Už jako dítě byla Anna Xaverová neustále v pohybu. Závodně běhala, jezdila na běžkách, později se stala tělocvikářkou. V dospělosti pak projela svět od Ameriky až po Asii a pokořila i Kilimandžáro. Z náročných výprav se vždy vrátila v pořádku. Osudnou se jí paradoxně stala až obyčejná jízda na kole v brněnském Komíně v roce 2013. „Bylo to týden po mém návratu z Albánie, kde jsme jezdili v horách těžké terény. Jela jsem domů z výletu po cyklostezce a srazila se s jiným člověkem na kole,“ vypráví.
Nechtěla žít
Zatímco cyklista bez problémů nasedl a odjel, Xaverová se probrala až v nemocnici. „Ač jsem měla přilbu, odnesla to hlava s těžkým otřesem mozku, měla jsem poničenou plíci a poraněnou míchu. Zůstala jsem jako ležák, ničím jsem nehýbala, nic jsem necítila, nešlo mi mluvit, dýchat. Byla ze mě ležící mrtvola. Opravdu jsem nechtěla žít,“ popisuje žena, které se největší oporou v těžkých chvílích stala rodina.
Protože po úrazu zůstala zcela nehybná, pravidelné cvičení a rehabilitace se pro ni staly důležitou součástí života. Právě s nimi jí pomohli v brněnském ParaCENTRU Fenix. „Přijali mě na cvičení, rozhýbávali mě. Zároveň mi ale pomohli i s opravou vozíku nebo s žádostí o příspěvek na péči,“ upřesňuje.
Nyní Xaverová opět žije naplno, od svého úrazu už letěla v tandemu na paraglidu nebo se potápěla s bombou v bazénu. Aktivní zůstává i díky výletům a volnočasovým aktivitám, které Fenix organizuje jako součást sociální rehabilitace.
Když umění pomáhá
Nejen jí, ale i desítkám dalších lidí upoutaných na vozík může pomoci online Dražba pro Fenix, kterou už podruhé uspořádalo právě brněnské centrum. Koupí jednoho z obrazů mladých umělců mohou lidé přispět na potřebné rehabilitace pro lidi po úrazu míchy. Cílem dražby je také propojení světa mladé generace se světem handicapovaných.
Letošní pandemický ročník je podle ředitele Fenixu Michala Odstrčila zcela výjimečný. „Žáci a studenti neměli skoro vůbec příležitost vzdělávat se ve škole. O to více si vážíme, že se jim podařilo obrazy vytvořit a věnovat je do naší sbírky. Výtěžek konkrétně věnujeme na rehabilitace, které navzdory pandemii běží neomezeně, a proto je jejich podpora obzvláště potřebná,“ uvádí.
Do sbírky se sešlo přes 260 obrazů ze sedmnácti základních, uměleckých a středních škol nejen z Brna. Nejlepších sedmdesát děl pak vybrala pětičlenná komise složená z významných českých osobností. Hodnotitelem se stal například šlechtic František Kinský, český textař Michal Horáček nebo galeristka Katherine Kastner. Právě z těch nejlepších obrazů mladých výtvarníků mohou zájemci vybírat na webových stránkách Aukčního domu Zezula. Benefiční dražba potrvá do neděle.
Paracentrum Fenix, které je jedním ze dvou takových zařízení v republice, se o klienty po úrazu míchy stará bezmála dvacet let. Aktuálně pomáhá 120 klientům z celé jižní Moravy.