Druhé místo obsadila přeměna jedné z budov bývalého vojenského areálu v Lerchově ulici. Navrhovatelé z její části chtějí mít sál pro vznikající komunitní centrum. „Je to skvělý úspěch. Navázali jsme na loňský projekt komunitního centra, se kterým jsme také skončili druzí. Náš boj za záchranu zmíněného areálu trvá už sedmnáct let. Nyní ty snahy zintenzivňujeme,“ uvedla navrhovatelka Irena Greplová.

Hlasování přitom dle ní ovlivnila negativní kampaň. „Loni byli lidé nadšení, že se do projektu mohou zapojit. Letos někteří využili hlavně minusové hlasy. Projekt se tak změnil v souboj mezi navrhovateli. Hnutí Slušní lidé nepravdivě uvedlo, že centrum budujeme pro islamistické uprchlíky a to nás velmi poškodilo. Další člověk pak psal ostatním navrhovatelům, aby využili své hlasy proti našemu projektu,“ přiblížila.

Zábrdovický most před opravou. Ilustrační foto.
Zábrdovický most: Po opravě přibude cyklostezka i přejezd

Na vypjaté hlasování si stěžují také v Novém Lískovci. Tamní projekt parku na Kamenném vrchu obsadil poslední úspěšné místo a právě návrhy umístěné kolem této příčky obdržely největší počet záporných reakcí. „Je to dané typem hlasování. Už loni jsem autorům psala, ať negativní hlasy neužívají. Tento princip nutí k negativnímu hlasováni i ty, kterým to není příjemné,“ zamyslela se tamní starostka Jana Drápalová, která projekt předložila.

Každý účastník mohl mezi projekty rozdělit pět kladných a dva záporné hlasy. Celkem se do projektu zapojilo čtrnáct a půl tisíce Brňanů. „Výsledek je perfektní. Hlasovalo o dvacet procent lidí více než v loňském premiérovém ročníku. Brňanům není lhostejné, co se ve městě děje,“ sdělila koordinátorka participace obyvatel Klára Drápalová.

Všechny úspěšné projekty chtějí organizátoři projektu dokončit do tří let. Loni přitom hodlali návrhy realizovat do jednoho roku, zatím nicméně stihli pouze tři.  

JAROSLAV GALBA

Plánovaná Letná v Bystrci
Bystrcká Letná v novém? Je o krok blíž své stavbě