Chce dokázat, že chov ovcí a koz není jen okrajovou záležitostí, ale odvětvím, které je potřeba podporovat a vytáhnout ze stínu velkých hospodářských zvířat. Při návštěvě Spojených států načerpala zejména byznysové rady. „Přivezli jsme si hlavně pohled na mezinárodní podnikání, mnoho strategických kontaktů, motivaci k celosvětové expanzi a chuť ještě usilovněji pracovat,“ líčí studentka pátého ročníku agronomické fakulty.

Nápad vyvinout vlastní aplikaci vznikl už při psaní bakalářské práce. Například na Slovensku se veškerá evidence stád dosud dělá pouze ručně a žádný přesný systém, který by problém řešil, neexistuje. Proto se před čtyřmi lety pustila do práce, následující dva roky pak věnovala testování. „Celkově máme v aplikaci již tisíce zvířat a desítky chovatelů. Při testování jsme ladili k dokonalosti i ty nejmenší detaily. Po ustálení na slovenském trhu chystáme expanzi do dalších zemí,“ těší se Sokolová.

Záběry z dronu Jakuba Hotaře.
Očima mouchy. Filmař natočil průlet valtickým zámkem a zámeckou kaplí

Osmdesát tisíc korun z výhry v soutěži o nejlepší podnikatelský záměr nadějná studentka použila na zkvalitnění demo verze aplikace, grafiky a webových stránek. Jeden a půl milionu poté získala od rodiny, její příbuzní totiž sami patří k významným chovatelům. Prvním platícím zákazníkem se loni v srpnu stala farma čítající sto čtyřicet ovcí. „Doufám, že se podobně velká inovace ve prospěch chovatelů podaří udělat i v Česku,“ připouští žena.

V současné době aplikace nabízí využití dvou licenčních balíčků, konkrétně základní a každodenní péče. Kromě základního přehledu zvířat je doplněná o problematiku rozmnožování, kde si chovatel vytvoří připouštěcí plány, krycí listy i vyhodnocení. Výsledkem je tedy karta zvířete, kterou lze otevřít i prostřednictvím mobilu na louce. „Výpočet koeficientu příbuznosti a automatická tvorba rodokmenů zamezují páření mezi geneticky podobnými jedinci a podporují životní pohodu zvířat,“ vysvětluje Sokolová.

Aplikace Festada umí také mnoho dalších funkcí, jako čtení ušních známek přes fotoaparát v telefonu nebo vytváření přehledných grafů, které chovateli poskytnou informace o stádu. Aktuálně studentka pracuje na projektech v Česku, přislíbenou má spolupráci v Kanadě, Německu, Francii, Chorvatsku, Řecku, Paraguayi nebo Argentině. „Stále si pohrávám i s myšlenkou rozšíření evidence na ostatní hospodářská zvířata, všechno má ale svůj čas,“ hodnotí tvůrkyně úspěšného nápadu.