Lidé, kteří hledají osvěžení v brněnských ulicích, jsou často zklamaní. Několik fontánek a nádržek v centru města totiž zůstává i v současném tropickém počasí bez vody. Nefunguje například fontána s bazénkem na Komenského náměstí, nádržka u Janáčkova divadla nebo Zlatá studna na Jakubském náměstí. Lidé tak najdou osvěžení alespoň na brněnských koupalištích, která si nyní vylepšují
nevydařenou sezonu.

V předchozích letech Brňané často hledali osvěžení právě ve fontáně před budovou Janáčkovy akademie múzických umění na Komenského náměstí. „Letos jsme ji museli vypustit, protože ji opravujeme,“ uvedl mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián.

Louže pro holuby

Bazének u Janáčkova divadla na Moravském náměstí je nefunkční kvůli plánované stavbě podzemního parkoviště. „Až práce skončí, zase před divadlo nějaké vodní prvky vrátíme. Nebo dělníci rovnou obnoví bazének,“ myslí si vedoucí komise výstavby a územního rozvoje městské části Brno-střed Vojtěch Mencl. Zatím na dně vypuštěného bazénu leží jen dešťová voda, ze které pijí holubi.

Kvůli opravě je mimo provoz i Zlatá studna na Jakubském náměstí. „Našli jsme v ní vadu, která způsobuje výpadek elektřiny,“ popsal údržbář vodních prvků Veřejné zeleně města Brna Libor Veselský. U studny stále funguje pítko, ze kterého se kolemjdoucí mohou osvěžit. Kdy skončí opravy všech tří fontán, jejich správci nevědí.

Kašna před Novou radnicí na Dominikánském náměstí zmizela úplně. „Dali jsme ji pryč, protože její okolí opravujeme,“ vysvětlil Mencl. Město také vypsalo soutěž na novou fontánu. „Žádný návrh ale neuspěl,“ uvedl Mencl. Podle něj tak možná město pouze obnoví původní kašnu.

Lidé hledající osvěžení mohou v horkých dnech zamířit například k fontáně na náměstí Svobody. „Děti se tam cákají vodou a turisté se houfně fotí,“ uvedl mluvčí Burián. Kašna však pro letní ochlazení nemá příliš vhodnou konstrukci. „Lidé si nemohou vlézt dovnitř a třeba si smočit nohy,“ myslí si Mencl.

Další oblíbená fontána je na Moravském náměstí. Tryskají z ní gejzíry vody. I ji však čekají opravy. „Musíme v ní vyměnit technologie a vyčistit vodu. Už je špinavá,“ vysvětlil Mencl.

Osvěžující schody

Za neobvyklým osvěžením míří lidé do Denisových sadů. Chladná voda tam stéká po schodech směrem k ulici Bašty. „Je to lepší než nějaká fontána. Hlavně pro děti,“ řekla důchodkyně Eva Špačková, která s sebou na schody pod Petrov přivedla vnuka. „V blízkém okolí není nic podobného, kde by se děti mohly takhle vyžít,“ myslí si Špačková.

Voda na schodech proudí od dvanácti do pěti hodin odpoledne a o víkendu od jedenácti do šesti hodin. „Někdy zapínáme vodu na kratší dobu. Všichni teď šetří, a tak se musíme i my uskromnit,“ uvedl údržbář Veselský z Veřejné zeleně města Brna. Navíc se na schodech často koupali bezdomovci. „Občas tam nacházíme mýdla. A jednou jsem dokonce přistihl ženu, která si na schodech holila nohy,“ dodal Veselský.

Voda v městských fontánách není pitná, protože neustále cirkuluje a nepřitéká nová a ošetřená. Žízeň mohou lidé zahnat pítky, která jsou například na náměstí Svobody. „Další máme v Denisových sadech. Jsou to sloupky, které nahoře vypadají jako jehlany,“ doplnil Veselský.

Do bazénů

Před vedrem mnozí Brňané utíkají na koupaliště. Jejich vedení přesto letošní sezonu hodnotí jako jednu z nejhorších. Od otevření bazénů v polovině května jim počasí téměř nepřeje. Sotva začalo být teplo, zastrašují Brňany bouřky. Letošní ztrátu už koupaliště nejspíš nedoženou.

Potvrzuje to například provozní Koupaliště Brno v Dobrovského ulici Tomáš Häring. „Od začátku sezony jsme měli čtyři pěkné dny. Pro venkovní koupaliště je to hodně slabé. Tam, kde například investuje město, se dá doplnit vyhřívání vody. Nic takového nemáme a počasí neovlivníme,“ uvedl Häring.

I v současných parných dnech zůstává počet návštěvníků nižší než v předchozích letech. „Možná je to proto, že jsme letos zdražili vstupné. Donutily nás k tomu stejně jako ostatní koupaliště vyšší náklady na energie. Lidé možná také mají strach z bouřek. Pokud si zaplatí vstup, nechtějí ve čtyři hodiny utíkat kvůli průtrži mračen,“ uvažoval Häring.

Nejhorší sezona

Problémy řeší všechna brněnská koupaliště. Nedaří se například koupališti Riviéra, které spravuje městská společnost Starez. „Letošní sezona je nejhorší, jakou jsme zatím zaznamenali,“ povzdechl si ředitel Starezu Jan Urbanec. Současné vyšší návštěvy podle něj ztráty z předchozích týdnů nenahradí. „Bouřky návštěvnost taky trochu omezily,“ dodal Urbanec. Na Ri〜viéře si alespoň libují, že přidali hřiště na plážový volejbal.

Na tobogán v ceně a umělé vlnobití láká koupaliště v Zábrdovicích. I přesto se v chladném červnu našlo jen velmi málo lidí, kteří by do areálu přišli. „Jak se trochu ochladí a zafouká vítr, tak tady není skoro nikdo. Ztráty z června asi nedoženeme. Navíc teď o víkendu mají tepla skončit,“ uvedl Miloslav Valoušek z Lázní Brno, které koupaliště spravují.

Hygiena na koupalištích: voda bez problému, chybují stánkaři

Návštěvníci brněnských koupališť mohou být klidní. Podle krajských hygieniků je voda v bazénech v pořádku, stejně tak jako sociální zařízení. Nedostatky ale nacházejí ve stáncích s občerstvením.

„Někteří stánkaři na koupalištích nedodržují hygienické podmínky,“ prohlásila Jana Laštovičková z krajské hygienické stanice v Brně. Podle ní ale nejsou prohřešky závažné. „Stánky u bazénů v tomto směru nevyčnívají z průměru všech stravovacích podniků,“ doplnila Laštovičková. Návštěvníci koupališť se podle ní proto nemusejí bát koupit si u vody něco dobrého k snědku nebo k pití.

Hygienici hlídají také kvalitu vody, čistotu bazénů a jejich okolí, dostatek pitné vody a sociální zařízení. „S koupališti v Brně nejsou v tomto směru žádné problémy. Jejich vedení moc dobře ví, že je neustále kontrolujeme,“ sdělil Miroslav Staněk z krajské hygienické stanice.

Koupaliště navíc pravidelně posílají hygienikům vzorky vody na rozbor. „Mám sice citlivou pokožku, ale zatím jsem v Brně neměla žádné problémy,“ řekla návštěvnice koupaliště na Kraví hoře Hana Marko. Podle hygieniků se různým vyrážkám a plísním nedá zabránit. „Někteří lidé jsou velmi náchylní k různým plísňovým onemocněním, ekzémům nebo jsou citliví na chlor,“ uvedl Staněk.