Skoro každý den chodí přes Údolní ulici v centru města Brňanka Renata Pospíšilová. Nového přechodu pro chodce se tam však nedočká. Plánovaná rekonstrukce Údolní ulice v úseku od Husovy ulice až po Úvoz s ní totiž nepočítá. „Mrzí mě to, protože ve špičce se tam přechází špatně. Auta prostě zase dostala přednost před chodci,“ postěžovala si.

Přechod u křižovatky s Úvozem prosazoval i radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal. „Dopravní policie však argumentuje, že přechod je za rohem na Úvozu, což ale pro lidi moc komfortní není,“ řekl.

Demontáž části brněnského orloje.
Rozmontovali dominantu náměstí Svobody. Kuličky z orloje se rozkutálejí po Brně

Policie potvrdila, že chodci v tomto případě musí ustoupit řidičům. „Vzhledem k intenzitě dopravy a počtu chodců jsme dali přednost řidičům. Další přechod by dopravu ještě víc zpomaloval,“ vysvětlil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Za pravdu mu dal i řidič dodávky Petr Konečný z Brna. „Ve špičce se špatně odbočuje třeba z Úvozu doleva na Údolní, protože tam jsou kolony,“ uvedl.

Dům ve Starobrněnské ulici v Brně, který má být směněn za trafostanici.
Brno smění dům ve Starobrněnské za trafostanici. Kvůli náměstí Ludvíka Kundery

Rekonstrukce spodního úseku Údolní ulice počítá s opravou komunikace a zhruba 800 metrů tramvajové tratě. Stavbaři také podle Anny Dudkové z brněnského magistrátu upraví všechny zastávky v úseku od Husovy po Úvoz. „Jelikož opravou projde i tramvajová trať, bude tam výluka tramvají i trolejbusů,“ doplnila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

A počítá se i s dalšími stavebními pracemi. „V prostoru pod Špilberkem najdou lidé pítko a půlkruhovou lavici k posezení a vysadí se tam zeleň,“ upřesnila Dudková.

Při opravách Merhautovy ulice v Brně se podle některých cyklistů zapomnělo na tzv. dveřní uličku, která má zabránit případným kolizím s řidiči aut, kteří při zastavení u obrubníku otevřou dveře.
Merhautova je podle cyklistů nebezpečná. Mezi kolejemi a auty není dost místa

Rekonstrukce, při které vzniknou také pruhy pro cyklisty po obou stranách ulice, podle ní začne zřejmě za dva roky na podzim.

Kvůli opravám by řidiči měli počítat s objížďkami a kolonami. „Jakékoli stavební práce v přetíženém centru města znamenají problémy. V prvních dnech doprava většinou zkolabuje, ale během pár dnů se to většinou usadí a řidiči si postupně najdou alternativní trasy,“ dodal policejní mluvčí Bohumil Malášek.