Podmínkou pro přítomnost u porodu je absence příznaků nákazy koronavirem a tělesní teplota menší než 37 stupňů Celsia, kterou otci změří před vstupem do porodního pokoje či boxu. Otec musí mít po dobu přítomnosti porodu nasazenou chirurgickou roušku a žena rodí v samostatném porodním pokoji či boxu. „Kapacitu máme dostatečnou, jsme proto schopni umožnit účast u porodu všem otcům, kteří o to mají zájem. Pokud jsou rodička a novorozenec zdraví a porod není komplikovaný, standardně umožňujeme kontakt matky a otce s dítětem,“ uvedl vedoucí porodního sálu gynekologicko-porodnické kliniky bohunické fakultní nemocnice Petr Janků.

Ilustrační foto.
Za noc dalších pět nových případů. Jižní Morava hlásí už 363 nakažených

Ve Fakultní nemocnici Brno i nadále platí zákaz návštěv na oddělení šestinedělí. Nemocnice zároveň doporučuje omezit dobu pobytu v zařízení na nejkratší možnou dobu.

Muž chtěl nakoupit bez roušky. Po odmítnutí prodavačkou si vybil zlost na terminálu.
Roušku, nebo nic, varovala prodavačka nezahaleného muže. Vzteky rozbil terminál

Otcům umožňují být u porodu také v břeclavské nemocnici. „Břeclavská nemocnice s okamžitou platností umožňuje třetím osobám přítomnost u porodů, samozřejmě za podmínek uvedených v opatřeních ministerstva zdravotnictví a po vyplnění čestných prohlášení jak nastávající matky, tak třetí osoby,“ potvrdil ředitel Nemocnice Břeclav Petr Baťka.

Otec u porodu. Ilustrační snímek
Porody bez otců: tisíce Jihomoravanů proti. Zdravotníci se stejně chrání, tvrdí

V povolení přítomnosti otců u porodu doufal například Brňan Michal Moudrý, petici Pusťte tatínky k porodu podepsal už začátkem dubna. „Termín máme za necelý měsíc. Partnerka se na porod netěší a má přítomnost jí přidá na klidu, bude víc uvolněná a porod bude mít hladší průběh,“ svěřil se.

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) obvinili minulý měsíc 2 muže z trestného činu vraždy, ke které mělo dojít v lednu 2015.
VIDEO: Muže zabili a zakopali v lese v okolí Kyjova. Dvojice jde k soudu

Jako jediní v kraji se otcové k porodu nadále nepodívají v boskovické nemocnici. „Podmínku, že musí být rodičky na samostatném boxu se samostatným sociálním zařízením, dokážeme splnil pouze na jednom pokoji. Máme čtyři porodní sály, ale pouze na jednom z nich je samostatné sociální zařízení. Diskriminovali bychom ty otce, kteří by v případně obsazeného boxu u porodu nemohli být. Rádi bychom opatření vyhověli, ale bohužel to nejde," vysvětlil primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Boskovice Jan Machač.

K porodu mohou naopak otcové ve Znojmě, Vyškově, Ivančicích a Kyjově.

OLDŘICH HALUZA
JANA TOMALOVÁ