V současnosti mezi parkovacími místy nejsou ani tři metry. Na nedostatek volného prostoru k zaparkování upozorňují sousedé napříč celou ulicí. Jedním z nich je například Jiří Jan, který bydlí hned naproti Kučerovi. Ten kvůli úzké silnici mnohdy parkuje až o několik bloků dál. „Chceme, aby bylo míst na parkování co nejvíce. A tam, kde to není nutné, je zákaz zbytečný. A přitom by stačilo se rozumně domluvit, aby byly spokojené všechny zúčastněné strany. Parkování v ulici by bylo nejlepší předělat. Získali bychom tak více prostoru pro auta,“ sdělil muž.

Kamerový systém v Brně. Ilustrační foto.
Dohled kamer na Brno: podívejte se, kde je jich nejvíc a kde budou nově umístěné

Místní obyvatelé v minulosti problém řešili s úřady. V některých ohledech ale neúspěšně. V současnosti parkovací místa konzultují navzájem mezi sebou. Sousedům také mnohdy nezbývá nic jiného, než auto zaparkovat na místech před bývalými garážemi, které jejich majitelé už nevyužívají.

Garáže jsou navíc na současná vozidla příliš úzká. To ale nevadí vandalům z nedalekého okolí. „Párkrát se mi stalo, že jsem přišel k autu a měl propíchnuté pneumatiky,“ postěžoval si Kučera.

Systém rezidentního parkování v Brně se v roce 2024 rozšíří do osmi zón. Modré čáry zahrnou Žabovřesky, Židenice, Brno-sever i Nový Lískovec.
Rozšiřování modrých zón v Brně: podívejte, kde budou v roce 2024

Právě ten si po řadě desítek udělených pokut na úřadě vyjednal placené vyhrazení parkovacího místa pro svá vozidla v podobě svislé dopravní značky. „Podobně nevyužitého prostorů před domy, kde se nedá zaparkovat, je v Žižkově ulici hned několik. Nejsem jediný, kdo tohle řeší. Se sousedy bychom byli rádi, kdyby k nám hlavně měšťáci do budoucna přistupovali víc lidsky a přemýšleli nad celou věcí v hlubším kontextu. Na všem se dá přece domluvit. A ne při každém vběhnutí do domu hned udělovat pokuty,“ dodal podnikatel.

Podle městských strážníků je řešení situace složité. Zmíněná silnice v brněnské Žižkově je slepou ulicí, ve které je od zavedení modrých zón možné legálně parkovat na vyznačených místech po obou stranách. V její druhé polovině je mateřská škola, gymnázium a velký bytový dům. Pravidelně tudy projíždějí popeláři a prostor se žlutou klikatou čárou je jediným možným pro vyhnutí mezi vozidly.

Poliklinika Zahradníkova v Brně.
Nová památková zóna v Brně: přísnější ochrana míst. Nesmyslná zátěž, tvrdí lidé

Hlídky se tu často zabývají nesprávným parkováním na základě oznámení řidičů, kterým odstavená auta nepříjemně komplikují průjezd. „Na tomto místě jsme se letos zabývali třemi případy nesprávného parkování. Ve všech situacích policie událost předala správnímu orgánu, který může po posouzení všech okolností rozhodnout o případném postihu. Strážníci ani v jedné ze situací neuložili pokutu. Záležitost tak zůstala otevřená,“ sdělil mluvčí městských strážníků Jakub Ghanem.

Deník městskou část Žabovřesky kontaktoval s žádostí o vyjádření. Do středy však úředník, který má případ na starosti, nezareagoval.