V nově opravených prostorách se měla už za pár týdnů otevřít restaurace, kavárna a malá expozice věnovaná autorovi stavby. Rekonstrukce se však zdržela a nájemci domu nyní předpokládají, že Era přivítá první hosty až na podzim.

Budovu v Zemědělské ulici, kterou v roce 1927 navrhl architekt Josef Kranz jako obytný dům s kavárnou, má v dlouhodobém pronájmu občanské sdružení Studio 19. To také získalo peníze z Evropské unie potřebné k rekonstrukci, která si vyžádá dvanáct a půl milionu korun. „S opravami jsme podle plánu začali loni na podzim. Jde to však pomaleji, než jsme čekali, takže jarní termín otevření kavárny určitě nestihneme,“ řekl David Kuchař ze Studia 19.

Zima a papírování

Zdržení zavinila nejen letošní zima s tuhými mrazy, při kterých nemohla stavební firma pracovat. „Dlouhou dobu zabere i vyřizování všech dokladů a účtů. Všechny jsou totiž pod kontrolou úřadu, který dohlíží na čerpání dotace. A i když úřednice dodržují všechny termíny, každé povolení nás stojí několik týdnů času,“ popsal obtíže Kuchař.

Při obnově kavárny musí navíc studio vyhovět i památkářům, stavebnímu úřadu a hygieně. „Rekonstrukce zatím pokračuje podle našich představ,“ zhodnotil vedoucí odboru památkové péče z brněnského památkového ústavu Martin Čihalík.

Splnit při opravách domu a obnově původní kavárny všechny požadované normy však není nic lehkého. „V tehdejší kavárně byl například jeden dámský i pánský záchod, ale to už dnes hygienickým normám samozřejmě nevyhovuje. Museli jsme tedy najít místo pro další sociální zázemí, a přitom jsme nesměli nijak měnit dispozice domu,“ popsal některé komplikace architekt Jan Velek, který dohlíží na citlivé provedení rekonstrukce.

Dům musí po opravách splňovat také dnešní energetické normy, ale kvůli památkové ochraně budovy nemohou stavaři zasáhnout do tloušťky stěn. „Zateplení jsme tak udělali na stropech, protože obkládat fasádu polystyrenem nemůžeme. Omítku už nyní máme hotovou, zbývá jí jen dodat původní šedivou barvu,“ upřesnil Velek.

Většinu hrubé práce mají stavebníci za sebou i uvnitř domu. „Hotová je elektroinstalace a všechny rozvody. Pokud se tedy nestane nic nečekaného, myslím, že stavební práce skončí v červnu,“ odhadl Velek.

Přes léto pak podle něj bude potřeba pracovat na vybavení domu nábytkem a technikou. „Věřím, že stihneme otevřít na konci léta nebo začátkem září,“ doplnil Kuchař ze Studia 19.

Zkušeností je dost

Občanské sdružení Studio 19 už v Brně provozovalo například Bakala Café na Žerotínově náměstí a patří mu i restaurace Avia v Botanické ulici. „V Eře plánujeme otevřít restauraci i kavárnu. Restauraci najdou návštěvníci v přízemí, kavárnu pak v prvním patře domu,“ upřesnil plány Kuchař. Před osmdesáti lety, kdy byla kavárna otevřena, přitom kavárenským hostům patřilo první i druhé patro.

V nejvyšším patře, kde býval původně byt majitele domu, vznikne malá expozice věnovaná funkcionalismu a architektu Josefu Kranzovi. „Připravujeme tam i malý promítací sál, kde návštěvníci uvidí filmy o autorovi a tehdejší architektuře,“ doplnil Velek.