Radní podpoří restaurace nebo kavárny, jež zdarma umožní využití toalety lidem, kteří nejsou hosty podniku. Na úklid pak dostanou od městské části deset tisíc korun ročně. „Vyčlenili jsme z rozpočtu 460 tisíc korun. Můžeme podpořit až šestačtyřicet podniků. Chceme být pro turisty i obyvatele města vstřícnou oblastí, kam se rádi vrátí,“ vysvětlil starosta Brna-středu Martin Landa.

Využít dotaci neplánují majitelé restaurace Nok Nok v Zámečnické ulici. „Pokud se u nás zastaví někdo, kdo potřebuje použít naše toalety, rádi vyhovíme. Veřejné záchody ale z restaurace dělat nechceme,“ řekl jeden z majitelů Tomáš Pakosta.

Nabídka radních se nelíbí ani majiteli restaurace Štatl, která se nachází na náměstí Svobody. „Přijede zájezd třiceti lidí a všichni budou stát ve frontě na toaletu. Mezi nimi budou chodit číšníci a jíst hosté. Návštěvníky to bude obtěžovat. Za necelých 850 korun měsíčně z dotace se to nemůže nikomu vyplatit,“ myslí si Pavel Podsedník.

Ilustrační foto.
Příspěvek na šalinkartu lidé danit nemusejí. Zůstane jim celý

Naopak novinku by uvítala Aneta Kovaříčková, která v Brně studuje. „Každý rok se zvyšuje počet turistů, kteří město neznají. Záchody v restauraci najdou lépe než veřejné, kterých ani mnoho není,“ zhodnotila návrh studentka.

Záchody, za jejichž použití nechtějí žádný poplatek, už provozují například v kavárně Piknik Box v Björnsonově sadě. „Přes letní sezonu je využívá hodně lidí, kteří si v kavárně nic neobjednají. Už kvůli tomu máme nižší nájem. Zatím nám provoz toalet výrazně neubližuje,“ objasnila majitelka Hana Drozdová.

Brno-střed vyhlásilo výzvu minulý týden, provozovatelé podniků mají měsíc na rozmyšlenou, zda o přidělení dotace požádají. „Žádosti o tuto dotaci budeme přijímat od 23. března do 6. dubna,“ sdělila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Janáčkovo divadlo v Brně. Ilustrační foto.
Konec oprav Janáčkova divadla? Odklad o rok. Herci se vrátí ještě do staveniště

Zástupci Brna-středu potom vyberou, které podniky podpoří. Rozhodující při tom bude například poloha podniku a to, zda je bezbariérový. Vybrané provozovny lidé poznají tak, že budou označené speciální zelenou nálepkou.

Od začátku roku mohou lidé navštívit čtyři veřejné záchody v centru města zdarma. Konkrétně to jsou toalety v parku při ulici Rooseveltově, na Malinovského náměstí, v Tržnici Brno na Zelném trhu a také toalety na konci Uličky Václava Havla.

Veřejné toalety v Brně
• Zdarma jsou toalety například v lužáneckém parku, na Špilberku, v Rooseveltově ulici, na Malinovského náměstí, na Zelném trhu a v Uličce Václava Havla.
• V centru nejčastěji lidé využívají toalety v nákupních centrech, jejich použití stojí většinou pět až deset korun.
• Nové veřejné toalety, které provozují Brněnské komunikace, lidé najdou i v podchodu u eskalátorů do obchodního centra Letmo.
• Veřejné toalety mimo centrum jsou například v Králově Poli v Husitské ulici nebo u přístaviště Brněnské přehrady.