Při obvyklé operaci musí chirurgové upravit kost na míru implantátu. Pacienti kvůli tomu ztratí části zdravé tkáně. Vynález z Brna naopak maximum tkáně zachová. „Uvedený systém je ukázkou chirurgie na míru, a to při minimálním zásahu do biologického systému. Výsledkem může být dokonalejší obnovení pohybových možností pacienta a zkrácení doby jeho rehabilitace,“ oznámil radiolog Petr Krupa.

Vyztužený implantát je pevný, kloubům dodá i pružnost. „Výztužné žebro dodává implantátu vysokou tuhost a odolnost proti poškození, třeba když odoperovaný člověk později upadne. Elasticita se získává vhodným umístěním pružného členu. Její mechanické vlastnosti je možné dále upravit vzhledem k hmotnosti pacienta a předpokládané dynamice jeho chůze, což uleví mimo jiné i páteři,“ vysvětlil Miroslav Píška z fakulty strojního inženýrství brněnské techniky.

Tým vědců svůj vynález už přihlásil k patentování. Projevilo o něj zájem několik ortopedických a veterinárních klinik. „O využití náhrad budeme mít určitě zájem,“ uvedl třeba mluvčí Fakultní nemocnice Pavel Žára.

Termokamera měří teplotu lidí vstupujících do areálu bohunické nemocnice.
Termokamery u nemocnic v akci: příchozím měří teplotu, při zvýšené hrozí izolace