S návrhem zcela nesouhlasí starosta Ořešína Jan Levíček. „Znamená další šikanu pro motoristy a má jediný cíl - odrazovat lidi od používání aut. Myšlenka se může zdát atraktivní pro obyvatele Brna-středu, ale pro lidi z okrajových částí je vyloženě nepřátelská,“ komentoval na facebookové stránce Ořešína.

Součástí předloženého návrhu je i ceník parkovacích oprávnění. Návštěvník, který bude chtít zaparkovat v jiné zóně, než ve které trvale žije či podniká, zaplatí až osmdesát korun za první hodinu. Za každou další přidá stokorunu.

Ilustrační foto.
Češi jsou nejtlustší v historii. Obézních Jihomoravanů je přes sto tisíc

Například v Bohunicích ovšem během pracovního dne řidiče omezovat nepotřebují. „Vůbec nás netrápí parkování nerezidentů přes den. Uvažujeme jen o omezení v noci. Pokud ho budeme zavádět, uděláme referendum nebo anketu,“ uvedl bohunický starosta Antonín Crha.

Názor místních na projekt zajímá i zastupitele v Novém Lískovci. „Informace budou ve zpravodaji a plánujeme veřejná projednání. Možná je i anketa,“ popsala starostka Jana Drápalová. I ona počítá se zaváděním rezidentního parkování především v nočních hodinách.

Připomínky k projektu můžou starostové podávat do přelomu února a března. Předložený materiál bude náměstek Hollan se zástupci městských částí dál projednávat. „Rozhodně nic není fixní. Dokumenty projednáme i na nejbližším sněmu starostů, kde poskytneme městským částem prostor pro případné dotazy,“ sdělil.

Návrh kritizuje i spolek bránící práva řidičů Brno autem. „Projekt je stále zbytečně komplikovaný a omezuje lidem pohyb po městě. Čekali jsme nějaký posun, ale vypadá to, že se kritika nesetkala s žádnou odezvou,“ zlobil se předseda spolku Jan Mandát.

Spolek také vyzval brněnské radní k vyhlášení průzkumu veřejného mínění o zavádění projektu. K výzvě se Hollan v pondělí nevyjádřil.

Ilustrační foto.
Na běžné opravy kolektorů získali miliony. Díky tomu zůstanou v dobrém stavu