Restaurátoři dosud přesně nevěděli, v jakém stavu fasáda na vile vlastně je. „Až když jsme částečně odstranili nejnovější neprodyšnou vrstvu omítky z roku 1985, mohli jsme přesněji stanovit metody oprav,“ vysvětlila Iveta Černá z Muzea města Brna, které vilu spravuje.

Odborníci tak zjistili, že sedm vrstev starších omítek mohou šetrně vyčistit a opravit. „Budeme postupovat podobně jako u středověkých fresek a vrstvy postupně obrušovat. Neodstraníme je však všechny. Jakmile se dostaneme na zachovalejší vrstvy, opravíme je, zabezpečíme a opatříme ochranným nátěrem,“ popsala ve stručnosti Černá.

Na vile tak díky tomuto složitému postupu zůstanou ceněné původní omítky, celou opravu to však prodraží.

Odborník z restaurátorské školy v Litomyšli, který se omítkám na vile na malých zkušebních plochách věnoval, vyčíslil cenu těchto oprav na tři miliony korun. „Celý proces bude také časově náročný. S omítkami musíme začít co nejdříve, abychom to do plánovaného konce oprav v lednu 2012 vůbec stihli,“ doplnila Černá.

Podle náměstka brněnského primátora Daniela Rychnovského se peníze na dražší opravu omítek najdou v rozpočtových rezervách projektu. „Při podpisu smlouvy s vítězem výběrového řízení na obnovu vily, jsme ještě neznali přesnou cenu některých odborných prací. S rezervou na takové případy se proto počítalo,“ uklidňuje Rychnovský.

Důležité je podle něj hlavně to, aby se při rekonstrukci památky zapsané na seznamu UNESCO město drželo doporučení odborné mezinárodní komise, která na opravy dohlíží.

Město se však bude muset vypořádat i s dalšími náklady, které odborníci ještě vyčíslují. Komise totiž také doporučila, aby se změnil způsob zabezpečení staticky poškozené terasy. „Cenu této změny budeme znát za několik týdnů,“ uvedla Černá.

Firmě Unistav, která má rekonstrukci vily na starosti, zatím nejasnostmi ohledně některých restaurátorských postupů nevadí. „Máme dost jiné práce na těch částech vily, u kterých je vše jasné. Harmonogramu oprav se tedy zatím držíme,“ uvedl stavbyvedoucí Michal Malásek.

Z vily už tak zmizela většina nepůvodních materiálů a pracuje se například na výměně kanalizace a stupaček. „V červenci bychom se chtěli vrhnout na střešní plášť a menší terasy. Začneme se také věnovat truhlářským a zámečnickým pracem,“ doplnil Malásek.