Za tři minuty v úplném centru na Palackého náměstí v Ivančicích na Brněnsku. Ještě rychleji pak na místní hlavní železniční stanici, navíc po nedávno vybudovaném propojovacím chodníku. Lidé se na obě místa dostanou pěší chůzí z parkovacího domu, který bude hotový v příštím roce. Vyroste na volné ploše mezi ulicí Pod Rénou a parkovištěm u prodejny Penny Market, nacházející se v blízkosti železniční trati vedoucí až do sousedních Oslavan.

V objektu pro parkování odstaví řidiči 110 aut. S jeho stavbou začnou dělníci podle ivančického místostarosty Jaroslava Sojky ještě letos. „Máme vydané stavební povolení. Stejně tak jsme už vybrali stavební firmu, která parkovací dům vybuduje,“ informoval Sojka.

Dlouholetý poslanec Miroslav Grebeníček z KSČM v nové Poslanecké sněmovně zvolené v letošních sněmovních volbách už nezasedne.
Na pochybách jsem byl už před volbami, říká o výsledku komunistů Grebeníček

Kromě řidičů poslouží parkovací dům i cyklistům. Mohou tam totiž nechat pětadvacet kola. Představitelé města zároveň uvažují i o umístění nabíjecí stanice.

Parkování v objektu bude pro šoféry po celý den zdarma. Bezplatné odstavení aut je podmínkou poskytnutých peněz. Představitelé města na stavbu získali přes dvaadvacet milionů korun z programu ITI Brněnská metropolitní oblast.

Parkovací dům mohou využít obyvatelé města i dojíždějící řidiči, kteří třeba nechtějí platit za odstavení vozu v centru. Nebo pokračují dál v v cestě do Brna například vlakem. Na železniční stanici Ivančice od léta dojdou po novém chodníku. „Je to bezpečná zkratka vedoucí okolo kolejí. Musela být hotová ještě předtím, než začne stavba parkovacího domu,“ sdělil ivančický místostarosta Roman Sládek.

Až do 12. listopadu hlasují Brňané o názvu nového parku v Komárově. Ve hře je pět možností.
Na Luhu nebo U Ledňáčka. Brňané hlasují o názvu nového parku v Komárově

U hlavní vlakové stanice v Ivančicích má vzniknout nový přestupní uzel. Projekt naváže na připravovaný parkovací dům. Cestující snadno a rychle přestoupí z autobusu na vlak nebo opačně. Navíc bezbariérově „Některé autobusové linky, třeba 431 nebo 432, zajíždí k této stanici už nyní, ale ne všechny. Například u spoje číslo 153 vazba na nádraží chybí, protože končí v zastávce Ivančice, náměstí. Díky novému uzlu tak i cestující této linky získají spojení až na vlak,“ uvedl ředitel firmy Kordis, která koordinuje hromadnou dopravu v kraji, Jiří Horský.

Projekt přestupního uzlu řeší představitelé Ivančic kromě zástupců Kordisu i s Českými drahami nebo Správou železnic. Železničáři si momentálně nechávají zpracovat studii proveditelnosti spojení mezi Brnem a Znojmem. „Její součástí je i komplexní návrh rekonstrukce stanice Ivančice včetně změn kolejového řešení, bezbariérových nástupišť a přístupových cest. Na zastávce Ivančice město předpokládáme vybudovat bezbariérové nástupiště,“ zmínila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Přesný termín úpravy prostoru v okolí železniční stanice na přestupní uzel není v tuto chvíli jasný. Začne ale nejdřív za několik let.

Železničáři momentálně čekají na dokončení studii proveditelnosti spojení mezi Brnem a Znojmem. Blíží se finálnímu odevzdání. „Následně projde záměr schvalovacím procesem Centrální komise Ministerstva dopravy a až poté mohou začít projekční práce na zpracování jednotlivých stupňů dokumentace a samotná stavba," nastínila Friebová.