Vibračním generátorům se věnuje už od bakalářského studia. „Zjednodušeně lze říci, že generátor převádí otřesy a vibrace na elektrickou energii. Nyní se využívá například ve vlacích, kde napájí senzory opotřebení nápravy," popsal svůj projekt. Teď se snaží zařízení vylepšit, tak aby bylo možné například nabíjet telefony pomocí chůze. Zatím je to podle něj daleká budoucnost. Pravděpodobnější je využití generátorů ve dvířkách kuchyňských linek, které budou napájet osvětlení uvnitř. Lidé by vylepšení mohli využívat do deseti let.

Čtěte také: Brno dalo stipendia za šest milionů 20 nadějným doktorandům

Již od dětství Rubeš překvapoval rodiče svým zaměřením a zájmy. „Často jsem něco kutil na traktoru, technické věci mě vždy bavily a chtěl jsem zároveň učit. Takže když jsem na magisterském stupni vystudoval s průměrem jedna, tak bylo jasné, že budu pokračovat i v doktorském studiu," popisuje začátek své vědecké kariéry.

Úspěch v soutěži Brno Ph.D. Talent pro něj představuje velké ocenění jeho dosavadní práce, ale i možnost se věnovat výzkumu bez větších obtíží. „Z obyčejného doktorandského stipendia bych se nedokázal uživit ani já sám, natož ještě svoji ženu a dítě. Musel bych pak přejít do soukromých firem," vysvětluje. Dodává, že si takto může udržet určitou míru vědecké nezávislosti, neboť soukromé společnosti se řídí jen požadavky svých zákazníků.

Do budoucna by se rád dál věnoval vědě, ale i vyučování pokládá za stejně důležité. „Na prvním místě vždy bude rodina a pocit radosti a naplnění z mé práce," říká Rubeš.

MATĚJ ŘÍHA