Panenky je nyní možné koupit za šest set korun v brněnském obchodním domě Ikea a zachránit tak život dětem v Africe, Asii a dalších zemích třetího světa. „Říkáme tomu adopce. Za těch šest set korun pak Unicef nakoupí vakcíny proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, spalničkám, tuberkulóze a černému kašli a proočkuje děti v krizových oblastech,“ vysvětlila cíl projektu ředitelka Unicef Pavla Gomba.

Každá panenka má svůj rodný list se jménem, místem odkud pochází a datem vytvoření a údaje o člověku, který panenku ušil. Kupující dostane od Unicef pohlednici kterou pošle právě tomu, kdo panenku ušil. „Stanou se tak společně adoptivními rodiči,“ dodal ředitel projektu Panenky Unicef Radovan Kareš.

Patronkou projektu je také brněnská módní návrhářka Liběna Rochová. Její panenku Slečnu Martu K. vydražil kupující na aukci za 51 tisíc korun. „Jedna moje známá mi věnovala překrásné staré krajky, ze kterých jsem panenku ušila. Nakonec panenku vydražil její syn a ona ji najde pod stromečkem. Prý se ty krajky nesmí dostat z rodiny,“ prozradila životopis jedné z panenek Rochová.

Panenky ušily v hodinách výtvarné výchovy i děti z brněnské Základní školy Pavlovská. „Dělaly jsme ji asi měsíc a nejtěžší bylo přišít oči, nos a vlasy,“ prozradily Anna Marie Otoupalová a Markéta Šmídová o svém Batmanovi jménem Patrik.

Unicef na celém světě ročně proočkuje 500 milionů dětí, v Brně od roku 2005 získal přes 250 tisíc a koupil přes čtyři stovky vakcín.