Za jedno odpoledne spotřebovali asi dvě stě litrů barvy, což odpovídá přibližně pěti stům sprejům. „Stěna byla legálně pomalovaná už dvakrát. Poprvé v roce 2017 a poté ještě jednou o rok později. Prostřednictvím sobotní akce jsme chtěli prezentovat nejvyšší kvalitu, jakou graffiti na Moravě nabízí,“ přiblížil zástupce prodejny barev ve spreji Pantograff art store Ondřej Vítek.

Vlastníkem areálu je společnost PSN, která komplex koupila v roce 2022. Na stěně vznikl stylizovaný nápis Brno Jedna. Všechny malby pak propojilo jednotné pozadí v zelené barvě s doplňujícími barvami identity. „Žluté prvky odkazují na historii komplexu a plynárenství,“ vysvětlil jeden z autorů nápisu Stanislav Bílek.

Podle Vítka z reakcí kolemjdoucích bylo vidět, že graffiti vnímají pozitivně. „Galerie pod širým nebem je něčím, co ocení každý, kdo místem prochází nebo projíždí vlakem,“ zmínil Vítek.

V plánu jsou další akce vizuální tvorby

Výtvarnému umění pod širým nebem se chtějí zástupci společnosti PSN věnovat i nadále. V plánu jsou další akce zaměřené na vizuální tvorbu a práci s objekty. V následujících měsících například přibudou neotřelé murály.

Futuristický komplex, který je součástí odloučené čtvrti na Plynárenské 1, prošel v posledních měsících změnami. Brno Jedna nyní disponuje moderními kancelářemi a prostory pro jednorázové akce i dlouhodobé aktivity. „Cílem PSN není jen proměna areálu, ale celková obnova lokality, aby mohla nabídnout příjemné místo nejen k práci, ale i setkávání místních obyvatel a veřejnosti,“ popsal ředitel brněnské PSN Petr Pospíšil.

Fotogalerie: Stěny areálu Brno Jedna v brněnských Zábrdovicích zkrášlily graffiti.

Díky spolupráci se společností Podané ruce je například vyčistěné okolí Brna Jedna, které se nachází kousek od nábřeží řeky Svitavy a oblíbené cyklostezky. „Proměna takto složité lokality je běh na dlouhou trať. Pomocí podobných akcí bychom veřejnosti rádi přiblížili, jakým směrem chceme, aby se čtvrť ubírala,“ podotkl Pospíšil.

MŮŽE VÁS ZAUJMOUT: Nový dům na Bratislavské v Brně: kubismus a schodiště s unikátními malbami

Slavnostní vojenskou přísahu složili čerství studenti brněnské Univerzity obrany v pátek v kasárnách v Šumavské ulici. | Video: Deník/Terezie Heinz