Každý z vodojemů je podle něj jiný a to je unikátní. "Jeden cihlový je možné zpřístupnit v omezeném režimu už nyní, do betonového a druhého cihlového s rovnou podlahou je potřeba vstupy pro veřejnost vybudovat. Rada k tomu udělala první krok. Prostor nad nimi plánujeme zpřístupnit jako malý park,“ popsal Oliva.

Zahrady nad vodojemy chtějí nechat představitelé města osadit lavičkami a mobiliářem. „Jsem přesvědčený, že to časem bude jedna z hlavních atrakcí města Brna,“ dodal náměstek.

Správu prvního vodojemu tedy bude mít na starosti městské centrum pro turisty. "To nabídne prostory svěřeného vodojemy i filmařům třeba z Hollywoodu, protože jde o ojedinělé místo," doplnil náměstek Oliva.

Případná natáčení zprostředkuje Filmová kancelář Brno. Počítá se i s občasnými prohlídkami pro veřejnost. „Počítáme s tím, že první termíny budou už nyní v červenci,“ doplnila ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Tři vodojemy pod Žlutým kopcem mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou vznikly podle Radky Loukotové z brněnského magistrátu na přelomu 19. a 20. století podle projektu anglického stavitele Thomase Docwryho. "Dva z nich jsou postaveny z červených pálených cihel bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu. Třetí, nejmladší vodojem z roku 1910, pak tvoří dvě betonové nádrže. Celkem měly tyto vodárenské objekty objem více než 20 tisíc kubických metrů a čerpala se do nich voda z úpravny v Pisárkách," upřesnila Loukotová.

Město podle ní odstavilo vodárenská zařízení z provozu až v roce 1997. "Od té doby jsou prázdné a zakonzervované. Loni pak Ministerstvo kultury prohlásilo soubor staveb Historický vodárenský areál za kulturní památku" dodala.