Nemocnice kvůli tomu omezují plánovanou péči. Lékaři a sestry jsou zatížení standardní péčí, přibývá pacientů s covidem a musí pokračovat očkování i testování. Představitelé kraje už od minulého týdne sbírají požadavky na pomoc armády. „V současnosti svoje požadavky na armádu nahlásila šestice nemocnic, jedná se asi o 54 vojáků. Po krizovém štábu se ozvala také znojemská a ivančická nemocnice," přiblížil Grolich.

Mezi zájemci o pomoc armády jsou obě brněnské fakultní nemocnice, Vojenská nemocnice Brno a nemocnice v Břeclavi, Hodoníně a Kyjově.

Očkování na jihu Moravy.
Opět s vojáky. Přetíženým nemocnicím na jihu Moravy uleví armáda

Další možností je podle něj například oslovení vyšších odborných škol a středních škol, aby zdravotní sestry starší osmnácti let pomohly v nemocnicích formou praxe. „Třeba u policie je mimo nouzový stav pomoc problematická. Je možné, aby pomáhali jen dobrovolníci," zmínil hejtman. Nad vyhlášením stavu nebezpečí však zatím neuvažovali.

Malá očkovací centra

Oceňuje, že Jihomoravané stále mají zájem o první i třetí dávky očkování proti covidu. „Musíme navyšovat kapacity na očkování v nemocnicích, někde už narážíme na strop. Počítáme s tím, že budeme s velkou mírou pravděpodobnosti zřizovat malá očkovací centra," uvedl Grolich.

Jako s prvními budou jednat zástupci kraje s představiteli znojemské nemocnice. „To budeme řešit hned. Budeme také dělat analýzu, na co se musí jednotlivé nemocnice připravit. Zástupci zařízení nám musí dát zpětnou vazbu," doplnil Grolich.

Nová asfaltová cesta povede od tramvajové konečné Rakovecká k nedaleké zátoce Brněnské přehrady.
Šalinou na konečnou a z ní k Brněnské přehradě: nová stezka povede z Rakovecké

Problémy s covidem hlásí také krajští záchranáři. V posledních dnech se dostávají opět na rekordní čísla, pokud jde o počet událostí. „Evidujeme jich často i přes tři sta, konkrétně v neděli to bylo 338. Jedná se o zhruba čtvrtinový nárůst oproti normálu. Z toho v téměř třetině případů jde o pacienty s covidem či podezřením na toto onemocnění, jejichž stav se zhoršil," sdělila mluvčí krajských záchranářů Michaela Bothová.

Záchranáři nyní přeskupují své síly a prostředky mezi základnami tak, aby pokryli péči v plném rozsahu. „V tomto týdnu přidáme ke standardnímu počtu výjezdových skupin už třetí záchranářskou posádku, dvěma týmy jsme běžný provoz posílili už v minulém týdnu," doplnila Bothová.