Namísto jedné či dvou firem se jich totiž přihlásilo asi deset. „Zájem o tuhle zakázku asi podpořilo snížení poptávky po stavebních pracích na trhu, před rokem by se těch firem nejspíš přihlásilo méně,“ myslí si náměstek brněnského primátora Ladislav Macek. Jeden ze zájemců si chtěl navíc prohlédnout vilu znovu. „Protože mu město vyhovělo, muselo samozřejmě kvůli rovnosti podmínek nabídnout další prohlídky i ostatním firmám, takže se uzávěrka výběrového řízení asi o čtrnáct dnů prodloužila,“ dodal Macek.
Opravy mají stát asi sto sedmdesát milionů korun. Podle Macka se městu i vile blýská na lepší časy. Víc než polovinu potřebných peněz, tedy sto milionů korun, totiž s nejvyšší pravděpodobností město získá z Evropské unie. „Podle dosavadních jednání směřuje vše k tomu, že dotace dostaneme,“ uvedl Macek. Žádost je podle jeho slov úplná a nechybí v ní žádné důležité dokumenty. Jistotu by magistrát měl mít přibližně koncem listopadu.
Vila Tugendhat čeká na opravy už několik let. Původně se kvůli nim měla zavřít už na konci letních prázdnin, pak však město svůj názor změnilo. Vila tak zůstane otevřená až do konce letošního roku. To však znamená, že opravu narušené statiky vily město nestihne do termínu, který mu nařídili krajští památkáři, tedy do konce července příštího roku.
Rekonstrukce totiž začne až příští rok. Město však věří, že památkáři zpoždění pochopí. „Nejdůležitější je začít. Jestli potom skončíme o několik měsíců později, můžeme podat žádost o posunutí termínů nebo zaplatíme pokutu. Památkáři ale uvidí, že děláme, co můžeme,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.
Podle mluvčího Jihomoravského kraje Jana Chmelíčka krajští památkáři o složité situaci kolem vily ví a bude jim tak stačit, když opravy začnou aspoň do konce března příštího roku. Pokud to město nestihne, zařídí opravy kraj a městu je pak vyúčtuje. „K tomu by samozřejmě došlo, jen kdyby město vyloženě nic nedělalo. Třeba nevybíralo dodavatele,“ upřesnil Chmelíček.
Podle současných událostí se tak zdá, že opravám vily nic nestojí v cestě. Radost z toho má i Iveta Černá z Muzea města Brna, které vilu spravuje. „Velký zájem firem je až nečekaný, vzhledem k tomu, jaký rozruch byl kolem minulého výběrového řízení,“ podotkla Černá. Připomněla tak dlouholeté soudní spory mezi architekty, kteří se účastnili soutěže o projektovou dokumentaci k rekonstrukci vily. Město původní soutěž vypsalo už v roce 2004. Sdružení kolem architekta Jana Sapáka se proti vítězství firmy Omnia odvolalo.
Sapák tvrdil, že architekti z Omnie neměli pro opravu vily dostatečnou kvalifikaci. Jeho námitku soud uznal a antimonopolní úřad soutěž zrušil.
Město přesto s projektem Omnie počítá. V červnu jej nechalo zhodnotit týmem zahraničních odborníků a sestavilo i komisi, která na rekonstrukci vily dohlédne. „V jejím čele zasedne manžel Daniely Tugendhatové, restaurátor Ivo Hammer,“ dodal Rychnovský.