Předčasně narozená mimina se v bohunické nemocnici s pomocí novorozeneckých lékařů a sester snaží zvládnout náročný start do života. Po dobu jejich pobytu jsou jim nablízku jejich rodiče, kteří jsou do péče o ně plně zapojení a stávají se nedílnou součástí novorozeneckého týmu. „V prvních dnech dochází matky za miminkem na jednotku intenzivní péče několikrát za den i přes noc. Jakmile novorozenec již nepotřebuje akutní intenzivní péči jsou spolu s dítětem na takzvaném oddělení rooming-in, kdy má matka u svojí postele inkubátor nebo postýlku s miminkem, tak jako by byli doma,“ přiblížil vedoucí lékař Neonatologické Jednotky intenzivní péče v Porodnici na Obilním trhu Tomáš Juren.

Jak doplnil, nejmenší dítě, které bylo přeloženo k matce na pokoj vážilo pouhých 730 gramů. „V těchto dnech se právě v porodnici chystají na otevření další rooming-in pokoje. Jejich celková kapacita bude čtyřiadvacet lůžek pro matky s dětmi a sedm lůžek pro maminky dětí na jednotce intenzivní péče,” informoval.

Testování ve školách na jihu Moravy. Ilustrační foto.
Výsledky pondělního testování: pozitivních na covid je 152 žáků z Brněnska

Možnost zůstat s nedonošeným miminkem v nemocnici a plně o něj pečovat rodiče vítají. Stejně jako pomoc ošetřovatelů. „My jsme ti, kteří mohou přispět k co nejlepšímu startu do života předčasně narozených dětí. Stačí tak málo. Citlivý dotek, snaha o minimalizaci bolesti, kvalitní spánek a hlavně blízkost milujícího člověka, to vše dítě ovlivňuje do dalšího života,“ přiblížila staniční sestra Andrea Stejskalová.

Ošetřovatelé učí rodiče pečovat o jejich dítě od samého začátku jeho života. „Dříve přicházeli rodiče za dětmi třeba jen jednou denně, v podstatě jsme neměli šanci se blíže poznat. Nyní jsou matky ubytované na hostinském pokoji. Jsou u jejich dětí a v kontaktu s námi téměř celý den. Prožíváme s nimi jejich trápení i každou malou radost,“ řekla zdravotní sestra Katka Smejkalová. Na Neonatologii pracuje šestadvacet let.

Malí fotbalisté z Brna darovali dětem v Tanzanii sto sedmdesát párů kopaček.
Malé fotbalisté z Brna darovali kopačky do Tanzanie, vrstevníci získají 170 párů

Práci neonatologických sester je věnovaná výstava Křehcí bojovníci. Autorka fotografií Martina Morávková svými snímky citlivě ilustruje každodenní momenty sestřiček a jejich malých pacientů od porodního sálu až do života za branami porodnice. Výstava bude umístěna na zdi Porodnice na Obilním trhu z ulice Gorkého. Termín konání výstavy je od 8. do 25. listopadu.