí si Jiří Trávníček.

Skutečnou rallye na Jakubské zažívají maminky s kočárky. Cesta navíc není přehledně označená a při vstupu z Rašínovy ulice vypadá průjezdná. „Mohli by sem alespoň dát nějakou ceduli, že s kočárky se lidé nemají do ulice vydávat,“ nadává maminka Darja Halvová, která s kočárem zapadla do blátivé díry. Průchod Jakubskou ulicí využívají lidé většinou jako zkratku. „Už to tady bylo potřeba spravit. Je lepší, ať to trvá déle, ale udělají to pořádně. Teď je to sice jako překážková dráha, ale můžeme to klidně obejít vedlejší ulicí,“ podotýká důchodkyně Drahomíra Frýzová. „Nám se ale nechtělo, tak teď skáčeme přes kaluže,“ doplňuje s úsměvem Cecilie Křikavová.

Mnohem větší škodu než jen zablácené nohavice počítají v obou ulicích obchodníci. Většina zákazníků si podle nich během rekonstrukce našla jinou prodejnu v jejich oboru. „Máme tak třetinové tržby, navíc je tady špína a hluk, zákazníci musejí kus cesty obcházet, aby se k nám dostali,“ říká majitelka Antikvariátu u Jakubské věže v Rašínově ulici. Stejná situace je i v Jakubské. „Ještě nedávno jsme měli přímo před dveřmi obrovskou díru, tak to se tady téměř nikdo nezastavil. Teď už se sem zákazníci dostanou, ale i tak máme menší tržby,“ stěžuje si prodavačka obuvi z obchodu Port Styl Zora Pandulová.