Protože je Husovický kopec charakteristický svažitým terénem, čeká jej především zpevnění břehů a výstavba speciálních plotů, kde pracovníci vysadí stromová, keřová i bylinná patra. „Cílem je zadržet vodu a zamezit erozi. Ve stráni výsadby plánujeme experimentovat, protože se mění klima a stává se v našich podmínkách nevyzpytatelným,“ podotkl místostarosta Brna-severu Martin Glogar.

Obnova místa ve dvou etapách vyjde představitele městské části na zhruba deset milionů korun. Velká část investic putuje na opravy chodníků, které jsou aktuálně v havarijním stavu. Dělníci je proto obnovují tak, aby zamezili postupné erozi. „Myslíme také na to, aby cesty dobře sloužily jak pěším, tak menší technice. Povrch bude z drobné mozaiky žulové kostky lemované dvěma řadami širších kostek,“ popsal Glogar podrobnosti.

Burger Street Festival v brněnské Galerii Vankovka.
VIDEO: V Brně začal velký burgerový festival, vůně se line od Galerie Vaňkovka

Začátek první etapy ovlivnily přeložky vysokého napětí, druhá fáze je naplánovaná na příští rok. Ačkoli vedení městské části spoléhá na program Nové parky pro Brno, připravuje se rovněž na případné hledání peněz z jiných zdrojů. „Potenciální třetí etapa by mohla souviset se zakomponováním pozorovatelny z druhé světové války,“ pokračoval místostarosta Glogar.

V prvé řadě však potřebují určit, komu současný objekt vlastně patří. Protože pozorovatelna není zapsaná v katastru nemovitostí a nikdo se k ní nehlásí, bude zřejmě nutné vlastnictví určit. Teprve poté se představitelé Brna-severu začnou třetí etapou konkrétněji zabývat. „Husovický kopec je krásný, část je divoká, část zase kultivovaná. Myslím, že mu revitalizace moc pomůže. Snad se podaří zanechat dostatečnou divokost místa, má své kouzlo,“ podotkla před časem například Brňanka Jitka Svobodová.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Obnova Husovického kopce v Brně-severu:

  • S úpravami začali pracovníci začátkem září.
  • Postupně opraví chodníky, které jsou nyní ve špatném stavu.
  • Postaví rovněž speciální ploty se stromovými, keřovými i bylinnými patry.
  • Obnovu rozdělili představitelé městské části do dvou etap.
  • Revitalizace místa vyjde na zhruba deset milionů korun.