Domy z konce devatenáctého a začátku dvacátého století dostanou na mnoha místech Brna protekční ochranu. Brněnští památkáři nyní připravují vyhlášení nových památkových zón, které by je měly více chránit proti neodborným přestavbám.
„Území, která bychom chtěli prohlásit za památkově chráněné zóny, jsou vlastně živou učebnicí vývoje architektury,“ myslí si Martin Zedníček z magistrátního Odboru památkové péče.
Nové památkové zóny by měly vzniknout především na frekventovaných brněnských ulicích jako je Veveří, Kotlářská a v okolí náměstí Konečného. „Většina z těch domů nemá statut památky, ale měli bychom posílit jejich památkovou ochranu. Například výměny tradičních dřevěných oken za plastová je velmi poškozují. Měli bychom se snažit o maximální zachování původnosti,“ řekl Zedníček.
Památkáři vytipovali čtyři oblasti, kde by mohly zóny vzniknout. Jejich zrod ale nebude jednoduchý a potrvá prý několik let. Nemohou je totiž vyhlásit sami, na to má právo pouze ministerstvo kultury. „Pro nás je důležité především posoudit,jestli je historická a umělecká hodnota staveb dostatečná. Pokud uznáme že ano, vydáme vyhlášku,a zóny ustavíme,“ potvrdila mluvčí ministerstva kultury Tereza Žižková.
Lidé, kteří na těchto ulicích bydlí, se ale obávají zdražení všech oprav na domech. „Já vím, že by historické okna jsou lepší než nové z plastu. Když je ale budu chtít vyměnit, peníze mi navíc nikdo nedá,“ myslí si Jana Kovaříková z Lidické ulice.
Hlučně se před čtyřmi lety postavili vyhlašování památkové zóny například obyvatelé Popice, která je přidružená ke Znojmu. Petici tehdy podepsalo sto třináct ze sto třiceti obyvatel obce.
Protesty ale bývají podle mluvčí ministerstva okrajovou záležitostí. „Někdy se ozývají obce s oficiálním nesouhlasem. To je ale poměrně zřídkavý jev,“ řekla Žižková.