Původně měla být socha přemístěná nad úroveň pavlače. Záhy se ale ukázalo, že takový zásah by byl velmi riskantní. „Sousoší je vytvořeno z vápenného štuku pravděpodobně přímo na místě modelováním na zazděné ocelové dráty. Ačkoli je socha částečně krytá střechou nad pavlačí, materiál je silně degradovaný. Štuk je měkký, sypký na dotek a jeho kvalita se nezlepšuje ani do hloubky," popsal před rekonstrukcí, ke které odborníci přistoupili již před deseti lety, odpovědný restaurátor Jindřich Plotica. Při pokusu o přemístění památky by podle něj hrozilo minimálně třicetiprocentní riziko, že se socha nenávratně rozpadne.

Socha tak zůstala na svém místě a přistavená pavlač, která slouží nájemcům bytů v Paláci Chlumeckých, ji obestupuje. Nesměla se totiž přerušit. „To vychází z posouzení hasičů, kdy v tomto místě nemohla být přerušená pavlač z důvodu únikových tras a vzdáleností osob z bytů v pátém nadzemním podlaží," odůvodnil jednatel společnosti, která dům vlastní a před deseti lety jej rekonstruovala, Ondřej Vymazal.

Historickou sochu v Paláci Chlumeckých po rekonstrukci rozděluje pavlač.
Svatý za mřížemi, vtipkují o umístění sochy v Brně. Podívejte, jak ji obestavěli

Brněnský odbor památkové péče i Národní památkový ústav stávající polohu sochy, včetně prosklené části pavlače, která ji ohraničuje, odsouhlasil. Sochu svaté Anny s dítětem bylo nutné také zrestaurovat.

Konkrétně šlo o opravu ruky a celého povrchu díla. „S ohledem na uvedené okolnosti bylo po dohodě s odborem památkové péče zvoleno toto řešení. Jako společnost se při našich rekonstrukcích snažíme s respektem přistupovat k historickým hodnotám našich budov a pokud je to alespoň trochu možné, zachovávat je pro další generace,” vysvětlil Vymazal.

Obří šmoulí vesnice vyroste na brněnském výstavišti.
Na výstavišti v Brně vyroste obří šmoulí vesnice. Podívejte se, jak bude vypadat

Socha má své místo na domě už od poloviny devatenáctého století, kdy palác vznikl na parcelách čtyř středověkých domů. V domě v minulosti sídlila řada institucí, například Vojenský zemský soud či redakce Lidových novin. Na začátku dvacátého století tam v přízemí fungovala také Brichtova kavárna, kde se scházeli vlastenci. Nyní slouží Palác Chlumeckých k provozu obchodů a kanceláří. Ve dvou nejvyšších patrech, na jejichž pomezí je také zmiňovaná socha, jsou byty.