O několik dní víc volna si letos užijí děti ze základní školy v ulici Elišky Přemyslovny ve Starém Lískovci. Kvůli rekonstrukci sociálních zařízení nastoupí až sedmého září. „Nové záchody budou v celé škole. Staré už byly nevyhovující, odpadávaly z nich kachle. Práce potrvají do začátku října, za provozu už dokončíme jen úpravy, při kterých se tolik nepráší,“ řekl místostarosta městské části Jiří Dvořáček.

Omezený provoz od začátku září čeká žáky základní školy v Měšťanské ulici v Tuřanech. Od začátku srpna tam budují nové odborné učebny za devět milionů. „V nástavbě vzniknou dvě třídy přírodopisu a zeměpisu, nový kabinet pro učitele a šatny. Rekonstrukce omezí provoz dílen a žáci se do školy dostanou jen předním vchodem,“ popsal náměstek primátora Petr Hladík.

NUTNÉ STĚHOVÁNÍ
Mezi největší akce podle něj letos patří rekonstrukce mateřské školy v Kamenné ulici za dvacet milionů. Do budovy mateřinky se tak děti nepodívají až do září příštího roku. Do té doby se přestěhují do školky v ulici Pšeník.

Jen několik metrů od opravovaných elektroinstalací a dalších stavebních úprav se od září ocitnou žáci ze základní školy v ulici Hamry v brněnských Maloměřicích. „Teprve jsme s rekonstrukcí začali, hotovo bude v prosinci. Pro děti zajistíme jen minimálně narušený chod vyučování. To největší bourání mají dělníci tento týden, pak už budou práce tišší,“ oznámila ředitelka Velena Varmužová.

Autobusové nádraží u brněnského Grandu. Dopravní podnik města Brna, který nádraží spravuje, chystá projekt na zlepšení zázemí pro cestující.
U Grandu přibude sedm záchodů a odpočinková místnost pro řidiče autobusů

Výměna rozvodů a rekonstrukce topení za deset milionů vrcholí v mateřince ve Slavíčkově ulici v městské části Brno-sever. Tento týden tam pomáhají i rodiče. „Hlavně s utíráním prachu a mytím hraček. Zatím uklízíme půl budovy, zbytek dělníci dokončují. Doufáme, že vše stihnou do září. Za opravy jsme rádi, budova je už nutně potřebovala,“ uvedla ředitelka Ivona Mašínová.

Město letos na opravy škol a školek poslalo historicky nejvyšší částku. „Týkají se třiačtyřiceti škol a školek v šestadvaceti městských částech. Zatímco v roce 2015 na tyto rekonstrukce šlo od města třicet milionů korun, letos to je přes dvě stě milionů za rok,“ porovnal náměstek Hladík.

Rekonstrukce čeká také dva školní bazény. „Použijeme při nich trvalejší nerezový materiál. Klíčovou stavbou pro severní část Brna jsou také dvě multifunkční tělocvičny v Žabovřeskách, které poslouží v odpoledních hodinách také veřejnosti,“ doplnil Hladík.

Opravy brněnských škol
• Celkem 43 škol dostalo na opravy přes 200 milionů.
• Rekonstrukce bazénu na ZŠ Arménská za 8 milionů, totéž v ZŠ Pastviny za 15 milionů.
• Parkovací stání u ZŠ Jana Broskvy za 5,5 milionu.
• Výměna oken a fasády na ZŠ Staňkova za 5, 8 milionu.
• Oprava elektroinstalace v ZŠ Hamry za 6 milionů korun.
• Oprava topení za 10 milionů v MŠ Slavíčkova.
• Výměna oken, oprava fasády a střechy v ZŠ J. A. Komenského za 7, 7 milionu.
• Rekonstrukce budovy MŠ Kamenná za 20 milionů.
• Víceúčelové hřiště u ZŠ Sirotkova za 18 milionů.

Výstava dobového tisku ze srpna 1968 v Moravské zemské knihovně
Lidé si na výstavě přečtou noviny ze srpna roku 1968