Suverénně nejvyšší podíl vyléčených drží Blanensko, kde už nákazu nemá sedmnáct z osmnácti lidí. Více než dvoutřetinovou úspěšnost mají v Brně a na Znojemsku. Nejhorší jsou v tomto ohledu na Břeclavsku, vyléčily se tam dosud dvě pětiny nakažených.

Hygienici mají přísné postupy pro to, aby někoho mohli označit za uzdraveného. „Kritérium pro vyléčení jsou dva negativní vzorky z horních cest dýchacích odebrané v intervalu delším než čtyřiadvacet hodin. Vzorky by měly být odebrány po vymizení příznaků nejméně sedm dní od začátku onemocnění nebo po více než třech dnech bez horečky," vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek.

V kraji je momentálně dohromady 177 nakažených. Nejvíce jich evidují hygienici na Břeclavsku, a to konkrétně 66. Rovná padesátka pozitivních případů je v Brně. O polovinu méně pozitivních případů sledují odborníci na Brněnsku. Dvacítka nakažených se momentálně nachází na Znojemsku, na Vyškovsku jich je dvanáct. Na Blanensku je pouze jediný nakažený.

Hygienici i nadále potvrzují pokračující nárůst případů vyléčených než aktuálně pozitivních. „U většiny aktuálně pozitivních případů se však už nejedná o akutní stav onemocnění, jedná se o doznívání onemocnění, případně o stav před ukončením izolace, většinou domácí," podotkla Ciupek.

Nové případy nákazy odborníci identifikují takřka výhradně z blízkého okruhu už nakaženého, obvykle se jedná o členy rodiny nebo spolubydlící. „Už prakticky nezaznamenáváme případy, které by vznikly v souvislosti s takzvaným komunitním šířením infekce," potvrdila Ciupek.

K prvnímu máji odborníci v celé republice dosud potvrdili nákazu u 7 740 lidí. Onemocnění koronavirem podlehlo 241 lidí po pozitivním testu. V kraji jich dosud bylo sedmnáct.