„V lednu 2009 se pustíme do projektů, zjistíme, co všechno se musí opravit a kolik nás to bude stát. Podle předběžných odhadů budeme potřebovat sto milionů korun,“ uvedl náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Za tyto peníze by se v osmdesát let starých budovách měly předělat hlavně technické sítě, vyměnit okna a vymalovat fasáda.

Za provozu

„S pracemi začneme nejdříve na konci příštího roku. Pokud všechno půjde hladce a město peníze uvolní, mohli bychom opravy dokončit v roce 2012. Pacienti se ale bát nemusí, po celou dobu bude poliklinika plně v provozu, jen se přesune o kousek dál,“ vzkázala ředitelka střediska Kateřina Vomelová.

Město chce totiž nejprve opravit přilehlou budovu v ulici Veveří, která je teď prázdná. Do ní se pak po dobu hlavní rekonstrukce přesunou všechny ambulance. „Jakmile budou opravy hotové, zůstanou ordinace jen v přední části polikliniky směrem k ulici Veveří. Nejstarší budovu polikliniky s majestátním sousoším na fasádě chceme pak prodat. Ze získaných peněz zaplatíme opravy,“ řekl Rychnovský.

Přestože se budou muset lékaři na mnoho měsíců přestěhovat do jiných ordinací, opravy vítají. „Poliklinika je už stará a rekonstrukce potřebuje jako sůl, takže se na ni těším,“ tvrdí dětský lékař František Bruzl.
Bez města

Změny vítají i někteří pacienti. „Vůbec mě netěší, že sem musím chodit, ale když to tu udělají hezčí, půjde to aspoň líp,“ myslí si například Květoslava Nečasová z Brna.

Město však neplánuje jen polikliniku opravit. Chce také změnit její právní formu. „Poliklinika by už neměla být příspěvková organizace města. Chceme, aby každý lékař pracoval sám za sebe. Privátní specialista nepotřebuje ředitele,“ tvrdí Rychnovský.

Vedení polikliniky se tyto plány města příliš nelíbí. „Fungujeme dobře, město nás nemusí dotovat a vyděláváme ročně více než tři miliony. Když se rozdrobíme, nemusíme dostat smlouvy od pojišťoven. Navíc budeme muset platit nájem, který teď městu nedáváme,“ uvedla Vomelová.

Podle Rychnovského se ale lékaři nemusí bát. „S pojišťovnami jsem už jednal. Je jim víceméně jedno, jestli budou uzavírat smlouvy s jednotnou organizací, nebo lékaři. Pokud některý lékař nebude chtít pracovat samostatně, můžeme se s ním domluvit, že přejde do polikliniky v Bílém domě nebo v Dětské nemocnici. Model polikliniky, kde pracují samostatní lékaři pod jednou střechou, je ale osvědčený,“ ujišťuje Rychnovský.