Roky na nich v městské části Černovice hospodaří zahrádkáři či myslivci. Ke své činnosti je využívá i tamní pískovna. Víc než stovka pozemků o výměře přes dvacet hektarů spadla nově do správy Brna. Jejich odnětí Černovicím nově schválili městští zastupitelé. Představitelé Brna uvažují o jejich směně či prodeji, aby v lokalitě vyřešili složité majetkoprávní vztahy.

Podle bývalého starosty Ladislava Kotíka ale Černovice přijdou o velký vliv na pozemky v pískovně i o výdělek několik set tisíc korun ročně z nájmů. „Je v pořádku spolupracovat s městem, ale tohle není férová dohoda. Je jednostranně výhodná, Černovice z toho nemají nic,“ prohlásil Kotík.

Černovičtí schválili přenechání parcel Brnu v červnu. Opoziční zastupitelé kritizovali, že materiál nebyl pořádně připravený. Nedošlo také k projednání a analýze dopadu na černovický rozpočet. „O věci jednal Kotík jako starosta s vedením města od loňského podzimu. Neměl připomínky. Na odsvěření se domluvili už někdy v únoru či březnu,“ reagovala nynější starostka Černovic Petra Quittová.

O konkrétním využití parcel představitelé Brna teprve rozhodnou. „Řešíme budoucí majetkoprávní uspořádání na Černovických terasách, konkrétně v lokalitě Pískovna Černovice. Proto potřebujeme množství pozemků, které můžeme nabídnout do směny či k prodeji. To je důvod, proč jsme navrhli a schválili jejich odnětí,“ sdělila primátorka Markéta Vaňková.

V lokalitě černovické pískovny je podle jejího jednatele Jiřího Novotného v současnosti mezi vlastníky parcel chaos, který brání jejímu dalšímu rozvoji. „Zakazují nám třeba přejezd přes jejich pozemky. Díky odsvěření se s nimi může město vypořádat, dostanou jiné pozemky, a Pískovně se uvolní ruce,“ poznamenal Novotný.

Soukromí majitelé parcel nejnovější krok města vítají. Někteří jsou ochotní je směnit, jiní prodat.

POZEMKY

- Parcel je víc než 100.

- Velké jsou přes 20 hektarů.

- Nachází se v lokalitě černovické pískovny v Brně.

- Černovice je Brno svěřilo do správy postupně v letech 1996 až 2017.

- Nově je získá zpět do správy.