Podmínkou pro přítomnost u porodu je absence příznaků nákazy koronavirem a tělesní teplota menší než 37 stupňů Celsia, kterou otci změří před vstupem do porodního pokoje či boxu. Otec musí mít po dobu přítomnosti porodu nasazenou chirurgickou roušku a žena rodí v samostatném porodním pokoji či boxu. „Kapacitu máme dostatečnou, jsme proto schopni umožnit účast u porodu všem otcům, kteří o to mají zájem. Pokud jsou rodička a novorozenec zdraví a porod není komplikovaný, standardně umožňujeme kontakt matky a otce s dítětem,“ uvedl vedoucí porodního sálu gynekologicko-porodnické kliniky bohunické fakultní nemocnice Petr Janků.

Ve Fakultní nemocnici Brno i nadále platí zákaz návštěv na oddělení šestinedělí. Nemocnice zároveň doporučuje omezit dobu pobytu v zařízení na nejkratší možnou dobu.

Otcům umožňují být u porodu také v břeclavské nemocnici. „Břeclavská nemocnice s okamžitou platností umožňuje třetím osobám přítomnost u porodů, samozřejmě za podmínek uvedených v opatřeních ministerstva zdravotnictví a po vyplnění čestných prohlášení jak nastávající matky, tak třetí osoby,“ potvrdil ředitel Nemocnice Břeclav Petr Baťka.

V povolení přítomnosti otců u porodu doufal například Brňan Michal Moudrý, petici Pusťte tatínky k porodu podepsal už začátkem dubna. „Termín máme za necelý měsíc. Partnerka se na porod netěší a má přítomnost jí přidá na klidu, bude víc uvolněná a porod bude mít hladší průběh,“ svěřil se.

Jako jediní v kraji se otcové k porodu nadále nepodívají v boskovické nemocnici. „Podmínku, že musí být rodičky na samostatném boxu se samostatným sociálním zařízením, dokážeme splnil pouze na jednom pokoji. Máme čtyři porodní sály, ale pouze na jednom z nich je samostatné sociální zařízení. Diskriminovali bychom ty otce, kteří by v případně obsazeného boxu u porodu nemohli být. Rádi bychom opatření vyhověli, ale bohužel to nejde," vysvětlil primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Boskovice Jan Machač.

K porodu mohou naopak otcové ve Znojmě, Vyškově, Ivančicích a Kyjově.

OLDŘICH HALUZA
JANA TOMALOVÁ