BRNO Z VÝŠKY. Na obrovský úspěch rozhledny Holedná chtějí navázat hned čtyři projekty. Tomáš Jašíček navrhl věže umístit na Kraví horu, Palackého vrch a Vinohrady. „Žil jsem v Řecku, které je hornaté, členité a nabízí tak hodně výhledů. Brno má také spoustu kopců, odkud by se dalo pozorovat. Často jsou ale tato místa zarostlá stromy. Rozhledny by vznikly tam, kde už výhledy byly v minulosti,“ nastínil Jašíček. Postoupil také záměr postavit rozhlednu nad pivovarem Starobrno.

NA ULEVENÍ. Konec nevzhledných zákoutí nebo zapáchajících keřů, kde hlavně muži vykonávají svou potřebu, má přinést originální nápad Blanky Otrubové. Do ulic města chce umístit přenosné ekologické pisoáry. Zápach zadrží sláma uvnitř. „Podobné už mají třeba v Paříži. Chci, aby Brno bylo víc in,“ poznamenala Otrubová.

ZAVONÍ I ZAHRAJE. Voňavá a sladká hudební kašna se sochou markomanského krále Marobuda má zaútočit na všech pět lidských smyslů. Ve stanovenou hodinu zahraje krátkou melodii, párkrát za den vypustí sladkou květinovou vůni. Hlavně v létě poskytne zdarma originální sladký nealkoholický nápoj. „Kašen v Brně nebude nikdy dost. Je to něco, co město rozhodně oživí,“ myslí si navrhovatel Robert Keprt.

ZASE HOLEDNÁ. Rozhledna nad Jundrovem už půl roku stojí a míří k ní davy lidí. Často ale po rozbahněných a neupravených cestách. Komfortnější přístup mají zajistit hned dva projekty, které zpevní přírodní cesty vedoucí do obory z Bystrce i Komína. „Lidé vystoupí z tramvaje v Kníničské ulici a k rozhledně přijdou po upravené cestě. Ulehčí se tím Jundrovu,“ uvedl navrhovatel a bývalý bohunický starosta Miloš Vrážel.

PŘIPOMÍNKA STAROSTY. Zasloužil se o to, že dnešní Mahenovo divadlo bylo jako první v Evropě plně vybavené elektrickým osvětlením. Někdejší starosta Gustav Winterholler, který Brno vedl v devatenáctém století, má získat důstojné místo posledního odpočinku na Ústředním hřbitově. „Jeho hrob zrušili v roce 1987, přitom za jeho přítomnosti se hřbitov otevíral,“ uvedl autor projektu Petr Gabriel.