Projekt firmy Omnia, která vyhrála v nezákonném výběrovém řízení, magistrát použít nemůže. Opravy vily tak ani v nejbližších měsících nezačnou.

„Město zvolí postup příští týden,“ uvedl ČTK náměstek primátora Ladislav Macek. Podle něj se nejspíš vyhlásí nová soutěž. O tom už nedávno rozhodl antimonopolní úřad, který poukázal na chyby v soutěži. V případě, že se vyhlásí nová, měla by vítězná firma Omnia znovu šanci. V roce 2006, kdy soutěž vyhrála, ji totiž podle rozhodnutí nejvyššího soudu chyběla potřebná kvalifikace. Za svůj vypracovaný projekt už dostala zaplaceno, městskou pokladnu stál přes osm milionů korun.

Projekt architektů by měl mimo jiné nastínit částku, která bude na opravu vily potřeba. Omnia mluvila o 200 milionech korun. „Opravy ale jdou zařídit levněji,“ řekl architekt Jan Sapák, jehož skupina skončila v soutěži jako druhá. Spolu se svými kolegy požadoval, aby soud smlouvu se skupinou vedenou firmou Omnia vyhlásil za neplatnou. K tomu se soud zatím nechystá.

Vila Tugendhat, která je na seznamu památek UNESCO, na generální opravu čeká už několik let. Původní termín byl několikrát posunut. Rekonstrukce se má týkat téměř všeho, včetně staticky narušených základů.

Marja Nobilisová