Význam rodiny a manželství je v krizi. Její řešení může nabídnout institut Jana Pavla II. pro manželství a rodinu. Působí při Papežské lateránské univerzitě v Římě. Jihomoravští radní nyní usilují o to, aby v Brně vznikla pobočka institutu. Ideálně už v roce 2013. Na ten totiž připadá 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.
Podle krajského radního Davida Macka může brněnská pobočka vyučovat dva magisterské dvouleté obory. Bioetiku a také teologii manželství a rodiny. „Soukromá škola bude otevřená všem, nejen katolíkům,“ zdůraznil Macek.
Výhodou školy podle něj bude, že může spolupracovat s centrálou v Římě i dalšími pobočkami ve světě. „Problematice rodiny se zatím žádná škola u nás nevěnuje interdisciplinárně. Rodinou se institut zabývá z hlediska práva, filozofie, teologie, ale i psychoterapie či sociologie,“ vyjmenoval Macek, který je absolventem institutu v Římě.
Kraj teď podle něj shání sponzory, kteří vznik pobočky v Brně podpoří. Také už se uvažuje o možném učitelském sboru.
Nezbytnou podmínkou k tomu, aby pobočka vznikla, je podle stanov centrály v Římě souhlas místního biskupství. „Na předběžných jednáních vyslovil biskup Cikrle projektu podporu. Nyní čekáme, až z Říma přijde oficiální návrh. Kdy to bude, nevíme,“ sdělila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.
Protože brněnskou pobočku institutu má zřizovat přímo Vatikán, nevztahuje se na ni akreditační systém českého ministerstva školství. „Vzdělání z pobočky zahraniční vysoké školy se považuje za zahraniční vysokoškolské vzdělání. A podléhá právnímu řádu země, ve které sídlí mateřská škola,“ vysvětlil ředitel ministerského odboru vysokých škol Jiří Nantl.
Ministerstvo školství teď ale jako součást nového vysokoškolského zákona chystá zpřísnění podmínek pro působení zahraničních škol v Česku. „Působí u nás totiž školy, u nichž není jasné, jaké k tomu mají oprávnění ve svých domovských zemích. Některé dnes proto slouží jen k obcházení českého akreditačního systému,“ zdůraznil Nantl.
To podle něj pravděpodobně nebude případ vatikánského institutu. „Papežská lateránská univerzita je mezinárodně ceněná. Její diplomy mají velkou váhu i u nás. Půjde zřejmě o specifické vzdělání, které v přímém zaměření na rodinu dosud nemá v Česku obdoby,“ doplnil Nantl.
V Brně se témat rodiny a manželství dotýkají některé obory Masarykovy univerzity. „Na fakultě sociálních studií se jimi zabývá psychologie, sociologie, sociální politika a sociální práce nebo genderová studia. Na univerzitě fungují i dva výzkumné instituty, jež se rodinou zabývají,“ sdělil David Povolný z tiskového odboru Masarykovy univerzity.
Témata rodiny se objevují i v některých předmětech Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ta od roku 2006 organizuje kombinované studium i v Brně. „I když naše škola a plánovaná pobočka vycházejí z křesťanského pohledu na svět, naše zaměření se liší. Rodině a manželství se věnujeme jen v některých předmětech. Je dobře, že u nás možná vznikne škola zaměřená přímo na tyto problémy,“ uvedl proděkan olomoucké teologické fakulty Pavel Černuška.
Římský institut Jana Pavla II. má dnes své pobočky například ve Spojených státech, Brazílii, Indii, Austrálii nebo Mexiku. Jediná evropská pobočka je zatím ve Španělsku.