Novou památkovou zónu vyhlásilo v únoru ministerstvo kultury. Kromě centra města zahrnuje také Černá Pole, Husovice, Ponavu, Veveří, Pisárky, Staré Brno, Žabovřesky, Stránice a Zábrdovice. Domy a veřejná prostranství včetně zeleně tím získaly ochranu před necitlivou přestavbou či bouráním. Do té doby fungovalo pouze ochranné pásmo městské památkové rezervace v historickém jádru Brna. Přísnější ochrana u některých obyvatel i vedení městských částí sklízela kritiku. 

Podle množství památek a architektonických skvostů je zóna rozdělená do čtyř oblastí. V té nejcennější je podle památkářů nutné zachovat architektonickou strukturu a historické hodnoty při veškerých úpravách prostranství, domů i stromů.

Po neorenesanční vile z devatenáctého století zůstalo v brněnské ulici Hlinky dnes už jen staveniště.
Demolice cenné vily na Hlinkách v Brně: Chybovali skoro všichni, říká ombudsman

Proti opatření se ohradily například městské části Brno-střed nebo Královo pole, s nevůlí se vyhláška setkala také u některých obyvatel či firem. „Památková péče je v tomto případě nadměrná, a tím nesmyslně uvaluje nové povinnosti na tisíce dotčených osob a iracionálně zvyšuje administrativní zátěž orgánu památkové péče," namítá například vedení Brna-středu.

Ministerstvo kultury se bránilo tím, že je ochrana kulturního dědictví ve veřejném zájmu. S postojem vedení města nesouhlasí také brněnští Piráti. "Považujeme to za velice nebezpečné a zejména nesmyslné rozhodnutí," okomentoval rozhodnutí předseda opozičního klubu Marek Lahoda.