Dělníci opraví fasádu a střechu domu, společné prostory a výtahy. Vymění i páteřní rozvody. „Kvůli stáří a nevyhovujícímu technickému stavu těchto částí jsou opravy budovy nevyhnutelné,“ vysvětlila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Rekonstrukci plánují zástupci městské části spustit co nejdřív po podpisu smlouvy s vítěznou firmou. „Ještě před zahájením stavby uspořádáme schůzku s nájemníky, na které je podrobně seznámíme s rozsahem prací. Dům zůstane při opravách obydlený. Počítáme s tím, že například přes vánoční svátky práce v domě ustanou,“ dodala.

Opravu budovy uvítá třeba Hana Bagárová. „Potřebuje obnovit, vypadá hrozně. Bojím se tady, i když okolo něj procházím přes den,“ řekla žena reportérce Deníku Rovnost přímo na místě.

Průčelí domu a vstupní portál zůstanou i po rekonstrukci beze změn. Stejně tak zástupci Brna-středu neplánují zasahovat do jeho architektury. „Naopak jsme u něho provedli historizující průzkum, abychom zjistili původní použité materiály, třeba kámen na fasádě, a zajistili na opravu stejný materiál," popsala Dobešová.

Představitelé radnice ještě před vypsáním zakázky zveřejnili různé parametry oprav domu, aby zájemci získali maximum informací dostatečně dopředu. „Dům je vedený jako nemovitá kulturní památka a nachází se v městské památkové rezervaci, proto se musí u rekonstrukce dodržet jistá specifika a podmínky. Jednalo se například o informace ke speciálním, běžně nedostupným materiálům a podobně," sdělil radní Brna-středu pro investice Ivo Komárek.

Při rekonstrukci dělníci upraví dispozice v prvních dvou podlažích. Z některých bytových i nebytových prostor se museli nájemci odstěhovat, protože práce se jich dotknou výrazně. Nájemce nyní zástupci radnice evidují ve čtyřiatřiceti bytech a čtyřech nebytových prostorech.

Za opravy domu, který dělníci postavili podle projektu architekta Karla Kotase v roce 1938 jako obchodní, administrativní a bytový objekt, zaplatí zástupci městské části přes devadesát milionů korun bez daně. Rekonstrukce potrvá nejméně čtrnáct měsíců, časový rozsah prací se bude odvíjet od harmonogramu domluveného s nájemci.

OLDŘICH HALUZA
TEREZIE SEKÁČOVÁ