Ve znaku brněnských Židenic jsou na modrém poli kromě žlutého listu i dva bílé trojúhelníky. Symbolizují kopce vymezující hranice městské části. Levý představuje Židenický kopec neboli lesopark Akátky. Druhý Bílou horu. Kopec nabízí výhledy na všechny strany Brna. Na jeho vrcholu se také v devatenáctém století konaly dělnické demonstrace. Připomíná je památník. Bílé hoře je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Přírodní klenoty jižní Moravy.

NOVÝ DÍL SERIÁLU PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY ČTĚTE V PONDĚLNÍM (DNEŠNÍM) VYDÁNÍ JIHOMORAVSKÝCH DENÍKŮ ROVNOST.

Podloží kopce tvoří vápenec. V minulosti se v okolí Bílé hory rozvinul vápenický a cementářský průmysl. „Kvůli vápenci byl proto kopec zřejmě pojmenovaný jako Bílá hora. Existuje ještě jedna varianta, že vrch dostal jméno podle zjara kvetoucích stromů," říká brněnská historička Milena Flodrová. Dodává, že v letech 1951 až 1992 se kopec oficiálně jmenoval Hybešova hora.

Jméno dostal podle brněnského sociálního demokrata Josefa Hybeše, který v Brně na konci devatenáctého století proslul organizováním stávek textilních dělníků. Některé z manifestací se konaly přímo na Bílé hoře.

Na jejím vrcholu je dodneška připomíná památník. „Monument tam umístili v roce 1967. Mnoho let však bylo na památníku špatné datum. Kameník to spletl a vytesal, že Hybeš vedl na Bílé hoře demonstraci v roce 1869. Tehdy mu ale bylo teprve devatenáct let. Správné datum největší demonstrace je 1893. Obrovské množství dělníků přišlo na Bílou horu prosazovat všeobecné volební právo. Četníci demonstraci rozehnali," popisuje Flodrová. Podotýká, že ještě před památníkem dělnických demonstrací stával na Bílé hoře pomník Josefa Hybeše.

Kopec Bílá hora nabízí výhledy na všechny strany Brna.

Památník demonstrací stojí na místě dosud. Je ale zdevastovaný a posprejovaný. Vedení Židenic jej chce v budoucnu rekonstruovat. Připravuje projekt na obnovu celého lesoparku na Bílé hoře. Letos na jaře proto uspořádalo soutěž o nejlepší návrh na obnovu.

Jako nejlepší vybralo vedení městské části návrh od Hany Trtílkové. „Soutěž měla podnítit k diskuzi o podobě kopce odborníky i obyvatele. Soutěžní návrhy poslouží jako inspirace pro konečný projekt. Chceme co nejvíce zachovat přírodní charakter místa. Proto jsme jako vítězný vybrali návrh, ve kterém se autorka soustředila na přírodní architekturu," vysvětluje místostarosta Židenic Jiří Nesiba.

Vítězka Trtílková navrhuje na Bílé hoře kromě upravení cest a vegetace také postavit malou vyhlídku nebo skluzavku. Kompletní projekt na obnovu lesoparku má být hotový do roku 2014. „Pak požádáme o evropské dotace," nastiňuje místostarosta.

Místo dřív bývalo upravenější i podle některých obyvatel Židenic. „Také výbava byla lepší. Jenže dřevěné branky rozkradli bezdomovci. Postupně se změnil i výhled z Bílendy. Když ještě nestála sídliště v Líšni a Vinohradech, bylo odtamtud vidět do lesů a luk," vzpomíná Petr Holý. V Židenicích bydlí od roku 1968 a Bílá hora byla místem jeho dětských her. „Tehdy frčel Vinnetou. Běhali jsme tam mezi skalami a hráli si na indiány. Na svazích se také lyžovalo a sáňkovalo. Později se na Bílendu dalo chodit i na milostné schůzky," vzpomíná Holý. Pomník postavený za minulého režimu mu na Bílé hoře nikdy nevadil.

Kopec Bílá hora nabízí výhledy na všechny strany Brna.Naopak silnou kritiku vyvolal v posledních letech pomník rudoarmějců, který odhalili v roce 1946 v Králově Poli. Bývalý místostarosta městské části René Pelán apeloval na odstranění komunistických symbolů srpu a kladiva. Nechal je dokonce zbrousit.

Symbol se nakonec na památník vrátil. Poškodili jej také vandalové, kteří monument pokreslili hákovými kříži. „Emoce kolem památníku se v poslední době uklidnily. Nemuseli jsme už delší dobu řešit žádný vandalismus. Já sám s pomníkem problém nemám. Je to kus historie," myslí si starosta Králova Pole Roman Vykoukal.

Pozůstatek války

Na Bílé hoře se návštěvníci setkají také s válečnou historií. Na kopci zůstala německá pozorovatelna z druhé světové války. „Při bojích o Brno proti sobě v okolí kopce bojovala německá námořní děla a sovětská námořní jednotka. Na konci války už totiž Němci námořnictvo neměli a přesouvali své jednotky, jak se dalo," nastiňuje historik Vlastimil Schildberger z Moravského zemského muzea v Brně.

