Letošní oslavy sto let bývalé Vysoké školy zemědělské ozdobí také luxusní víno a několik pivních speciálů. „Jubilejní víno už třetím rokem zraje v sudech. Vinaři z Lednice víno stočí do lahví o objemu 1,5 litru a bude jich pouze sto. Cena každé bude 1919. Jde spíše o jakýsi artefakt, než běžné víno,“ popsal vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství Mojmír Baroň.

S univerzitním pivem se budou setkávat Brňané celý rok v restauracích a maloobchodu. „Pivo Igorův speciál má silnější chuť nepálské trávy a jeho slad pochází ze školního statku v Žabčicích,“ řekl Petr Kobzík z pivovaru Richard, ve kterém se speciál připravoval.

Univerzita jubileum využila i k redesignu svého loga. Cílem je zejména zjednodušení vizuálního stylu. Nové logo umístili také na tramvaj, která od ledna Brnem jezdí. Je celá zelená a grafika využívá motivu listu lípy.

Mendelova univerzita v Brně je nejstarší samostatnou vysokou školou svého odborného zaměření v České republice. Dnes má pět fakult, jeden vzdělávací institut a dva školní podniky. Za sto let studium na univerzitě dokončilo sto tisíc absolventů.

MARIYA OSTRENKOVÁ

Přistání na Měsíci
Lidé navštíví dosud nepřístupné vodojemy a oslaví přistání na Měsíci