Už před třemi lety za soudní průtahy při rozvodu vysoudil od České republiky ve Štrasburku odškodné sto šedesát tisíc korun. Letos se na evropský tribunál ve francouzském městě obrátil znovu. A opět si stěžuje na brněnské soudce.
,,Městský soud v Brně zakázal, abych se stýkal se synem. Dodnes mi není jasné proč. Nezkoumal mě ani jeden soudní znalec a posudky vycházejí jen z výpovědí mé bývalé ženy,“ tvrdí Voleský, který od rozvodu před dvěma roky neviděl syna Libora. Tomu je teď šestnáct let.
Podle Voleského jsou soudci podjatí a straní matce. „Vím, že v průběhu řízení na mě podal námitku podjatosti. Podobný problém měli i jiní soudci, kteří řešili tento případ. Odvolací soud nakonec rozhodl, že důvod pro podjatost nebyl,“ upozornila soudkyně brněnského městského soudu Lidmila Malá. Muž se ale nehodlá vzdát a otevřel právní bitvu ještě na další frontě. Obrátil se na ministerstvo spravedlnosti. Odpovědi se zatím nedočkal ani on, ani redaktoři brněnského Deníku Rovnost. A to přes slib tiskové mluvčí ministerstva Zuzany Kuncové, že ještě v pátek odpoví.
Matka dítěte a Voleského bývalá manželka Jana Krátká je s prací českých soudců spokojená. ,,Otec syna psychicky vydíral. Kluk je rád, že ho nevidí a chce si změnit i příjmení Voleský,“ řekla Krátká. Brněnští soudci však přiznávají, že pokud by si ve Štrasburku stěžovali všichni otcové v podobné situaci, český stát by se nedoplatil.
,,Opatrovnický soud v Brně řeší podobných spisů stovky. Jen v měsíci září jsme zaznamenali přes tisíc neuzavřených případů. Ty většinou skončí, až když je dětem osmnáct. Tak dlouho to trvá,“ řekl místopředseda Městského soudu v Brně Roman Kiš. Blížící se synova plnoletost je zatím pro Evžena Voleského také jedinou nadějí, že ho zase spatří. Tvrdí, že ho nebude k ničemu nutit.
„Bude na něm, jak se rozhodne. Já ho zatím hledat nebudu. Teď budu hlavně pomáhat otcům, kteří se dostali do podobných potíží, jaké jsem měl já,“ prohlásil Voleský.