Nebývale silná bouře s větrem o rychlosti orkánu, která se o víkendu prohnala jižní Moravou, škodila v lesích i ve městech. S jejími následky se potýkají, hasiči, dráhy i brněnský magistrát, kalamitní stav v lesích může podle lesníků trvat i několik měsíců. Škody působil hlavně silný vítr intenzity orkánu, který dosahoval v nárazech rychlosti sto třicet kilometrů v hodině. „Na Blanensku a Brněnsku mluví lidé dokonce o tornádu, to nám však záběry z družic nepotvrdily,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

Omezení kvůli bouřce pocítí například lidé, kteří se vydají na brněnský registr silničních vozidel do Kounicovy ulice. „Do vzduchotechniky na pracovišti se totiž při bouři dostala voda, která následně poškodila výpočetní i spojovací techniku a zřejmě i elektrickou síť,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Úředníci se proto přestěhovali do jiných kanceláří, kde budou pracovat v provizorních podmínkách zřejmě celý tento týden. „Lidé budou do nouzových kanceláří nasměrováni informačními tabulemi,“ ujistil Žára. Podle něj je však možné, že kapacita těchto kanceláří nebude v některých dnech stačit. Nesrovnatelně déle než odstraňování závady na magistrátu bude trvat likvidace škod v poničených lesích. Ty hlásí Školní lesní podnik Křtiny, Lesy města Brna i Lesy České republiky. Každý z podniků přitom odhaduje, že v jeho lesích popadalo přibližně třicet tisíc kubíků dřeva.

Nejhorší situace je v oblasti mezi Černou Horou, Lipůvkou, Lelekovicemi, Útěchovem, Vranovem a Jedovnicemi. „Na některých místech síle větru neodolaly ani velké stromy, zničené jsou například i duby, buky,“ zhodnotil mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Podle Pavla Mauera ze Školního lesního podniku Křiny hrozí nyní v poničených lesích velké nebezpečí. „Kvůli podmáčené půdě se mohou vyvrátit i další stromy a pádem hrozí i mnoho nalomených větví,“ varuje Mauer. Už ode dneška se proto na lesních cestách začnou objevovat varovné nápisy. A krajský úřad po dohodě s lesníky rozhodne, zda vstup do lesa nezakáže zcela. „Omezení mohou trvat i čtvrt roku, protože lesy se kvůli odstraňování škod promění v jedno velké pracoviště dřevařů,“ upozornil Mauer.

Na kalamitu ve Školním lesním podniku navíc doplatí i studenti. „Na našich lesích se totiž učí a provádí nejrůznější výzkumy. A mnohé z nich jsou nyní ohroženy či zcela skončí,“ povzdechl si Mauer.

Popadané stromy potrápily i cestující na železniční trati z Adamova do Blanska. Mírnější bouřku, která se tam prohnala v neděli večer, totiž nepřečkalo několik stromů podél kolejí. „Jejich odstraňování trvalo od brzkých ranních hodin, trať byla opět zcela průjezdná až v po čtvrté hodině odpoledne,“ uvedla regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Už při sobotní bouři voda podemlela také koleje na železniční trati z Ivančic do Oslavan na Brněnsku. Tam se však škody zatím nepodařilo odstranit a lidé musí stále počítat s náhradními autobusy. Plné ruce práce měli i jihomoravští hasiči, kteří v pondělí vyjížděli čerpat vodu z desítek zaplavených sklepů, odstraňovat popadané stromy a čistit silnice od nánosů bahna. Pohotovost měli také energetici, kteří už stihli opravit většinu závad na elektrickém vedení.