„Na operačním středisku městské policie sice vyzváněly telefony, ale konfliktů ani záměrného ničení majetku se hovory netýkaly. Většina volajících měla nepříjemné pocity z odpalované pyrotechniky. Lidé se báli, že by jim mohla vlétnout do oken nebo poškodit auta. Nic z toho se však naštěstí nepotvrdilo,“ ubezpečil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Ani u jejich krajských kolegů se telefon netrhnul. Policisté řešili desítky různých oznámení. Od sedmé hodiny večer do půlnoci jich obdrželi celkem šedesát. Poté se četnost telefonátů na tísňovou linku ještě znásobila. Po prvních dvou hodinách nového roku tak měli policisté přijato na tentýž počet dalších událostí. Přestože většina se rovněž týkala rušení nočního klidu a stížností na zábavní pyrotechniku, vypořádat se už museli také s nejrůznějšími potyčkami podnapilých osob. S pozdními hodinami počet konfliktů narůstal. Policisté evidovali celkem tři vážné události.

Novoroční oslavy v centru Brna
VIDEO: Rány petard a ohňostroje. Podívejte se, jak v centru Brna vítali nový rok

„Vážnější byla bitka dvou mužů ve Znojmě. Během potyčky vytáhl třiatřicetiletý muž na svého jednatřicetiletého protivníka nůž a pořezal jej. Napadený je v nemocnici, avšak mimo ohrožení života. Případem se pro trestný čin těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví zabývají kriminalisté,“ sdělil mluvčí policistů David Chaloupka.

Hořely kontejnery i popelnice

Také v Brně se do jednoho z barů, po vyvedení na ulici, vrátil host ozbrojený nožem. Zde se však situace obešla bez zranění, v jeho případě šlo totiž pouze o výhrůžku. A hlučnou kulisu silvestrovského ohňostroje využil i zloděj, který vykradl parkovací automat. Odnesl si z něj více než šest tisíc korun. Škoda na zařízení však bude podle Chaloupky mnohonásobně vyšší.

Silvestrovská noc patřila mezi průměrné také podle jihomoravských hasičů, kteří zaznamenali devatenáct událostí. Nadprůměrný byl jen počet požárů. Jejich podíl na celkovém počtu událostí se rovnal patnácti požárům oproti průměrným deseti. Nejvíce zásahů připadlo stejně jako každý rok na první hodiny nového roku. Letos evidovali celkem třináct případů.

„První událost letošního roku jsme měli devět minut po půlnoci, kdy jsme byli vyslání na otevření uzavřených prostor. O pár minut později jsme likvidovali první letošní požár balkónu v brněnských Zábrdovicích. Na místě hořelo pravděpodobně od zábavní pyrotechniky nebo od jiného iniciačního zdroje,“ uvedl mluvčí hasičů Štěpán Komosný. V bytě v tu dobu nikdo nebyl.

Alkohol tester. Ilustrační foto.
Bujaré oslavy nového roku. Muž v Brně nadýchal téměř pět promile

Nejvíce však hasiči zasahovali v centru Brna, kde jednotky vyjížděly k celkem sedmi událostem, z toho pěti požárům. V dalších případech se většinou jednalo o hořící krabice od zábavní pyrotechniky, a to ve Strážnici, Hodoníně, Břeclavi, Hustopečích a Kuřimi. Ve Znojmě, Hustopečích, Modřicích a Blansku hasiči likvidovali požáry kontejnerů nebo popelnic. „Škody vyšly na 169 tisíc korun. Majetek stejné hodnoty se nám však podařilo zachránit,“ doplnil Komosný.

Výrazně klidnější než loni a v předchozích letech byl letošní Silvestr také z pohledu záchranářů. Zranění od zábavní pyrotechniky ošetřovali pouze ve čtyřech případech, vesměs se jednalo o drobná poranění.