O plánech na rekonstrukci prostranství před Masarykovým onkologickým ústavem informoval ve čtvrtek brněnský primátor Roman Onderka. „V průsečíku Barvičovy, Lerchovy, Lipové a Tvrdého ulice a Žlutého kopce chceme postavit kruhovou křižovatku. Zrekonstruujeme inženýrské sítě včetně veřejného osvětlení a postavíme kontejnery na separovaný odpad. A počítáme i s úpravou náměstí jako parku s odpovídající vybaveností pro krátkodobý odpočinek a zelení," řekl Onderka.

Důvod, proč místo stávající křižovatky bude kruhový objezd, je podle něj především snaha o zklidnění dopravy. „Zlepší také dopravní uspořádání včetně parkování a zastávek hromadné dopravy," podotkl primátor.

Projekt podle něj má stát necelých padesát milionů korun. Brno s ním začne letos v červenci a skončí v srpnu příštího roku. Rada města zatím pro něj schválila předběžné oznámení o vypsání veřejné zakázky.

Lidé úpravu náměstí vítají. „Když jím člověk projíždí, nebo jde třeba na návštěvu do nemocnice, vidí, že není úplně nejreprezentativnější. Líbilo by se mi, kdyby zde město kladlo důraz na zeleň a pořádek," řekl Josef Kučera.

Proti není ani místní občanské Občanské sdružení Masarykova čtvrť. Upozorňuje ale na jeden problém při plánované přestavbě. „Zatím není finálně vyřešeno, co se sběrným dvorem. Magistrát jej chtěl umístit blíž ke chráněnému skalisku Helgoland. To je ale děsivé. Středisko by tak ovšem zároveň přímo sousedilo i s plánovaným parkem. My si myslíme, že celá lokalita má být určená pro zeleň a klidný pobyt návštěvníků. Cesta ke sběrnému dvoru by přitom vedla kolem celého parku. To by bylo velmi rušivé," upozornil předseda sdružení Michal Závodský.

Zároveň zdůraznil, že lidé si středisko odpadů přejí a nelíbí se jim ani návrh na jeho úplné zrušení. „Preferujeme nedalekou bývalou vodárnu v ulici Tvrdého," řekl.

Podle zastupitele pro rozvoj Brna-středu Vojtěcha Mencla nechce u Helgolandu sběrné středisko ani radnice městské části. „Hledáme nové umístění. Jako varianty jsme vytipovali právě vodárenský areál a jedno místo na Starém Brně," ujistil Mencl.

S kopcem má městská část plány. „Bezprostředně po rekonstrukci chceme začít s úpravou parku. Řídit se budeme tím, co si lidé přáli v anketě, kterou jsme vypsali. Bude tam tedy hlavně zeleň a park doplníme i mobiliářem a herními prvky pro děti. Chceme také zvýraznit Helgoland a místo pojmou zároveň jako vyhlídku," řekl Mencl.

Cena úprav parku ještě podle něj známa není. Pohybovat se ale zřejmě bude v řádech milionů.