K historii Bílé hory připojuje ještě jednu zajímavost. V židenické Gajdošově ulici byl nedaleko kostela německý kryt. „Bylo v něm hodně příslušníků německého letectva, kteří také údajně bránili Bílou horu. Když se vzdávali, jeden z příslušníků SS zastřelil sovětského majora. Ze msty Rusové všechny Němce v krytu postříleli. V okolí Gajdošovy ulice jsou pohřbení dodnes," uzavírá historik.

Přírodní památka Bílá hora

Forma ochrany: přírodní památka

Vyhlášeno: 1. února 1992

Rozloha: 0,65 hektaru

Jak se tam dostat: Bílá hora se nachází v brněnských Židenicích. Lidé se k přírodní památce dostanou z Líšeňské nebo Slatinské ulice.

Důvod ochrany: Výskyt teplomilných travin se vzácnými rostlinnými druhy, například růží malokvětou či hlaváčem šedavým. V místě žijí i vzácní živočichové, například měkkýš žitovka obilná či pták lejsek šedý.

Mapa: turistická mapa Klubu českých turistů číslo 85

Hybeš vedl také abstinenty

Brno - Za minulého režimu mu postavili dva pomníky. Jeden na kraji Lužánek, druhý na Bílé hoře v Židenicích. Ani jeden už nestojí. V roce 1974 po něm pojmenovali běh brněnskými Židenicemi. Dodnes má v Brně čtyři pamětní desky, je po něm pojmenovaná i ulice. Josef Hybeš je v nekrologu brněnských radních charakterizovaný jako „všeobecně oblíbený a vážený zdejší občan".

V devatenáctém století proslul jako velký zastánce textilních dělníků a organizátor jejich stávek. Podle historičky Mileny Flodrové patřil k prvním idealistickým zastáncům nezkaženého socialismu. „Žil velmi skromně. Hlásal, že se všichni mají mít dobře. Komunisté jej ale po roce 1948 zneužili k propagaci vlastní ideologie. Hybeš zemřel v Brně v roce 1921, přibližně dva měsíce po založení komunistické strany. Patřil k idealistům. Kdyby žil déle, jistojistě by další vývoj strany odnesl životem, nebo skončil v kriminále," myslí si historička.

Jeho idealismus a zápal pro věc dokládá historkou. „Když při manifestacích viděl člověka, který se třásl zimou, neváhal mu dát svůj kabát," zmiňuje Flodrová.

Dělnické demonstrace organizoval Hybeš také na Bílé hoře. Největší se uskutečnila v červnu 1893. Svolali ji sociální demokraté kvůli prosazení všeobecného hlasovacího práva. „Promluvit měl Hybeš, ale četníci demonstraci rozehnali," uvádí internetová Encyklopedie dějin města Brna.

Dělnické manifestace se podle Flodrové konaly koncem devatenáctého století často. „Souviselo to s tehdejším rozvojem Brna. Bylo jedním z nejprůmyslovějších měst Ra-kouska-Uherska," vysvětluje historička.

Sociálnědemokratický politik Hybeš působil také jako redaktor Rovnosti. V roce 1907 založil Spolek pro stavbu zdravých a laciných obydlí. A v roce 1900 se stal předsedou brněnského spolku abstinentů. „Účelem spolku bylo poučování o škodlivých a zhoubných následcích pití alkoholu, nabádání k plné zdrženlivosti a potírání alkoholismu vůbec. Členové se zavazovali k úplné abstinenci. A také k tomu, že porušení abstinence nahlásí ihned předsednictvu a vrátí legitimace," popisuje encyklopedie.

TŘI VZÁCNÉ ROSTLINY

Svída krvavá
Lesopark Bílá hora v brněnských Židenicích je významný také kvůli výskytu vzácných rostlin. Jednou z nich je i svída krvavá. Je to keř nebo malý strom. Roste na severní polokouli v mírném pásmu. Charakteristické jsou pro ni černé bobule. Roste volně, ale lidé ji často pěstují také v zahradách jako okrasnou dřevinu, nebo v nádobách jako bonsaj. V zimě překvapí svída krvavá krásným zbarvením holých větví. Při pěstování na našem území je poměrně odolná.

Hlaváč šedavý
Rostliny hlaváčů připomínají po odkvětu štětku. Je to i případ hlaváče šedavého. S ním se mohou milovníci botaniky setkat také na Bílé hoře. Stonek může být vysoký až pětašedesát centimetrů. Květy mají fialově-šedou barvu. Hlaváč kvete od července do října. V Česku je hlaváč šedavý zařazený mezi ohrožené druhy. V zemi rostou ještě další tři druhy hlaváčů. Ve světě však není jeho taxonomie dokončená. Odborníci zatím znají přes osmdesát druhů hlaváčů.

Modřenec chocholatý
Na Bílé hoře mohou lidé při procházce narazit také na rostlinu se zvláštním bohatým modrým květem. Jeho vrchní část má výrazně jiný tvar než spodní. Vrcholový hrozen se skládá ze čtyřiceti až sta malých květů. Řeč je o ohroženém modřenci chocholatém. Jeho kořen je cibulovitý. Vykvétá v květnu až červenci. Dříve se u nás vyskytoval podstatně častěji. Kromě jižní a střední Evropy, jihovýchodní Asie a severní Afriky roste i na Kanárských ostrovech.