Program začíná v Kamčatské chalupě. Děti si tu vyrábí papírové zvířátku či medvědí kostku. „Slavíme náš první mezinárodní den medvědů. Připojili jsme se k organizaci Eaza Bear Tag, která tento den slaví již déle,“ přibližuje mluvčí brněnské zoologické zahrady Michal Vaňáč.

První děti hledají šifru již dopoledne. Na každém z pěti stanovištích musí vyluštit písmenka, ze kterých sestaví závěrečnou tajenku. „Děcka, máte už to písmenko? Co, Kubi? Ty to určitě víš, tak poraď ostatním,“ říká mladá maminka.

Kubík se však o své zjištění dělit nechce. „Ne! Ať si to zjistí sami, já na to taky přišel sám!“ křičí chlapec. Za chvíli se však ozývají další dětské hlásky. „Je to U!“ vítězně volají a vyplňují první políčko. Pro další písmenko musí k lachtanům. Poslední získají u slavné brněnské lední medvědice Cory.

Na oslavách nechybí ani komentované krmení. V poledne své laskominy dostává medvěd kamčatský. Jablka ani mrkve mu nevoní. Když mu ale ošetřovatelka hodí rybu, mlsně se olizuje. „Ryby dostává v kostce vyrobené z hasičských hadic. Schválně mu potravu tak skrýváme, aby se při jedení zabavil,“ říká dívka, zatímco medvěd loví z kostky ryby. Další potravu si musí vytáhnout z jezírka. Smlsne si na jablkách, řepě či hruškách.

Komentovanému krmení přihlíží desítky dětí. Nadšená je například Markéta Langová. „Je to tu super, i když je taková zima. Šifra se mi zdála těžká, ale nakonec jsem ji vyluštila. Ze zvířat se mi nejvíc líbili rosomáci. Hned za mnou totiž přiběhli,“ rozplývá se slečna.