Už před třemi lety za soudní průtahy při rozvodu vysoudil od České republiky ve Štrasburku odškodné sto šedesát tisíc korun. Letos se na evropský tribunál ve francouzském městě obrátil znovu. A opět si stěžuje na brněnské soudce.

,,Městský soud v Brně zakázal, abych se stýkal se synem. Dodnes mi není jasné proč. Nezkoumal mě ani jeden soudní znalec a posudky vycházejí jen z výpovědí mé bývalé ženy,“ tvrdí Voleský, který od rozvodu před dvěma roky neviděl syna Libora. Tomu je teď šestnáct let.

Podle Voleského jsou soudci podjatí a straní matce. „Vím, že v průběhu řízení na mě podal námitku podjatosti. Podobný problém měli i jiní soudci, kteří řešili tento případ. Odvolací soud nakonec rozhodl, že důvod pro podjatost nebyl,“ upozornila soudkyně brněnského městského soudu Lidmila Malá. Muž se ale nehodlá vzdát a otevřel právní bitvu ještě na další frontě. Obrátil se na ministerstvo spravedlnosti. Odpovědi se zatím nedočkal ani on, ani redaktoři brněnského Deníku Rovnost. A to přes slib tiskové mluvčí ministerstva Zuzany Kuncové, že ještě v pátek odpoví.

Matka dítěte a Voleského bývalá manželka Jana Krátká je s prací českých soudců spokojená. ,,Otec syna psychicky vydíral. Kluk je rád, že ho nevidí a chce si změnit i příjmení Voleský,“ řekla Krátká. Brněnští soudci však přiznávají, že pokud by si ve Štrasburku stěžovali všichni otcové v podobné situaci, český stát by se nedoplatil.

,,Opatrovnický soud v Brně řeší podobných spisů stovky. Jen v měsíci září jsme zaznamenali přes tisíc neuzavřených případů. Ty většinou skončí, až když je dětem osmnáct. Tak dlouho to trvá,“ řekl místopředseda Městského soudu v Brně Roman Kiš. Blížící se synova plnoletost je zatím pro Evžena Voleského také jedinou nadějí, že ho zase spatří. Tvrdí, že ho nebude k ničemu nutit.

„Bude na něm, jak se rozhodne. Já ho zatím hledat nebudu. Teď budu hlavně pomáhat otcům, kteří se dostali do podobných potíží, jaké jsem měl já,“ prohlásil Voleský.

Více v pondělním brněnském Deníku Rovnost