V pondělí 28.5. se k návrhu přestavby vyjadřuje odborník samostatně. Co a jak doporučí, je ponecháno na jeho libovůli. V praxi to tedy může vypadat tak, že zatímco v jednom domě památkář dovolí vyměnit okna, v téměř identické stavbě hned vedle to jeho kolega zakáže. Národní památkový ústav v Brně, pod který spadá celý Jihomoravský kraj a Vysočina, proto vydává nová interní pravidla. Ta přesně určí, jak domy chránit.
„Když to řeknu s nadsázkou, až doteď se o osudu staveb rozhodovalo podle toho, jak se který památkář vyspal. Chceme změnit systém subjektivního hodnocení tak, aby byl průhledný a lidé věděli, co od nás můžou očekávat,“ vysvětlil šéf brněnského Národního památkového ústavu Petr Kroupa.
Nemělo by tak k docházet k excesům, jakým byl vystaven například architekt Miroslav Vochta. Při obnově letohrádku Portz, který zakoupil u Mikulova, totiž památkáři v průběhu času měnili názory na už odsouhlasené plány rekonstrukce. „Nejdříve vydali závazné stanovisko a podle něho jsem začal dělat. Později se jim ale některé změny přestaly líbit a nakonec mi na stole přistál posudek, podle kterého tu stavbu vlastně ničím,“ řekl Vochta. Podle něho bude zajímavé vidět, jestli změny pravidel skutečně k něčemu budou.
I když to tak na první pohled nevypadá, změna se dotkne také obyčejných lidí, kteří běžně rekonstrukce zámků nedělají. Jen v Brně žijí na sto padesáti hektarech takzvaného ochranného pásma, které se rozkládá okolo památkové rezervace městského centra, tisíce obyvatel. Ti všichni, pokud chtějí například vyměnit okna, se musí ptát na názor památkářů. Častokrát vůbec netuší, jestli jim rekonstrukci vůbec někdo povolí.
„Nová pravidla zveřejníme a každý se bude moci podívat, co v nich je. Bude tak dopředu vědět, co od nás lze očekávat Budeme teď daleko čitelnější,“ doplnil Kroupa.
Pracovníci památkového ústavu nyní pravidla sepisují ve spolupráci s kolegy z magistrátu. „Dohodneme se, co je pro nás vlastně důležité. Zatímco my doporučujeme, oni mají razítko, kterým povolují. Naše rozhodnutí teď budou jednotná a nebudeme se lišit v názorech. Zabráníme tím především spekulacím o možné korupci,“ míní náměstek pro výkon památkové péče Zdeněk Vácha.