V pět hodin odpoledne se včera na náměstí Svobody rozsvítil vánoční strom. Už po poledni ale začali prodejci nabízet zboží. Kromě ozdob, šátků či jídla prodávají také svařené víno, medovinu či míchané nápoje obsahující i tvrdý alkohol.

Brňané se ale otravy metanolem na vánočních trzích nebojí. „Předpokládám, že když už tam někdo prodává, má všechny potřebné dokumenty v pořádku, jinak by mu to přece nikdo nedovolil," myslí si například Jindřich Kamenský.

Souhlasí s ním i Kamila Marešová. „Každý rok zajdu s kamarády na jeden Svoboďáček. Nemyslím si, že by se mě na takové akci snažil někdo otrávit. Projistotu se ale prodejců zeptám na původ alkoholu," sdělila žena.

Podle mluvčí Turistického informačního centra Heleny Hulákové musí všichni prodejci respektovat určitá pravidla. „Při předávání stánku od nás všichni dostali poučení o tom, že jejich alkohol má mít kolek a rodný list. Ve smlouvě podepisovali, že to berou na vědomí. Stoprocentně ale samozřejmě nic zajistit nemůžeme," upozornila.

Závadnost alkoholu prodávaného na stáncích kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce a hygienici. „My máme na starost alkohol prodávaný v uzavřených lahvích. Oproti loňskému roku kontroly zvýšíme," ujistil mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Častější návštěvu trhů plánují letos i hygienici. „Vždy jsme se zaměřovali především na stánky s jídlem, protože alkoholem se žádné nemoci nepřenáší. Kontrolovali jsme jej samozřejmě také, ale že by někdo chtěl lidi otrávit, to nás nenapadlo. Po metanolové aféře se letos na kontroly lihovin zaměříme více," vysvětlil ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček.

Oslovení prodejci upozornili, že k lihovinám mají potřebné doklady. „Nějaké cedule s původem alkoholu vyvěšovat neplánujeme. Ani nám to nikdo nenařídil. Pokud se ale o něj zákazníci budou zajímat, mohu jim ukázat rodné listy," sdělila jedna z žen, která nabízí nápoje s rumem a vodkou.

Okolkované lahve a rodné listy má připravené i prodejce v sousedním stánku. „Ukážu je každému, kdo si o ně řekne. Myslím, že nižší tržby než v ostatních letech nehrozí. Trhy jsou tak tradiční záležitostí, že si lidé alespoň ten jeden drink ujít nenechají," myslí si muž.