Lidé ve Znojmě a dalších obcích v okolí Dyje začali poslední březnový týden opouštět své domovy. Krajský krizový štáb vyhlásil evakuaci ve čtrnácti obcích. „Koně cítili nebezpečí. Věděli, že se blíží velká voda, a tak jsme je i sebe přestěhovali do Tasovic,“ uvedl chovatel koní František Miroš z Dobšic na Znojemsku, který tehdy musel evakuovat i svou záchrannou stanici pro dravé ptáky.

Nad Znojmem udeřila pětisetletá povodeň. Koncem března 2006 přetékala přehrada ve Vranově nad Dyjí a část Znojma byla pod vodou. Z kaňonu národního parku Podyjí nad znojemskou přehradou vyplavila velká voda pět set kubíků dřeva a odpadu. Krizovou situaci neustál tehdejší ředitel Povodí Moravy Miroslav Konečný, kterého kvůli nedostatečným opatřením a špatné komunikaci s postiženými obcemi odvolal ministr zemědělství Jan Mládek.

Policisté na koních kontrolují jihomoravské chaty.
Chaty na jihu Moravy kontrolovali i policisté na koních, jednu našli pootevřenou

V Hevlíně rozkopali silnici, která tvořila umělou hráz. Podle tehdejšího místostarosty Jiřího Dohnala obci pomohli hasiči. A také firmy, které místním půjčily těžkou techniku na stavbu hráze. „Stavěla se narychlo v délce sedmi kilometrů. Vzpomínám, jak jsme ji chodili pořád kontrolovat a opravovat, báli jsme se, že praskne,“ zavzpomínal Dohnal.

Metr vody ve sklepě

Velké obavy měl v té době také Libor Buchta z Břeclavi, který žije v domku pod úrovní protipovodňového valu nedaleko řeky Dyje. „Ve sklepě jsme měli metr vody, která vystoupala ze země. Počasí bylo velmi špatné a měli jsme obavy, že podmáčená hráz u řeky nevydrží. Obávali jsme se nejhoršího. I kdyby vydržela, tak nás mohla zaplavit spodní voda. Pak se stal zázrak. Počasí se umoudřilo a voda začala postupně opadat,“ uvedl Buchta.

Zdroj: Youtube

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře se kulminační průtoky na řece Dyji pohybovaly místy na hranici padesátileté vody. Nad Vodním dílem Vranov však vystoupaly až na úroveň pětisetleté povodně. Na řece Moravě pak vodohospodáři zaznamenali stoletou povodeň. „Celkové povodňové škody na území povodí Moravy dosáhly výše téměř 2,5 miliardy korun. Na majetku Povodí Moravy to byla 814 milionů,“ vyčíslil škody Chmelař.

Testování na hraničním přechodu Hatě-Chvalovice.
Mobilní testovací místo na Hatích navyšuje kapacitu, obslouží víc lidí

Při ničivých záplavách zemřelo před patnácti lety na území republiky 9 lidí a škody se vyšplhaly odhadem k 6 miliardám korun. Velká voda se dotkla bezmála 800 obcí a v sedmi krajích platil stav nebezpečí. V následujících letech investovalo do protipovodňových opatření Povodí Moravy několik miliard korun. V nedávné době vodohospodáři dokončili na jihu Moravy protipovodňovou ochranu například v Břeclavi a Pohořelicích.