Výsledky sedmnáctého ročníku soutěže vyhlásili pořadatelé ve čtvrtek, přihlásilo se do něj rekordních třicet děl krajinářské architektury. Z osmi oceněných jsou čtyři z jižní Moravy.

Vítězný brněnský park tvoří unikátní prostředí v centru města. „Prostor parkového náměstí byl živý a plný lidí různých sociálních skupin a věkových kategorií. Návštěvníci si rádi poseděli u vody nebo u šálku kávy, uspořádali piknik na trávníku, hráli hry nebo se procházeli,“ popsal atmosféru při hodnocení člen poroty Attila Tóth, slovenský krajinářský architekt. Video ukazuje, jak působí prostory na Moravském náměstí ve večerních hodinách:

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Kontrastem ke kavárně s terasou a hřištěm propojující park s rušnou ulicí jsou protější travnaté plochy a trvalkové záhony ve stínu stromů. Návštěvníkům poskytují stín a ochlazení. „Nový vodní režim parku využívá srážkovou vodu pro zalévání a zasakování do hlubších kořenových vrstev. Ocenili jsme také ochranu kořenů původních stromů a úpravu prokořenitelného prostoru ještě před stavebními pracemi a zamezení zhutnění půdy, což přispěje k plnohodnotnému rozvoji bohatého stromového, keřového i bylinného patra,“ sdělil další člen poroty, zkušený zahradník Aleš Kurz.

Nové brněnské hlavní nádraží.
Nové nádraží v Brně? Když to půjde dobře, v roce 2035, věří ve Správě železnic

Podle porotců prostor obstojí i v evropském srovnání. „Zásadní ovšem bude péče v následujících letech,“ připomněl Ondřej Feit, ředitel spolupořadatele Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Ze třiceti děl porotci na základě dodaných podkladů vybrali třináct, která koncem září navštívili. „Prohlídky na místě mají obrovský význam, protože žádná fotografie, popis ani výkres se nevyrovná přímému zážitku. Soutěžní přehlídka nehodnotí pouze kvalitu návrhu, ale také kvalitu realizace, rostlin a aktuální péči,“ vysvětlila krajinářská architektka a porotkyně Jitka Trevisan.

Znojemský park přenesl porotce do meziválečného období

Pětičlenná odborná porota udělila kromě hlavní ceny i další ocenění a čestná uznání. Druhým favoritem na nejvyšší stupínek byl obnovený Jubilejní park ve Znojmě. „Při vstupu do parku jsme se přenesli do meziválečného období. Autentické a kvalitně zrestaurované dílo Josefa Kumpána svědčí o kvalitě projektu i obětavé péči města,“ komentoval Tóth.

Nová podoba Božetěchova sadu v brněnském Králově Poli je dle porotců naopak příkladem moderního a soudobého přístupu, který respektuje genia loci místa, ale zároveň také potřeby současných obyvatel. „Park pro lidi!“ neskrýval nadšení Aleš Kurz. „Propojení s pomníkem a kostelem je dokonalé. Mrtví s živými vedle sebe. Minulost, přítomnost a budoucnost v dětech, kterých tady bylo snad nejvíc ze všech parků,“ shrnul porotce Aleš Kurz.

Do hlasování o Cenu veřejnosti se od poloviny září do poloviny října na webu www.parkroku.cz zapojily tisíce hlasujících. Vítězství si po napínavém souboji odnesla znovuzrozená zahrada vily Panowských v Ivančicích na Brněnsku se ziskem přes sedmnáct tisíc hlasů.

OCENĚNÍ Z JIŽNÍ MORAVY:

Park na Moravském náměstí v Brně - Park roku 2023

Památková obnova Jubilejního parku ve Znojmě - Cena za zdařilou citlivou interpretaci historického odkazu a příkladnou péči

Obnova parku Božetěchův sad, Brno-Královo Pole - Cena za soudobý komplexní, citlivý a uživatelsky přívětivý přístup

Zahrada vily Panowských v Ivančicích - Cena veřejnosti (17 013 hlasů)