Kromě opraveného asfaltového povrchu a nových kolejí se změní i poloha zastávek. „Logičtěji umístíme také přechody pro chodce,“ informoval v úterý náměstek brněnského primátora Richard Mrázek.

Změnou pro tamní obyvatele budou parkovací místa navíc, kterých ale nevznikne tolik, kolik jich inženýři původně plánovali. Ustoupí totiž stromům, jichž v ulici zůstane více.

Na obranu dřevin se totiž postavilo Občanské sdružení Masarykova čtvrť. „Na jednáních s městem padly argumenty, že stromy tam jsou v zahradách. Ale ty patří soukromníkům, kteří je mohou kdykoliv vykácet. Na jednom místě už se tak stalo,“ řekl předseda sdružení Michal Závodský. Argumenty občanského sdružení město přesvědčily a podle Mrázka město jeho přání vyhovělo.

Přečtěte si také => Další opravy ulic za půl miliardy: po Údolní rozkopou Veveří a Štefánikovu

Oprava Údolní ulice
∙ za opravu úseku mezi křižovatkou s Úvozem a Klácelovou ulicí zaplatí město 160 milionů korun
∙ rekonstrukce bude trvat dvanáct až čtrnáct měsíců
∙ další části začnou později

Společně s horním úsekem Údolní dělníci opraví nedalekou Klácelovu a Lerchovu ulici. „Technologicky je to výhodné,“ dodal náměstek.

Vedení Brna plánuje později opravu celé Údolní. Pro část od centra ke křižovatce s Úvozem chtějí radní aktualizovat dopravní řešení. Schválili to v úterý. „Dokument z roku 2008 je totiž zastaralý,“ poznamenala Zuzana Taušová z tiskového oddělení magistrátu.

Poslední část oprav – rekonstrukce tramvajové smyčky na náměstí Míru – čeká na rozhodnutí městské části Brno-střed o podobě okolního prostranství.

Při loňských opravách ulic Minské a Horovy stavební práce zkomplikovaly život tamním obchodníkům. Ačkoli většina obchodů v Údolní ulici sídlí v úseku od centra ke křižovatce s Úvozem, dotkne se několika prodejen i letošní oprava. „Slyším o ní poprvé. Město nám zatím nic neřeklo,“ reagoval majitel tamní pobočky Planety Her Michal Široký. Do jeho prodejny denně zamíří desítky zákazníků.

Přečtěte si také => Politička Žít Brno Karla Hofmannová přišla o řidičský průkaz. Jela moc rychle

Představitelé Brna v úterý rozhodli také o opravě také části Vodní ulice, kde vznikne místo pro parkování.