Od pátku do neděle se v Ivančicích konají tradiční Slavnosti chřestu a vína. V neděli 21. května na ně můžete přijet historickým vlakem taženým parní lokomotivou. “Z brněnského dolního nádraží bude parní vlak odjíždět v 9:30 a v 13:30,” uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Vlak pojede přes Střelice, Silůvky a Moravské Bránice. Do Ivančic dorazí v 10:13, podruhé ve 14:13 hodin. Na zpáteční jízdu z Ivančic se vydá v 11:01 a 17:00 hodin. Do Brna dorazí v 11:46, respektive 17:46 hodin.

Souprava bude sestavená z historických vozů bývalé 3. třídy, takzvaných Rybáků. Nebude chybět ani bufetový vůz. V čele soupravy pojede parní lokomotiva 433.001 přezdívaná Skaličák.

Lokomotivu Skaličák vyrobil pro Československé dráhy podnik ČKD v roce 1948 v celkem šedesáti kusech. Sloužily až do začátku osmdesátých let.

Sklizeň chřestu začala v těchto dnech v Hraběticích na Znojemsku.
Začala sklizeň chřestu. Pěstují ho jen v Hraběticích, dříve chutnal i císařovně

Slavnosti chřestu a vína se v Ivančicích konají od 19. do 21. května. Pro návštěvníky jsou připraveny pokrmy regionálních restaurací a vína z moravských vinařství. Chybět nebudou ani kuchařská, hudební a divadelní představení.

Návštěvníci si také mohou zakoupit vařený, pečený, grilovaný, gratinovaný, smažený či syrový chřest.