Pětiletý Tomášek chodí do školky v městské části Jehnice už dva roky, jeho sestru Barborku, tam však pravděpodobně letos nepřijmou. Bydlí totiž v sousedním Ořešíně a v jehnické školce letos kvůli nedostatku míst přednostně přijímají místní děti z Jehnic.

Obyvatelé Ořešína to vnímají jako diskriminaci. „V naší městské části školka není a na soukromou školku nebo pro paní na hlídání nemáme peníze. A do školky v jiné brněnské čtvrti Barborku pravděpodobně také nepřijmou. Navíc chodím občas do práce už na sedmou a vozit každé dítě jinam je náročné,“ řekla maminka Barborky Lenka Kavková.

Podle náměstka primátora Daniela Rychnovského je to však běžná praxe. „Je jasné, že každá městská část upřednostňuje děti ze svého území, protože platí za školku veškeré náklady. V případě trvalé spolupráce dvou městských částí, se musí dohodnout i na dělení provozních nákladů. Pokud se rodičům nepodaří umístit dítě do žádné školky, mohou se obrátit na město. Zřídil jsem pro takové případy speciální linku. Loni nám volalo asi pětadvacet rodičů a nakonec jsme všechny uspokojili,“ uvedl Rychnovský.

Ořešín jako jedna z nejmenších městských částí Brna svoji vlastní školu a školku nemá. Budovu školy v Jehnicích v minulosti stavěli s přispěním Ořešína a měla sloužit dětem z obou městských částí bez rozdílu. „Vnímám to jako nespravedlnost, protože nemáme děti kam dát. Zkusili jsme podat žádost do školky v Řečkovicích, tam nás ale pravděpodobně nevezmou. Nezbývá než čekat do září, zda se někde neuvolní místo,“ postěžovala si další z ořešínských maminek Kateřina Ciganková.

Problém s umístěním ořešínských dětí do jehnické školky vznikl poprvé loni, kdy z kapacitních důvodů nemohla přijmout všechny přihlášené děti. A oznámila, že přednostně budou přijímány děti z Jehnic.

Situaci tehdy vyřešil vznik nového oddělení, které ve školce vytvořilo patnáct nových míst. „Přislíbili jsme Jehnicím, že na rozšíření školky přispějeme částkou dvě sta tisíc korun. Loni jsme na to neměli peníze, a tak je položka až v letošním rozpočtu. Nové oddělení mělo problém vyřešit na delší čas, jenže letos se situace opakuje,“ uvedl starosta Ořešína Jan Levíček.

Pro další rozšiřování jehnické školy už ovšem nejsou prostory. Na třináct volných míst ve školce se hlásí pětačtyřicet dětí, z toho jich je patnáct z Jehnic, které jsou přijímány přednostně. Děti z Ořešína tak nemají šanci. Jediným řešením, je tedy zřízení tzv. školičky, která nemusí splňovat tak přísné provozní podmínky jako školka. Tu už letos rodičům vedení školky nabídlo, ale za zvýšené školné dva tisíce korun měsíčně.

Aby je nemuseli platit, požádalo navíc vedení školky v Jehnicích v minulém týdnu o peníze z evropských fondů. „Momentálně řešíme, jak vzít všechny děti. Děláme pro to maximum a nikdo zatím nedostal vyrozumění o nepřijetí. Pokud získáme peníze z evropských fondů, zřídíme alespoň školičku. Fungovala by jako klasická školka a rodiče snad nebudou muset sáhnout hlouběji do kapsy,“ uvedl ředitel základní a mateřské školy v Jehnicích Petr Kotyza.

LADISLAVA JUŘÍČKOVÁ